• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Yakıt Pilleri (Yakıt Hücresi)

  Yakıt Pilleri (Yakıt Hücresi)

  Tarih: 23-06-2014

  Yakıt pilleri basit bir açıklama ile hidrojen içinde bulunan kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren cihazlar olarak tanımlanır.....

  İşlem sonunda atık olarak saf su buharı ve ısı oluşturmaktadır. Bu cihazı basit bir batarya gibi düşünsekte, batarya ile arasındaki en önemli fark yakıt pillerinin sürekli şarj edilme durumunda olmamasıdır.

  Dünya nüfusu arttıkça yeni yeni enerji kaynaklarına olan ihtiyaçlar da ortaya çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse, dünya üzerinde 1 milyarın üzerinde çalışan içten yanmalı motor bulunmakta ve şu an petrol ve türevleri kullanılarak enerji ihtiyacı karşılanmaktadır. Fakat, yakın gelecekte bu enerji kaynakları tükenecek ve bu motorların çalışmasını sağlayacak yeni enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca petrol türevleri her alanda bulunan yakıtlar olmadığı için bu tür enerji kaynaklarını, bulunduğu yerden çıkarıp uzak ülkelere aktarmakta oldukça zahmetli ve maliyetli bir iştir.

  Hidrojen, evrenin kütlesinin %75'ini oluşturan ve evrende en çok bulunan elementtir. Hidrojen gazının kullanılması birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. 21. Yüzyılda birçok alanda enerji üretimi için yakıt pilleri kullanılmaya başlanmıştır. Yukarıda saydığımız olumsuzlukları en iyi karşılayacak enerji türü yakıt pilleridir. Yakıt pilleri kullanılan motorlar sessiz bir çalışma düzenine sahiptir. Çünkü bu motorlarda piston ve miller gibi oynar parçalar yoktur. Benzinli ve dizel motorlara oranla verimi daha yüksektir. Çevreye olumsuz etkiler veren atık gaz içermediği gibi, atık olarak sadece saf su buharı ve ısı açığa çıkarır.

  Yalnız yakıt pillerinin uygulama alanlarının genişletilmesinde bir takım dezavantajlar da bulunmaktadır. Bu sorunlardan ilki hidrojen üretim tesislerinin az sayıda olması ve bu gazın depolanmasında yaşanan problemler. Bu pillerin üretiminde seri imalat olmadığı için şuan için maliyetleri çok fazladır. Yakıt pillerini üretecek üreticilerin az olması ve son olarak bazı yakıt cinslerinin üretiminin ve dağıtımının maliyetinin çok olması.

  Yakıt pilleri olumsuz bazı durumlar arz etseler bile kullanıldıkları alanlar son zamanlarda hızla gelişim göstermiştir. Bu piller, ticari ve endüstriyel birçok alanda, konutlarda, uzak ve erişimi zor olan alanlarda ana ve yedek güç kaynağı olarak kullanılır. Bunun yanında yakıt pilleri, otomotiv sektöründe, güç üretim tesislerinde, bataryanın yerine kullanılan elektronik aletlerde, hastane ve okul gibi yerlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Yakıt Pilleri Yakıt Hücresi

  Ünlü ve dev otomobil üreticileri olan Toyata, Daimler Chryler, General Motor, Honda, Nissan, BMW ve Opel ürettikleri otomobillerde yıllardan beri yakıt pillerini denemektedirler. Bu teknoloji sayesinde araçlarda sessiz bir çalışma gerçekleşecek, düşük emisyon değerleri sağlanacak, otto veya dizel motorlara göre daha yüksek verim elde edilecektir. Bu yüzden yakıt pilleri otomobillerde geleceğin enerji kaynağı olacak ve kullanılması kaçınılmaz bir hal alacaktır.

  Avantajlarının fazla olmasından dolayı bu yakıtın depolanması için gerek yurt içinde gerekse yurt dışında büyük ve hızla tesisler kurulması gerekmektedir. Bu sayede yakıtın kullanıldığı alanlar hem genişleyecek hem de kullanım sayısında artış olacaktır. Ayrıca hidrojen miktarını arttırmak için değişik enerji kaynaklarından faydalanılabilir. Buna en güzel örnek bor madenlerini verebiliriz.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Ekomotor Yakıt Tasarruf CihazıEkomotor Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomotor Yakıt Tasarruf Cihazı, tüm benzinli, dizel ve LPG'li araçlarda şehiriçi %15, şehirdışı %25'e varan yakıt tasarr...»

  Devamı »

  Gain&Go Yakıt Tasarruf ÇipiGain&Go Yakıt Tasarruf Çipi

  Gain&Go Yakıt Tasarruf Çipi, benzinli ve dizel tüm binek araçlarda, motosikletlerde, kamyonlarda, otobüslerde, teknelerd...»

  Devamı »

  Lovato LPG/CNG SistemleriLovato LPG/CNG Sistemleri

  Lovato LPG /CNG Sistemleri 1958 yılında İtalya'nın Vicenza kentinde kurulmuştur. Firma kuruluşundan itibaren yenilik kon...»

  Devamı »

  Panther Yakıt Tasarruf CihazıPanther Yakıt Tasarruf Cihazı

  Panther’i sadece çakmak soketine takınız ve hemen çalışmaya başlasın....»

  Devamı »

  VGT Vakum Gücü TeknolojisiVGT Vakum Gücü Teknolojisi

  Vakum Gücü Teknolojisi (VGT) yakıt tasarrufu sağlayan bir performans cihazıdır. VGT bir buluş ve her buluş gibi ezber bo...»

  Devamı »