• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • CNG Sistemleri Avantajları

  CNG Sistemleri Avantajları

  Tarih: 17-06-2014

  CNG, patlama tehlikesi olmayan ve 650 C de yanan sıkıştırılmış bir doğalgazdır. CO miktarı sıfırdır. Bundan dolayı da çevre kirliliği söz konusu değildir.....

  Benzinle çalışan araçlarda %60 ila %70 arasında, LPG ile çalışan araçlarda ise %30 civarında tasarruf sağlar. Gazı, istasyonlarda depolama problemi yoktur. Evlerde ve sanayide kullanılan bu gaz artık ulaşım sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır.

  CNG kullanımında aracın motoru hiçbir şekilde zarar görmez. CNG kullanan araçlarda 30 veya 40 bin km de yağ değişimi yapılır. Temiz bir yanma sağladığı için motorun ömrünün uzamasına yardımcı olur.

  CNG Sistemleri araçlara fabrikasyon ya da sonradan takılabilmektedir. Avrupa'da birçok araç fabrika çıkışlı CNG'li olarak kullanılmaktadır. Tıpkı LPG dönüşümü sonrası olduğu gibi CNG sistemi montajı sonrasında da araçların MMO testlerinden geçmesi ve ruhsata işlenmiş olması gerekmektedir. CNG dönüşümü, Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesine sahip, yetkili montaj istasyonlarında yönetmeliklere uygun olarak yapılmalıdır. Uygunsuz ve dikkatsiz yapılan montajlar hayatınızı riske atacak kadar tehlikeli durumlar yaratmaktadır.

  Aracınızda motorin, benzin ve LPG kullandığınız zaman bu durum özellikle soğuk havalarda çalışmama, tek marşta almama, donma, pislikten dolayı tıkanma, vb. gibi problemler yaratabilir. CNG temiz bir yakıt olduğu için, kullanan araçlarda bu gibi durumlar yok denecek kadar azdır.

  CNG yakıt olarak oldukça ekonomiktir. LPG'ye oranla % 40 daha ucuzdur. Benzinde olduğu gibi katkı maddeleri içermez. Bundan dolayı da yanma sonrasında motorda daha az atık madde kalır.

  CNG yıllardır Avrupa Ülkeleri’nde güvenli bir yakıt türü olarak kabul edilmektedir. Doğalgaz havadan daha hafif bir gazdır ve yanma sonrası hemen havaya karışır. Bu yüzden en çevreci gazdır.

  CNG'nin parlama ısısı daha yüksektir. Parlama ısısı 455 derece olan petrole göre daha güvenlidir. CNG'nin tutuşabilmesi için havaya %4 ile %14 oranında karışması gerekir.

  LPG kit üretimi yapan birçok markanın CNG kiti'de bulunmaktadır. Ülkemizde de Atiker CNG kiti üretmektedir. Ancak yetersiz istasyon ve tank üretiminden dolayı henüz araçlarda yaygınlaşmamıştır. CNG tankları LPG tanklarına oranla daha ağır ve daha az mesafe katetmektedir. İthal tankların ise dolum ağızları ülkemizdeki standartları karşılamamaktadır. Bu yüzden CNG montajı seri bir şekilde ilerlememekte, ekonomik ve daha çevreci olmasına rağmen insanlarımız bu imkanlardan yararlanamamaktadır.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarGünay :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 20-02-2017

   "CNG sistemini aracıma nerde taktırabilirim böyle bir servis nerde var acaba?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Supertech Yakıt Tasarruf CihazıSupertech Yakıt Tasarruf Cihazı

  5 yıl garantili, 10 yıl kullanım ömrü olan ve istendiğinde sökülüp takılabilen Supertech Yakıt Tasarruf Cihazı...»


  Ecotech LPG SistemleriEcotech LPG Sistemleri

  Ecotech LPG Sistemleri bir dönem ülkemizde yaygın olarak montajı yapılan, ancak şu anda distribütörü, montaj b...»


  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüş...»


  Hidrojen Kit Yakıt Tasarruf CihazıHidrojen Kit Yakıt Tasarruf Cihazı

  Devrim yaratan bir yakıt tasarruf cihazı olmakla beraber, ekonominiz için son derece faydalı bir üründür. Bili...»


  Atiker Otogaz SistemleriAtiker Otogaz Sistemleri

  Atiker metal A.Ş. 1970 yılında Mehmet Ali Atiker tarafından çelik sacdan sondaj teçhiz boruları üretmek üzere ...»