• 14-02-2022
  • 4 dak
  • 6901
  • 2

Motor Yağ Seviye Sensörü Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

Motor yağ seviye sensörü nedir? Motor yağı seviye sensörü arıza belirtileri nelerdir?

Motor Yağı Seviye Sensörü Nedir?

Yağ, motorun yüz binlerce kilometre süresince güçlü ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan can damarıdır. Motor türü ne olursa olsun, tüm yanmalı motorlar, metal parçaların düzgün şekilde yağlanmasını sağlamak için motorda dolaşacak belirli bir miktarda yağa ihtiyaç duyarlar. Onsuz, metal bileşenler ısınır, kırılır ve sonunda motoru kullanılamaz hale getirir. Bu sorunu önlemek için, motor yağının eksildiğini ve tamamlanması gerektiğini sürücülere bildiren yağ seviye sensörleri kullanılır.

Çoğu araç ve uygulamalarda, sıvı seviyelerini ölçmek için farklı tiplerde seviye sensörleri kullanılır. Mekanik sensörler, en basit ve en yaygın kullanılan sensör türüdür. Manyetik, mekanik, kablo ve şamandıra türü mekanik seviye sensörleri bulunur. Ancak, yüksek viskoziteli (koyu kıvam) yağlarda, çamurlaşma ve vernikleşme eğilimi olan sıvılarda şamandıra tipi sensörler pek tavsiye edilmez. Tehlikeli koşulların mevcut olduğu, elektrik gücünün olmadığı veya kullanımının kısıtlı olduğu yerlerde ve yoğun çamurlaşma veya vernikleşme içeren uygulamalarda pnömatik seviye sensörleri kullanılır. Bu sensörler, özellikle gres gibi yüksek viskoziteli sıvılarla kullanım için uygundur.

Çoğu modern ve lüks araçlarda, motor yağı seviyesini izlemek için ultrasonik yağ seviye sensörleri bulunur. Çalışan bir motorun yağ seviyesi, durağan bir motordan belirgin bir şekilde düşüktür. Yağ çubuğu ile yağın seviyesi, ancak motor durduğunda kontrol edilebilir. Yağ seviye sensörü ise motor statik ve dinamik durumdayken yağın seviyesini izleyebilir. Sensör, yağ karterinin tabanına dikey pozisyonda monte edilir. Yağın içine oturur ve motor hem durağan hem de hareket halindeyken yağ seviyesini sürekli izler.

Sensörün çalışma şekli oldukça basittir. Yağın seviyesi önceden belirlenmiş bir seviyenin altına düşerse, sensör motor kontrol ünitesine (ECU / ECM / PCM) bir sinyal gönderir ve gösterge panelinde sürücünün bilgilendirilmesi için bir uyarı ışığı tetiklenir.

Motor Yağ Seviye Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Yağ seviye sensörleri, yüksek ısı ve zorlu koşullar nedeniyle zamanla yıpranabilir ve motor kontrol ünitesine hatalı veriler gönderebilir. Böyle bir durumda, ECU hafızasında bir arıza kodu ayarlanır. Ancak, yağ seviye sensöründe bir sorun çıktığını gösteren bazı belirtiler de vardır. En yaygın belirtiler şunlardır:

Hatalı Yağ Seviyesi Okumaları

Yağ seviye sensörü, karterdeki motor yağının azaldığı konusunda sürücüyü uyarır ve gösterge panelinde bir uyarı ışığı tetikler. Ancak sensör hasar gördüğünde de hatalı okumalara neden olabilir. Böyle bir uyarı alırsanız, yapılacak en iyi şey yağ çubuğunuzu kullanarak manuel kontrol yapmaktır. 2-3 kez seviye çubuğunu kontrol ettiğiniz halde herhangi bir problem göremiyorsanız, büyük olasılıkla sensörünüz arızalıdır veya sistemde başka bir problem vardır.

Yağ Uyarı Işığının Aralıklı Olarak Yanıp Sönmesi

Yağ seviye sensörü ile ilgili olası bir arızanın bir başka göstergesi, yağ ikaz ışığının aralıklı olarak yanıp sönmesidir. Veriler motor kapalıyken toplanır ve motorunuzu çalıştırdığınız anda yağ seviye sensörü devreye girer. Motor yağı eksikse, aracı ilk çalıştırdığınız anda yağ uyarı ışığı tetiklenir. Araç hareket halindeyken veya bir süre çalıştıktan sonra uyarı ışığı yanıp sönüyorsa, sensörle ilgili bir problem olabilir.

Ancak, bu semptoma başka sorunlar da neden olabilir. Motorun yağ basıncı ile ilgili bir sorun varsa veya yağ hatları tıkalıysa yağ lambası yanıp sönebilir. Bu belirti çok ciddiye alınmalıdır, çünkü düşük yağ basıncı ve hatlardaki tıkanma, motorun tamamen arızalanmasına neden olabilir.

Motorun Çalışmaması

Yağ seviye sensörü, yalnızca uyarı veren bir cihaz olarak tasarlanmıştır. Ancak sensör hatalı veriler gönderirse, yanlış hata kodlarını tetikleyebilir ve ECU'nun motorun çalışmasına izin vermemesine neden olabilir.

Bazı uygulamalarda, ECU motoru sınırlı güç moduna geçirebilir veya yağ seviyesi çok düşükse motorun çalışmasına izin vermeyebilir.

Motor Arıza Işığının Yanması

Yağ seviye sensörü doğru çalışıyorsa ve yağ seviyesi düşükse, gösterge panelinde yağ uyarı lambası yanacaktır. Sensör herhangi bir şekilde hasar görmüş veya arızalıysa, motor arıza ışığının tetiklenmesi de de yaygındır.

2 Yorum

Avatar
Şemsettin
31-07-2023 | Antalya

Megan 2 1.5 dizel çalıştırdığımda yağ seviye göstergesi çıkmıyor sebebi nedir?

Avatar
Hüseyin Türkmen
27-01-2023 | İstanbul

Arabam Skoda Roomster 1.6 dizel 2013 araba çalışmaktan yarım saat sonra kırmızı renkli yağ ışığı sürekli yanıp sönüyor motoru stop ediyorum 3 dakika sonra tekrarlıyor yağ, filtre ve yağ sensörünü değiştim çözüm olmadı acaba yağ seviye sensöründen olabilir mi? Saygılarımla.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.