• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Antifrizli Cam Suyu ve Silecek Kullanımı

  Antifrizli Cam Suyu ve Silecek Kullanımı

  Tarih: 19-12-2013

  Sürücülerin yaptıkları en büyük hatalardan biride araçları çok kirlenmedikçe yıkatmamak, cam yıkama su deposunu doldurmamak, silecekleri kontrol etmemektir.....

  Cam silecekleri zamanında değiştirilir ve cam suyu düzenli aralıklarla doldurulursa, yani araca gerekli özen gösterilirse ortaya çıkabilecek bir çok sorun engellenebilir.

  Araç kirliyken, cam suyu aracın camına püskürtülür ve silecekler çalıştırılırsa, camdaki toz ve kristalleşmiş taş zerrecikleri sürtünme sırasında camın yüzeyinde ufak çaplı çizilmelere yol açacaktır. Kısa vadede bu çizikler herhangi bir sorun teşkil etmese de uzun vadede sileceklerin cama sürtündüğü noktada camın matlaşmasına sebep olur.

  Önemli hususlardan biri de ön ve arka cam sileceklerini aracın orijinal ebatlarında kullanmaktır. Doğru ebatların dışında kullanılan silecekler ses çıkarmasının yanı sıra fazladan çarpma yaparak hem aşınmaya hem de silecek motorunun bozulmasına sebep olacaktır.

  Antifrizli Cam Suyu

  Ön ve arka camların yıkanmasında kullanılan bağımsız sudur. Yazın normal şartlarda şebeke suyu veya saf su kullanılırken, kışın şartları göz önünde tutulduğunda riskli olduğunu söylemek gerekir. Çünkü soğuk havada cam suyu donabilir ve bulunduğu kabı patlatma riski doğabilir. Bu nedenle oto cam suyunun içerisine antifriz koymak gerekir. Bu konulan antifriz, suyun kış şartlarında donmamasını sağlar. Konulacak antifrizin miktarı, hangi soğuk şartlara dayanacağını belirler. Eğer bunu hesaplamaz ve az bir miktar antifriz eklediğinizde veya piyasadan doğru bir ürün almadığınızda da aynı sorunla karşılaşır ve cam suyunu dondurursunuz.

   


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Bigas LPG SistemleriBigas LPG Sistemleri

  BİGAS 1968 yılında Calenzano İtalya’da kurulmuştur....»

  Devamı »

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf CihazıSuper Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı; 1950'li yıllarda Amerikalı bir mühendisin keşfettiği bu sistem ilk olarak roketler...»

  Devamı »

  Wentgas LPG/CNG SistemleriWentgas LPG/CNG Sistemleri

  Wentgas LPG/CNG Sistemleri, Atiker A.Ş'nin bazı parçalarını ithal olarak temin ettiği üst segment bir ürünüdür....»

  Devamı »

  Ecotech LPG SistemleriEcotech LPG Sistemleri

  Ecotech LPG Sistemleri bir dönem ülkemizde yaygın olarak montajı yapılan, ancak şu anda distribütörü, montaj bayisi ve y...»

  Devamı »

  Lecho Elektronik Otogaz SistemleriLecho Elektronik Otogaz Sistemleri

  Lecho Otogaz Sistemleri 1999 yılından günümüze otomotiv gaz sistemleri branşında faaliyet göstermektedir....»

  Devamı »