• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • 2. El Civic Alınır mı? Honda Civic Kronik Sorunları ve Arızaları

  2. El Civic Alınır mı? Honda Civic Kronik Sorunları ve Arızaları

  Tarih: 18-03-2021

  2. el Civic alınır mı? Honda Civic kronik arızaları nelerdir? Honda Civic modellerde en sık yaşanan sorunlara genel bir bakış.....

  Honda Civic, son derece güvenilir ve az sorun çıkaran araçlar kategorisinde iyi bir üne sahiptir. Uzun bir geçmişe sahip olan bu model ilk kez 1970'lerin başında piyasaya sürüldü. Bugün, sorunsuz bir araba almak isteyen sürücülerin ortak bir tercihidir.

  Güvenilir bir araç olmasına rağmen, kaputun altında meydana gelen birtakım kronik sorunları vardır. Bazen bu arızaların onarım maliyetleri oldukça yüksek olabilir.

  Örneğin, 2000-2010 serisi çok sayıda Civic'de, onarımları son derece maliyetli olan şanzıman arızaları veya motor bloğu çatlakları ortaya çıktı.

  İkinci el bir Honda Civic almayı düşünüyorsanız, sırasıyla 2001, 2006, 2007, 2008, 2002, 2009 ve 2016 model yıllarından uzak durmanız gerekiyor.

   

  En Yaygın Honda Civic Sorunları

  Büyük bir üne sahip olmasına rağmen, Honda Civic araçların farklı model ve nesillerinde bazı tekrar eden kronik sorunlar vardır.

   

  Honda Civic Şanzıman Sorunları

  Şanzıman arızaları, yüzleşmesi ciddi ve maliyetli bir sorundur. Sürüş sırasında ortaya çıkan inleme veya sızlanma sesleri şanzıman arızasının erken belirtileri arasındadır.

  Bir araçtaki şanzımanı değiştirmek son derece pahalı bir onarımdır. Modele bağlı olarak bir şanzımanı değiştirmek, 1.800$ ila 3.500$ arasında değişebilir.

  Üretim mi yoksa kullanıcı hatasımıdır bilinmez ama Civic sahiplerinin çoğu şanzıman sorunları ile uğraşıyor.

   

  Honda Civic Motor Bloğu Sorunları

  Honda Civic kullanıcılarının en sık karşılaştığı sorunlardan biri de motor bloğu arızalarıdır. Bu, güvenlik sorunlarına da yol açan ciddi bir mekanik sorundur.

  Çatlak bir motor bloğunun tipik belirtileri arasında kaputun altından gelen duman, antifrizin yağa karışması, tekrarlanan aşırı ısınma ve motor performans sorunları bulunur.

  Çatlak bir motor bloğunuz varsa, bunu düzeltmek için yapabileceğiniz tek şey motor bloğunu tamamen değiştirmektir. Maalesef bu pahalı bir onarım işi. Değiştirme işlemini düzgün bir şekilde tamamlamak en az 1.500$ civarındadır.

  Çatlak bir motor bloğu olan eski bir Honda Civic modeliniz varsa, bu kadar para ile yenisini almak zarara yol açabilir. Motor bloğunu tamir etmeye çalışmaktansa, aracı satmak ve bu masrafı üstüne koyup yeni bir araç almak daha mantıklı bir karar olabilir.

   

  Honda Civic AC / Klima Sorunları

  Motor ve şanzıman sorunları eski model Honda Civic'ler arasında daha sık görünsede, 2010'lardan itibaren çıkan modeller arasında AC sistemi ile ilgili sorunlar yaşanmaya başlandı.

  Özellikle 2015-2019 arası üretilen Honda Civic'lerin AC sistemlerinde, soğutma sıvısı sızıntısı çok fazla yaşanmaya başlandı.

  Bazı arızaların düzeltilmesi çok pahalı olabilir. Tamirciniz kompresörün değiştirilmesi gerektiğini belirlerse 1500$ civarında bir masraf yapabilirsiniz.

