• 14-02-2022
 • 4 dak
 • 3915
 • 0

Soğutma Sıvısı Seviye Sensörü Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

Soğutma sıvısı seviye sensörü nedir? Soğutma suyu seviye sensörü arıza belirtileri nelerdir? Soğutma sıvısı seviye sensörü nasıl değiştirilir?

Soğutma Sıvısı Seviye Sensörü Nedir?

Motor bileşenlerinin hasar görmesini engellemek ve motorun optimum performansla çalışmasını sağlamak için soğutma sisteminin düzgün çalışması gerekir. Zorlu çalışma şartları nedeniyle zamanla soğutma sistemi bileşenleri arızalanabilir ve bu da sıvı sızıntılarına neden olabilir. Bu olduğunda, motor aşırı ısınır ve dahili bileşenler ciddi hasar görür. Motorun aşırı ısınmasının en yaygın sonuçları arasında çarpık veya çatlamış silindir kapakları ya da şişmiş kapak contaları bulunur. Soğutma sıvısı seviye sensörü, soğutma sistemini izlemek ve sıvı seviyesi düştüğünde sürücüyü bilgilendirmek için tasarlanmıştır.

Soğutma sıvısı seviye sensörü, genellikle soğutma suyu deposuna takılan, plastik veya köpük şamandırası bulunan elektronik bir bileşendir. Bazı uygulamalarda radyatörün içine veya soğutma sisteminin herhangi bir yerine monte edilebilir. Sistemdeki soğutma suyu seviyesi belirli bir seviyenin altına düştüğünde, sürücüyü bilgilendirmek için gösterge panelinde bir uyarı ışığını tetikler. Bazı araçlarda, "Düşük Soğutma Sıvısı" veya "Soğutma Sıvısını Kontrol Et" şeklinde bilgilendirme mesajları da görülebilir.

Bazı soğutma sıvısı seviye sensörlerinde, aralarında elektriği ileten iki prob bulunur. Bu tam bir elektrik devresi oluşturur. Soğutma sıvısı seviyesi probların altına düştüğünde devre bozulur ve soğutma sıvısı seviyesi düşük uyarı lambası yanar.

 

Soğutma Sıvısı Seviye Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Sensörün hasar görmesi, motor kontrol modülüne (ECU / ECM / PCM) yanlış bilgiler gönderebilir. Arızalı bir soğutma sıvısı seviye sensörünün temel olarak iki belirtisi vardır.

 • - Soğutma suyu eksik olmadığı halde soğutma suyu ikaz ışığının yanması
 • - Soğutma suyu eksik olduğu halde soğutma suyu ikaz ışığının yanmaması

Bu iki uyarıya sensör kablolarının kısa devre yapması veya sensörün tamamen arızalanması neden olur.

Soğutma suyu eksik olduğu halde uyarı ışığı yanmıyorsa motor aşırı ısınacak ve hararet yükselecektir. Bu durumda gösterge panelinde hararet lambası ve/veya motor arıza ışığı yanacaktır.

 

Soğutma Sıvısı Seviye Sensörü Nasıl Değiştirilir?

Arızanın teşhis ve onarımına başlamadan önce, motorun herhangi bir sıcak parçasına dokunmamaya dikkat edin. Aşırı basınç oluşacağından, motor soğumadan radyatör kapağını veya depo kapağını açmayın. Soğutma sıvısı seviyesini tamamlarken, aracınıza uygun antifiriz ve saf su karışımını kullanın.

 • - Profesyonel bir tamirci tarafından soğutma sıvısı seviye sensörü test edilir ve değiştirilmesi gerektiği onaylanır.
 • - Soğutma suyu seviyesi sensörün altında kalacak şekilde boşaltılır.
 • - Arızalı sensörün elektrik bağlantısı kesilerek radyatörden veya hazneden çıkarılır. Sensörü çıkarmak için elinizle saat yönünün tersine (sol) çevirmeniz yeterlidir.
 • - Yeni sensör yerine takılır, elektrik bağlantıları yapılır ve soğutma sıvısı yeniden doldurulur.
 • - Ardından, soğutma sisteminin havası alınır.
 • - Herşey tamamlandıktan sonra motor çalıştırılır ve sistemde sızıntı olup olmadığı kontrol edilir.
 • - Araç, soğutma sisteminin düzgün çalışıp çalışmadığını doğrulamak için test edilir.

Aracınızdaki uyarı ışıklarını görmezden gelmeniz, soğutma suyunun tamamen bitmesine, motorun aşırı ısınmasına ve diğer önemli sorunlara neden olabilir. Motorun ciddi hasar görmesini ve daha maliyetli onarımları önlemek için, tüm arıza ışıklarını ciddiye almanız ve soruna erken müdahale etmeniz önerilir.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.