• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0352 Arıza Kodu - Ateşleme Bobini B Birincil / İkincil Devre Arızası

  P0352 Arıza Kodu - Ateşleme Bobini B Birincil / İkincil Devre Arızası

  Tarih: 11-08-2021

  P0352 arıza kodu nedir? Ateşleme Bobini B Birincil / İkincil Devre Arızası açıklaması nedir? P0352 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0352 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0352 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Ateşleme bobini, yanma odasındaki hava-yakıt karışımını ateşlemek için bujilere gerekli yüksek voltajı sağlamaktan sorumludur. Motor arıza ışığı yanarsa ve bir P0352 kodu ayarlanırsa, 2 numaralı silindirin ateşleme bobininde veya devresinde potansiyel bir sorun var demektir. Arıza kodunun son rakamı, hangi silindirin ateşleme işleminde sorun olduğunu gösterir.

  COP (coil on plug) veya fişli bobin ateşleme sistemi, modern araçlarda kullanılan en yaygın ateşleme sistemidir. PCM (güç aktarma sistemi kontrol modülü) tarafından kontrol edilen her silindir için ayrı bir bobin vardır. Bobin, bujinin hemen üstüne yerleştirilerek buji kablolarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Her bobine iki kablo tahsis edilmiştir. Biri, genellikle güç dağıtım merkezinden gelen akü beslemesi içindir. Diğeri ise PCM'den gelen bobin kontrol devresidir. PCM, bobini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bu topraklama devresini kullanır.

  Ateşleme bobini, düşük voltajı yüksek voltaja dönüştüren bir transformatördür. Yakıtın başarılı bir şekilde yanması için akü tarafından sağlanan düşük voltaj, bujilerin ihtiyaç duyduğu yüksek voltaja dönüştürülür. Bir bobin ortalama olarak 70.000 ila 100.000 Volt üretir.

  Ateşleme bobini, tipik olarak, bir birincil bobin ve bir ikincil bobinden oluşur. Büyük olan birincil bobin, aküden ilk voltajı alır ve bunu daha küçük olan ikincil bobine aktarır. İkincil bobin, birincil bobinin içinde bulunur ve yüksek hızlarda dönerek manyetik bir alan oluşturur. Bu da, yanma işlemi sırasında yakıtı ateşlemek için gereken yüksek voltajı ve amperi indüklemeye yardımcı olur.

  PCM, ateşleme bobininde bir sorun tespit ederse, P0352 arıza kodu oluşabilir. Bu durumda, yukarıda da yazdığımız gibi 2 numaralı silindirin üzerindeki ateşleme bobini kontrol edilmelidir. Araca bağlı olarak, PCM ilgili silindire giden yakıt enjektörünü de kapatabilir.

  P0352 Arıza Kodu - Ateşleme Bobini B Birincil / İkincil Devre Arızası

  P0352 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0352 kodunun aracınıza kaydedilebilmesinin birkaç olası nedeni vardır. Uygun onarımların yapılabilmesi için tanı koyarken temel nedeni saptamak önemlidir. Olası nedenler arasında aşağıdakiler yer alır:

   

  P0352 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  Aracınızı sürerken aşağıdaki belirtilerin bir kombinasyonunu yaşıyorsanız, muhtemelen P0352 arıza kodu ile uğraşıyorsunuzdur. İleride daha büyük sorunlardan kaçınmak için bu sorun kodunu hemen çözmek en iyisidir.

   

  P0352 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Öncelikle şüpheli ateşleme bobini üzerinde bir direnç testi yapılmalı mevcut voltajı ölçülmelidir. Buji elektrotlarının durumu kontrol edilmelidir. 2 numaralı silindirin ateşleme bobini kabloları kıpırdatılarak test edilebilir. Kabloları oynatmak durumu düzeltiyorsa, çözüme kabloların onarımından başlayın. Bobin konnektöründe gevşek bağlantı olup olmadığını kontrol edin.

   

  P0352 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  P0352 arıza kodu oldukça ciddidir ve ihmal edilmemesi gerekir. Tekleyen bir motor ile aracı sürmek diğer silindirlerin iki kat daha fazla çalışmasına neden olacaktır. Aracı bu şekilde sürmek diğer silindirlerin zorlanmasına, piston segmanlarının, bujilerin ve diğer ateşleme bobinlerinin daha hızlı aşınmasına neden olacaktır. Arıza hızlı bir şekilde ele alınmazsa katalitik konvertöre de zarar verecek ve tıkanarak motorun daha fazla hasar görmesine sebep olacaktır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Gain&Go Yakıt Tasarruf ÇipiGain&Go Yakıt Tasarruf Çipi

  Gain&Go Yakıt Tasarruf Çipi, benzinli ve dizel tüm binek araçlarda, motosikletlerde, kamyonlarda, otobüslerde,...»


  Super X Power Yakıt Tasarruf CihazıSuper X Power Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super X Power Yakıt Tasarruf Cihazı'nı LPG kullanan tüm araçlar rahatlık ve sorunsuzca kullanabilir. Sizleri y...»


  Lovato LPG/CNG SistemleriLovato LPG/CNG Sistemleri

  Lovato LPG /CNG Sistemleri 1958 yılında İtalya'nın Vicenza kentinde kurulmuştur. Firma kuruluşundan itibaren y...»


  AKL LPG SistemleriAKL LPG Sistemleri

  AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri ATİKER tarafından üretilen yeni bir LPG otogaz markasıdır. Sistemdeki ECU ve en...»


  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir. Otomobil firmalarının sıfır km. araçl...»