• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • 2. El Corolla Alınır mı? Toyota Corolla Kronik Sorunları ve Arızaları

  2. El Corolla Alınır mı? Toyota Corolla Kronik Sorunları ve Arızaları

  Tarih: 18-03-2021

  2. el Corolla alınır mı? Toyota Corolla kronik arızaları nelerdir? Toyota Corolla modellerde en sık yaşanan sorunlara genel bir bakış.....

  Bir Toyota Corolla kullanıyorsanız, güvenilirlik ve sağlamlık bekleyebilirsiniz. Sonuçta Toyota, iyi değerlendirmeleri olan sağlam bir otomobil üreticisidir. Dünyanın en popüler otomobillerinden biri olsa da sorunsuz değildir. Bir Toyota Corolla satın almayı düşünüyorsanız bilmeniz gereken bazı gerçekler var.

  2009 model Corolla en fazla şikayete sahip olsa da, daha yüksek onarım maliyetleri ve düşük kilometrede daha fazla sorun çıkaran 2002 yılı en kötü Corolla modelidir. 2002 model ile ilgili en yaygın şikayet motorun aşırı yağ yakması ile ilgilidir. 2003 modellerde ise şanzıman ile ilgili sorunlar çok yaygındır.

  İkinci el bir Corolla almayı düşünüyorsanız, sırasıyla 2002, 2009, 2010, 2003 ve 2014 modellerden uzak durmanız gerekir.

  Toyota Corolla Generation Evrim Şeması

  2009 Model Toyota Corolla Sorunları

  2009 Toyota Corolla, aşırı yağ yakan motor sorunları yaşıyor. Bu sorun o kadar yaygın ki, bunun için toplu bir dava açılması bile düşünülüyor. Sorunun ise hatalı bir piston segmanından kaynaklandığı iddia ediliyor. Ancak davanın anlaşmaya varması yıllar alabilir. Yağ seviyesini sürekli kontrol etmez ve eksiltirseniz, motoru dağıtabilirsiniz.

  Bu sorun nedeni ile birçok sürücü motoru tamamen değiştirmek durumunda kaldı. Bir motor değişimi 5000$ veya daha fazlasına mal olabilir.

  2009 Corolla ile ilgili bir diğer büyük sorun ise su pompasıyla ilgili. Birçok Corolla sahibi, arızalanan su pompası nedeniyle, motorun hararet yaptığını ve hasar gördüğünü rapor etti. Su pompasını değiştirmek 100$ ila 150$ arasındadır. Ancak bozuk bir su pompasının neden olduğu motor sorunlarının giderilmesi daha maliyetli olabilir. 

  Bir başka sorun ise direksiyon sistemi ile ilgilidir. Araç kullanıcıları, direksiyon simidinin ortalanmadığını ve aracın sola doğru çektiğini rapor etti. Sürüş esnasında kontrol etmesi zor bir durumdur ve ciddi tehlike oluşturur.

   

  2010 Model Toyota Corolla Sorunları

  2010 Corolla sürücüleri, hidrolik direksiyonun hiçbir uyarı vermeden arızalandığını rapor etti. Bu durum sürüşü zorlaştırabilir ve yolda tehlike oluşturabilir.

  Direksiyon simidine ek olarak, pedallarla ilgili sorunlarda rapor edildi. En büyük problem pedal sıkışması ile ilgilidir. Toyota, bazı gaz pedallarının takılıp aracın kontrolsüz bir şekilde hızlanmasına neden olacağını kabul etti. Bu büyük bir tehlikedir ve çok sayıda ciddi kazaya neden olabilir.

  Frenlerden gelen gıcırtı sesleri de şikayetler arasında yerini aldı. Balatalar ve diskler değiştirilerek bu sorun çözülse de geçici bir çözümdür ve sorun bir süre sonra tekrar edecektir. Araç hizalamasından kaynaklı daha büyük bir sorun olduğunu gösterir.

   

  2015 Model Toyota Corolla Sorunları

  2015 model Corolla'ların daha güvenilir ve sorunsuz olduğu düşünülse de, bazı sürücülere göre dikkat edilmesi gereken birkaç sorunu var.

  Ciddi şikayetlerden birisi, aracın kontrolsüz hızlanması ile ilgili. Toyota, 2010 modellerde yaşanan gaz pedalı takılması sorununa 2015 modelleri dahil etmedi. Sürücüler sorunun kaynağını bulmak ve onarabilmek için ciddi masraf yapıyor.

  Bazı küçük şikayetler arasında ise gösterge panelinden gelen takırdama sesi var. Sürücüler, herhangi bir neden olmadan gösterge panelinden, sürüş sırasında bir tıkırtı sesi geldiğini söylüyor. Bu durum sürüşe engel olmasa da son derece can sıkıcı olabilir.