   

  Honda Civic Airbag (Hava Yastığı) Lambası Sorunları

  Honda Civic sürücülerinin karşılaşabilecekleri küçük ama rahatsız edici bir başka sorun da, hava yastığı ışığının art arda yanıp sönmesidir. Son yirmi yılda Honda Civic modellerinde yaşanan en yaygın şikayetlerden biridir.

   

  Honda Civic Motor Kulağı / Takozu Sorunları

  Birçok Honda Civic sürücüsünün ortak şikayetleri arasında, araçlarını sürerken veya vites değiştirirken ortaya çıkan güçlü titreşimler ve sesler yer alıyor. Bunun nedenleri arasında motor kulağı arızaları ilk başı çekiyor.

  Motor kulağı değişimi kilometreye göre değil de genellikle 5-7 yıl arasında yapılır. Ancak birçok Honda Civic sahibi, 120 bin km. den daha az sürede motor kulaklarını değiştirdiklerini belirtiyor.

  Motor kulaklarını değiştirme maliyeti, parça ve işçilik bedeli olarak ortalama 250$ ile 500$ arasındadır. Çok büyük bir masraf olmasa da, araçlarından daha büyük beklentiler içinde olan Civic kullanıcıları için can sıkıcı olabilir.

   

  Yüksek Şikayet Alan Civic Modelleri

  Modellere göre değişen bazı şikayetler görünse de, bazı üretim modelleri önemli ölçüde fazla şikayet almıştır. Pahalı onarım maliyetleriyle uğraşmak istemiyorsanız aşağıdaki Civic modellerinden kaçının.

   

  Honda Civic 2001-2002 Model Sorunları

  Pahalı onarımlar söz konusu olduğunda, 2001-2002 Civic'ler  listenin başında görünüyor. Birçok 2001-2002 model Civic sürücüsü, araçlarında şanzıman arızası yaşadığını ve son derece pahalı onarım masrafları ödediğini belirtmektedir.

  Şanzımanların tipik olarak 250.000 ila 300.000 km. arası sorun çıkarmaması gerekiyor. Bununla birlikte, birçok araç sahibi, şanzımanlarının 150.000 km. dayanmadan arızalandığını söylüyor. Şanzımanın ya tamamen değiştirilmesi ya da onarılması gerekiyordu ki, bu da ortalama 2300$ civarına mal oldu. Honda onarım masraflarını bazı raporlara göre karşıladı, ancak çoğu sürücü cepten ödemek zorunda kaldı.

  Sürücüler, şanzımanın yanı sıra, ayrıca egzoz manifoldu çatlağı ile de uğraştıklarını belirtiyor. Şanzıman kadar ciddi olmasa da, onarımı 700 $ veya daha fazlaya mal olabilir. Bunun nedeni, egzoz manifoldu ile motor bloğu arasındaki egzoz manifold contası olabilir. Conta nedeni ile manifold aşırı ısıya maruz kalarak çatlayabilir.

  2001 model Civic'in iç kaplaması, özellikle kapı bölgelerinde soyulmaya meyilliydi. İç kapı panelleri ve yakıt doldurma kapağı tamamen düşme eğilimindedir. Ayrıca birçok sürücü tavan döşemesinin zamanla düştüğünü rapor etti. Yaklaşık 400$ tutan en pahalı iç tasarım onarımıdır.

  Dünya genelinde 100 milyondan fazla aracın etkilendiği Takata Airbag, Honda Civic araçlarda da kullanılıyordu. Hava yastığının açılması sonucunda, keskin metal parçalar kabine doğru fırlıyordu. Bu sorun sonucunda 27 kişi hayatını kaybetti. Eğer 2001-2005 arası bir Honda Civic alıyorsanız, satıcıya bu sorunun düzeltilip düzeltilmediğini mutlaka sorunuz.

   

  Honda Civic 2006-2007 Model Sorunları

  2006-2007 model Honda Civic'ler de kullanıcılarını üzdü. Bu yılki modellerde sık sık çatlak motor blokları rapor edildi. Çatlak bir motor bloğu soğutma sıvısını aşırı sızdırırsa, motor ısınabilir ve tamamen arızalanabilir. Bu sorun o kadar yaygındı ki, Honda motor bloğunun garantisini on yıla kadar uzattı. Çatlak, araç garanti dışı kaldığında ortaya çıktığında ise sürücüler yaklaşık 1500$-3000$ ödemek zorunda kaldı.

