• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Silecekler ve Cam Suyu Kullanımı

  Silecekler ve Cam Suyu Kullanımı

  Tarih: 19-12-2013

  Sürücülerin yaptıkları en büyük hatalardan biride araçları çok kirlenmedikçe yıkatmamak, cam yıkama su deposunu doldurmamak, silecekleri kontrol etmemektir.....

  Cam sileceklerini zamanında değiştirilip, cam suyu düzenli aralıklarla doldurulur yani araca gerekli özen gösterilirse ortaya çıkabilecek bir çok sorun engellenebilir.

  Araç kirliyken cam suyunu aracın camına püskürtülerek silecekler çalıştırılırsa camdaki toz ve kristalleşmiş taş zerrecikleri sürtünme sırasında camın yüzeyinde ufak çaplı çizilmelere yol açar. Kısa vadede bu çizikler herhangi bir sorun teşkil etmese de uzun vadede sileceklerin cama sürtündüğü noktada camın matlaşmasına sebep olur.

  Önemli hususlardan biri de ön ve arka cam sileceklerini aracın orijinal ebatlarında kullanmaktır. Doğru ebatların dışında kullanılan silecekler ses çıkarmasının yanı sıra fazladan çarpma yaparak hem aşınmaya hem de silecek motorunun bozulmasına sebep olacaktır.

  Antifrizli Cam Suyu

  Ön ve arka camların yıkanmasında kullanılan bağımsız sudur. Yazın normal şartlarda şebeke suyu veya saf su kullanılırken, kışın şartları göz önünde tutulduğunda riskli olduğunu söylemek gerekir. Çünkü soğuk havada cam suyu donabilir ve bulunduğu kabı patlatma riski doğabilir. Bu nedenle oto cam suyunun içerisine antifriz koymak gerekir. Bu konulan antifriz, suyun kış şartlarında donmamasını sağlar. Konulacak antifrizin miktarı, hangi soğuk şartlara dayanacağını belirler. Eğer bunu hesaplamaz ve az bir miktar antifriz eklediğinizde veya piyasadan doğru bir ürün almadığınızda da aynı sorunla karşılaşır ve cam suyunu dondurursunuz.

   


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Tartarini LPG SistemleriTartarini LPG Sistemleri

  Tartarini Auto Gas Equıpments ana ofisi; Castel Maggiore de 15.000 metrekarelik ve teknoloji bakımından çok modern olan ...»

  Devamı »

  E101 Yakıt Tasarruf CihazıE101 Yakıt Tasarruf Cihazı

  E-101 Manyetik Yakıt Tasarruf Cihazı, sıvı ve gaz formundaki doğalgaz, LPG, benzin, dizel gibi bütün yakıt tiplerinde ku...»

  Devamı »

  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları neticesinde...»

  Devamı »

  Zavoli LPG/CNG SistemleriZavoli LPG/CNG Sistemleri

  Zavoli, İtalya Cesena’da kurulmuş, Lpg ve Cng dönüşüm sistemleri üretim ve satışında dünya lideri firmadır. ...»

  Devamı »

  GOO-FAR Yakıt Performans KitleriGOO-FAR Yakıt Performans Kitleri

  GOO-FAR Yakıt Performans Kitleri, dizel, biodizel ve benzinle çalışan tüm araçlara tam uyumluluk sağlar....»

  Devamı »