• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • LPG Montajı Esnasında Dikkat

  LPG Montajı Esnasında Dikkat

  Tarih: 13-07-2013

  LPG montajına karar verdik, markalar arasından tercihimizi yaptık, montaj firmaları arasından lpg servisini seçtik.....

  Ama lpg montajı esnasında dikkat edilmesi gereken hususları gözden kaçırmamalıyız. Aracımızı lpg montajı yapılacak olan firmaya teslim etmeden önce montajı yapılacak olan lpg sistemi parçalarının kesinlikle yeni parçalar ve ECR-67R ve TSE standardına uygun olması konusunda uyarmalıyız. Özellikle lpg tanklarının kullanım ömrünün 10 yıl olduğu gözönünde bulundurularak lpg tankının üretim tarihini kontrol etmeliyiz.

  Montajı yapılacak olan lpg tankı simit veya silindir tank olabilir ama ECR-67R ve TSE 12095 standardına uygun olmalıdır. Tank kapasitesini mümkün olduğunca büyük kapasiteli lpg tankı seçimi yapılmalı ve anlaşılan tankın montajı yapıldığı kontrol edilmelidir. Silindir Lpg tankı montajı esnasında bagaj içerisinde sabitleme için PVC kaplı iki adet çelik kuşakla bağlanmalı, benzin tankı arasında yalıtkan bir malzeme yok ise aralarında en az 50 mm mesafe olmalı, üzerinde bulunduğu sehpa birbirine temas etmeyecek şekilde izolasyon yapılmalı, tank ile multivalfin nominal çapları birbirine eşit olmalı, montaj multivalf üzerinde belirtilen açıda olmalıdır.

  Lpg tanklarına güvenlik sebepleriyle kapasitesi kadar dolum yapılamamaktadır. LPG montajı esansında lpg seviye şamandırası ayarlanarak tankın % 80 'dan fazla dolum yapılamayacak şekilde ayarlanmaktadır. Şamandıra ayarı iyi yapılamaz ise lpg dolumu esnasında güvenliğin gerektirdiğinden daha fazla yada daha az lpg alınır. Bu sebeple şamandıra ayarının uygun yapıldığı konusunda lpg montajı esnasında uyarıda bulunulmalı ve hemen kontrol edilmelidir. Sızdırmazlık kontrolü için az miktarda gaz alımı istenir bu kontrol bittikten ve tüm işlemler tamamlandıktan sonra lpg tankı tam doldurularak sızdırmazlık alımı ile tam dolum esnasındaki alınan lpg miktarı toplanarak toplam ayarlanan dolum kapasitesi hesaplanmış olur. Şamandıra ayarı ile lpg gösterge ayarının uyumlu olması konusunda lpg servis personelini uyarınız. (Genelde lpg ışıklı göstergeleri ile gerçek lpg tankındaki durum birbirine uymamaktadır. Uyarınız ile belki nispeten daha uyumlu yapmalarını sağlayacaktır)

  Sızdırmazlık kutusu ve havalandırma hortumları mutlaka monte edilmelidir. Sızdırmazlık kutusu kapağı mutlaka takılmalı, kırık ya da çatlak olmamalıdır. Havalandırma hortumları alt bacaları mutlaka takılmalıdır.· Havalandırma hortumları yırtık, kopuk, ekli olmamalı; içinden kablo vb. şeyler geçirmek amacıyla kesinlikle delinmemeli ve sızdırmazlığı sağlamak için her iki ucuna da metal kelepçe takılmalıdır. Gerek emniyet gerekse sonradan uğraşmamak için sızdırmazlık kontrolünün iyi yapıldığından emin olmalıyız.

  LPG dolum ağzı kesinlikle bagaj içerisinde olmamalıdır. LPG bakır boruları üzeri PVC kaplı ve minimum 1 mm et kalınlığında olmalı, kesinlikle araç kabini veya çamurluk içerinden geçirilmemeli, araç altında en az 60 cm aralıklarda kroşelerle tutturulmalı, egzost boru, susturucu ve manifoldlarından en az 15 cm mesafede olmalıdır. Çok zorunlu durumlarda en az 5 cm yaklaşıldığında kalınlığı en az 1 mm olan yalıtkan malzeme ile yalıtılmalıdır. Regülatör gaz ayar vidası-mikser arasına üzeri çelik tel kaplı orijinal LPG hortumları takılmalıdır.

  Gaz ayarı tabir edilen ve aracınız LPG'li olduğunda arada bir yaptırmanız gerekecek olan işlem esnasında lpg sisteminin sağlıklı işlemesi için bazı ayarlar yapılmaktadır. Sıralı sistem LPG'li araçlarda aracın motoru belli bir ısı seviyesine ulaşıncaya kadar yada belli bir süre geçinceye kadar araç benzinle çalışmakta sonrasında oto gazla çalışmaya devam etmektedir. Lpg markanızın sizin aracınız için öngördüğü sürelerin değişmesini talep etmeyin. Bu parametrelerin servisin yetkili personelinin ayarladığı şekilde olması sizin yaşayabileceğiniz sorun riskini azaltmaktadır.

  Artık bazı açılardan iş işten geçmiş olsa da lpg servisinde bulunan ve gaz ayarı, bakım veya sorunları nedeniyle gelmiş diğer araç sahipleri ile konuşarak karşınıza çıkabilecek muhtemel sorunlara hazırlıklı olabilirsiniz. Unutmayın o araçların çoğuda o lpg oto gaz dönüşüm servisinde lpg montajı gerçekleştirilen araçlardı.

  LPG ruhsata işletme aşamasında lazım olacağından Faturanızı, Garanti Belgenizi ve projenizi lpg montajı yapan servisten istemeyi unutmayın.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Lecho Elektronik Otogaz SistemleriLecho Elektronik Otogaz Sistemleri

  Lecho Otogaz Sistemleri 1999 yılından günümüze otomotiv gaz sistemleri branşında faaliyet göstermektedir....»

  Devamı »

  Landirenzo LPG SistemleriLandirenzo LPG Sistemleri

  Landirenzo LPG Sistemleri önde gelen İtalyan LPG Dönüşüm Sistemlerinden biridir....»

  Devamı »

  VGT Vakum Gücü TeknolojisiVGT Vakum Gücü Teknolojisi

  Vakum Gücü Teknolojisi (VGT) yakıt tasarrufu sağlayan bir performans cihazıdır. VGT bir buluş ve her buluş gibi ezber bo...»

  Devamı »

  Atiker Otogaz SistemleriAtiker Otogaz Sistemleri

  Atiker metal A.Ş. 1970 yılında Mehmet Ali Atiker tarafından çelik sacdan sondaj teçhiz boruları üretmek üzere kurulmuştu...»

  Devamı »

  Ekomax Yakıt Tasarruf CihazıEkomax Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomax Yakıt Tasarruf Cihazı, suyu hidrojen ve oksijene ayıran bir elektroliz cihazıdır....»

  Devamı »