  Anahtar düğmesine basınca kapıların kilitlenmemesi de ayrı bir şikayet konusu. Kapıları kilitlemek için anahtara birkaç kez basmak gerektiği söyleniyor.

  Son olarak, bazı sürücüler tarafından AC sorunları olduğu da rapor edildi. Klimanın etkili bir şekilde soğutmadığı belirtildi. Toyota, bu sorun için bir servis bülteni yayınladı ve bazı araç sahipleri bu durumdan yararlandı. Klimanın etkili soğutmaması sıcak havalarda sürücüyü rahatsız edebilir.

  Ek olarak;

  Bir kaza sonucu hava yastığının açılmaması nedeniyle 2020 yılında Toyota bir geri çağırma yayınladı. Bu geri çağırma 2011'den 2019'a kadar bütün Corolla'lar için geçerliydi. 2 milyondan fazla araç geri çağırıldı. Ancak çok sayıda Toyota sürücüsü bu geri çağırmaya dahil olmadı. Dahil olmayan bu araçlarda hala bir takım airbag sorunları yaşanabilir.

   

  Diğer Sorunlar

  EVAP Sorunları Motor Kontrol Işığını Tetikliyor

  Motor Kontrol ışığının yanmasına neden olan pek çok sorun vardır. Ancak Toyota Corolla'larda yaşanan yaygın bir sorun, bu ışığın EVAP sistemi (Benzin buharı emisyon kontrol sistemi) tarafından tetiklenmesidir.

  EVAP sorunlarını tamircilerin teşhis etmesi zor olduğundan, sürücüler için sinir bozucu olabiliyor. Böyle bir sorun yaşıyorsanız kontrol etmeniz gereken ilk yer yakıt deposu kapağı ve kanister valfi olmalıdır.

   

  Toyota Corolla Şanzıman Sorunları

  Eğer yüksek kilometreli (250-300 bin) bir Corolla kullanıcısıysanız otomatik şanzıman vites geçişlerinde problem yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda vites değiştirme solenoidini değiştirmeniz gerekebilir. Alternatif olarak gaz kelebeği konum sensörünü kontrol ettiriniz.

   

  Toyota Corolla Gündüz Farı Sorunları

  Corolla'nın güvenlik özelliklerinden birisi de, gündüzleri aracın görünürlülüğünü artıran gündüz farlarıdır. Ancak gündüz farlarında yaşanan sorunlar da kullanıcı şikayetleri arasındadır.

  Yaygın sorunlar arasında ışıkların kendiliğinden sönmesi, rastgele yanıp sönmesi, aracı stop ettikten sonra ışıkların yanmaya devam etmesi ve akünün boşalması vardır.

   

  Kütle Hava Akış Sensörü

  Yüksek kilometreli bir Corolla kullanıyorsanız, karşılaşacağınız daha pahalı bir sorun Kütle Hava Akış Sensörü arızasıdır. Bu sorunu belirlemenin iki ana yolu vardır: motor kontrol ışığı yanabilir veya aracın ivmelenmesi yavaş olabilir. Bu sorun genellikle sensörün kullanım ömründen kaynaklanır. Sensör temizlenerek veya değiştirilerek sorun çözülebilir.

   

  Corolla Marş Basmama Sorunu

  Yaklaşık 150.000 km'den sonra aracı çalıştırırken sorunlar yaşamaya başlayabilirsiniz. Genellikle yüksek kilometre araçlarda görünür ve marş motoru ile ilgili bir sorundur. En iyi senaryo marş solenoidini değiştirmektir. En kötüsü ise marş motorunu değiştirmeye kadar gidebilir.

  Her araç gibi Toyota Corolla'nın da kendine özgü sorunları var. Bu konuları önceden bilmek size önemli miktarda zaman kazandırabilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  LPGTECH Otogaz SistemleriLPGTECH Otogaz Sistemleri

  LPGTECH, otogaz sistemleri konusunda faaliyet gösteren Polonya menşeli bir şirkettir. İlk olarak vakumlu siste...»

  Ekomotor Yakıt Tasarruf CihazıEkomotor Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomotor Yakıt Tasarruf Cihazı, tüm benzinli, dizel ve LPG'li araçlarda şehiriçi %15, şehirdışı %25'e varan ya...»

  Normax-TNormax-T

  NorMax-T tam manasıyla bir katkı maddesi olmayıp, akaryakıt sistem performansına yeni bir yaklaşımdır. Patlama...»

  Turbomag Yakıt Tasarruf CihazıTurbomag Yakıt Tasarruf Cihazı

  Turbomag Yakıt Tasarruf Cihazı ile aracınızda %10-%22 arası yakıt tasarrufu sağlayın! TURBOMAG` in içerisinde ...»

  Atiker Otogaz SistemleriAtiker Otogaz Sistemleri

  Atiker metal A.Ş. 1970 yılında Mehmet Ali Atiker tarafından çelik sacdan sondaj teçhiz boruları üretmek üzere ...»