  Birçok sürücünün yaşadığı bir başka sorun ise alt salıncaklardan kaynaklanan, lastiklerdeki aşırı ve düzensiz aşınmalardır. Bu sorun öylesine büyüktü ki 2013 yılında, 2006 ve 2007 model Civic sahipleri Honda'ya toplu dava açtı. 2006 ve 2007 model Civic aracınız varsa bu sorunla ilgili bugün Honda'dan herhangi bir ödeme alamazsınız. Çünkü, davadan para talep etmek için 2014 yılında başvuru sona erdi.

  Ayrıca 2007 model Honda Civic'lerde boya çatlaması ve soyulması eğilimi vardır. Arabanın sürüş konforunu etkilemese de, çirkin bir görünüm oluşturabilir. Aracı komple boyatmanın masrafı ortalama 1000$ civarındadır. Bu durum arabanın satış değerini de düşürecektir.

  Kötü motor bağlantı kulakları da birkaç model de yaygındır. Bu da direksiyon simidinde yoğun bir titreşime neden olur. Diğerlerine nispeten ucuz bir onarım olsa da can sıkıcı bir durumdur.

  İç mekanla ilgili de çok sayıda şikayet gelmiştir. Bu sorunların düzeltilmesi çok pahalı olmamakla birlikte, genel olarak dayanıksız bir kabin hissi verir. 2006 modellerde en yaygın sorun, bozulan güneş siperiydi.

   

  Honda Civic 2016 Model Sorunları

  Eski modellere göre 2016 yeni model Civic'lerde yaşanan sorunlar daha azdır. Bununla birlikte sağlam, güvenilir ve göz alıcı bir araba satın almak isteyen sürücüler için baş ağrıtan yönleri vardır.

  Bilinen en kalıcı sorunlardan birisi bluetooth bağlantı sorunudur. Sürücüler arasındaki ortak şikayet sürekli olarak bağlantılarını kaybettikleri veya sisteme tamamen bağlanamadıkları yönündedir. Ne yazık ki Honda bu sorun için henüz bir çözüm geliştirmedi.

  Ayrıca, Honda Civic 2016 sahipleri AC sistemlerinde çok sayıda sorun olduğunu bildirdi. Bazı sürücüler şirket aleyhine toplu bir dava açma girişimindeler. Arızanın çözümü, kondansatörün değiştirilmesinden kompresörün değiştirilmesine kadar uzanmaktadır. Her iki çözüm de parça ve işçilik olarak 1000 $ 'a yaklaşabilir.

  Bazı raporlara göre 2016 modeller fren sorunlarına eğilimli. Bazı sürücüler elektronik fren sisteminin çalışmadığını veya acil durum freninin istenmeden devreden çıkabileceğini bildiriyor. Bu, ele alınmazsa sürücüler için ciddi kazalara neden olabilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Bigas LPG SistemleriBigas LPG Sistemleri

  BİGAS 1968 yılında Calenzano İtalya’da kurulmuştur. Dönüşüm kitinde yer alan regülatör (reducer), ECU (Elektro...»


  Mimgas LPG/CNG SistemleriMimgas LPG/CNG Sistemleri

  Mimgas LPG/CNG Sistemleri, Mimsunar Otogaz tarafından üretimi yapılan en kaliteli yerli kitler arasındadır. Mi...»


  Aldesa Otogaz SistemleriAldesa Otogaz Sistemleri

  Aldesa Otogaz Sistemleri, 40 yılı aşkın süredir imalat sektöründe bulunan sanayici bir ailenin şirketler grubu...»


  Emmegas LPG SistemleriEmmegas LPG Sistemleri

  Emmegas, LPG ve CNG (doğalgaz) dönüşüm kitleri üzerine ciddi çalışmalar yapan bir İtalyan firmasıdır. Kaliteli...»


  Wentgas LPG/CNG SistemleriWentgas LPG/CNG Sistemleri

  Wentgas LPG/CNG Sistemleri, Atiker A.Ş'nin bazı parçalarını ithal olarak temin ettiği üst segment bir ürünüdür...»