• 14-02-2022
  • 3 dak
  • 1460
  • 0

Debriyaj Ana Silindiri Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

Debriyaj ana silindiri nedir? Debriyaj ana silindiri arıza belirtileri nelerdir?

Debriyaj Ana Silindiri Nedir?

Tüm manuel şanzımanlı araçlarda, motoru şanzımandan ayırmak için baskı plakası, debriyaj balatası ve bilyadan oluşan bir debriyaj tertibatı bulunur. Bu tertibat, motor çalışırken vites değişimlerini gerçekleştirmek ve araç durduğunda stop etmesini önlemek için gereklidir. Bazı araçlar, debriyaj pedalına basıldığında oluşan kuvveti debriyaj bilyasına aktaran mekanik bir bağlantı sistemi kullanır. Ancak çoğu yeni araçta, bir debriyaj ana silindiri ve yardımcı silindir içeren bir hidrolik sistem bulunur. Debriyaj ana silindiri bu sistemin kalbidir.

Debriyaj ana silindiri, çoğu manuel şanzımanlı araçlarda kullanılan ve mekanik kuvveti hidrolik kuvvete dönüştüren bir bileşendir. Sürücü debriyaj pedalına bastığında, itici bir çubuk harekete geçer ve pistonu ileri doğru zorlayarak hortumlarda basınç yaratır. Bu basınç, ana silindirdeki hidrolik sıvıyı bir hat üzerinden yardımcı silindire gönderir. Yardımcı silindir, motoru şanzımandan ayırmak için debriyaj (ayrıma çatalı) çatalına ve dolayısıyla debriyaj bilyasına etki eder. Sonuç olarak motor ve şanzıman birbirinden ayrılır ve vites değiştirmek kolaylaşır. Debriyaj pedalı bırakıldığında, yardımcı silindirdeki bir geri dönüş yayı, hidrolik sıvıyı debriyaj ana silindirine geri yönlendirir.

Debriyaj Ana Silindir Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

Debriyaj Ana Silindiri Arıza Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki belirtilerden bir veya birkaçını fark ederseniz, debriyaj ana silindiri arızalı olabilir:

Not: Diğer sorunlar, arızalı bir debriyaj ana silindirini taklit edebilir. Siz veya tamirciniz herhangi bir onarım yapmadan önce kapsamlı bir teşhis gerçekleştirmelisiniz.

 

Vites Değiştirmede Zorluk

Arızalı bir debriyaj ana silindirin en yaygın belirtisi, viteslerin zor değiştirilmesidir. Ana silindir sızdırıyorsa veya arızalıysa, pedala basıldığında motor şanzımandan tamamen ayrılmaz. Böyle bir durumda, vitesleri değiştirmek kolay olmayacaktır.

 

Yumuşak veya Süngerimsi Debriyaj Pedalı

Debriyaj pedalına bastığınızda, süngerimsi veya yumuşak bir hisse kapılırsanız, sistemde su veya hava olması muhtemeldir. İç contaları aşınmış bir ana silindir, hava kaçaklarının en olası suçlularından biridir. Hidrolik sıvının aksine hava sıkıştırılabilir, bu nedenle yumuşak ve süngerimsi bir debpriyaj pedalına neden olur.

 

Sert Debriyaj Pedalı

Ana silindirde tıkanmış bir dengeleme portu veya şişmiş iç contalar varsa, sert bir debriyaj pedalı fark edebilirsiniz.

 

Düşük Sıvı Seviyesi

Debriyaj ana silindiri, genellikle sürücü tarafında ve güvenlik duvarının hemen ön tarafında bulunur. Bazı araç uygulamalarında, debriyaj ana silindiri ve fren hidroliği birlikte kullanır, bu nedenle ayrı bir hazne olmayabilir.

Haznenin yan tarafında hidrolik sıvının seviyesini gösteren "Max" ve "Min" işaretleri bulunur. Hidrolik seviyesi "Min" çizginin altındaysa, doldurma zamanı gelmiştir. Aracınızda ayrı bir hazne varsa, hidrolik sıvı yalnızca debriyaj sisteminde kaçaklar varsa azalır, bu nedenle ana silindir, yardımcı silindir, hortumlar ve diğer bileşenler dikkatlice kontrol edilmelidir.

Fren ve debriyaj sistemi ortak bir hazne kullanıyorsa, fren balataları aşındıkça haznedeki sıvı seviyesi düşebilir.

Arızalı bir debriyaj ana silindiri ile aracı kullanmaya devam etmek, sorunun büyümesine neden olabilir. Vites değiştirmek zorlaşabilir ve hatta imkansız hale gelebilir. Şanzıman vites dişlilerinin aşınmasına ve diğer bileşenlerin arızalanmasına neden olabilir. Debriyaj ana silindiri tamamen arızalanırsa, debriyaj pedalını kullanmadan aracı sürmek mümkün olmayacağından, muhtemelen sizi yolda mahsur bırakacaktır. Debriyaj ana silindiri değiştirilirken, aynı anda yardımcı silindirin de değiştirilmesi önerilir. Bu parçalardan biri arızalandığında, genellikle diğer parçanın da arızalanmasına neden olur.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.