• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Common Rail Nedir?

  Common Rail Nedir?

  Tarih: 25-06-2014

  Common Rail, Tutuculu Püskürtme veya Ortak Boru Hattı anlamına da gelen Direkt Enjeksiyon Teknolojisine sahip dizel araçlar için geliştirilmiş bir yakıt enjeksiyon sistemidir.....

  Direkt Enjeksiyona sahip Dizel motorlar için geliştirilmiş Common Rail Teknolojisi, aynı türdeki dizel sistemlerle kıyaslandığında bazı avantajlara sahiptir. Aracın daha az yakıt yakması, daha sessiz çalışması, egzoz emisyon değerlerini düşürerek çevre dostu ve temiz bir motora sahip olması bu avantajlarından bazılarıdır. Yakıt sarfiyatını %20 oranında düşüren sistem, araca düşük devirlerde %50, yüksek devirlerde ise %25 oranlarında tork artışı sağlamaktadır.

  Common Rail teknolojisini diğer dizellerden ayıran en önemli unsur, basınç oluşturma ve püskürtme işleminin birbirinden ayrı tutulmasıdır. Normalde geleneksel dizel direkt püskürtücüleri ortalama 900 barlık bir basınç ile çalışmakta iken, Common Rail yakıtı 1500-2000 bar'a kadar yükselten bir basınç oluşturabilmekte ve ortak bir boru üzerinden enjektörlere dağıtmaktadır. ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) bu yüksek basıncı motorun devir sayısına ve yüküne bağlı olarak ayarlamaktadır.

  Klasik dizel araçlarda yakıt, bir pompa vasıtası ile direkt enjektörlere gönderilmektedir. Bu pompanın yerini artık, yakıtı borularda hapseden yüksek basınç pompası, ECU tarafından kontrol edilerek enjektörlere ihtiyaç kadar yakıt gönderen Common Rail Teknolojisi almıştır. Klasik dizel sistemlerde her enjektör için ayrı bir yakıt devresi gerekirken bu sistem ile tek bir boru hattına (rail) bağlanmıştır. Sistemin en önemli avantajlarından birisi de, motor zamanlamasından bağımsız çalışan enjektörlerin yakıtı püskürtme ve kesme zamanlarını ayarlayabilmesidir. Bu sayede, en iyi püskürtme zamanını seçebilmekte ve silindirler içindeki yanmayı iyileştirmektedir.

  Çok hassas yapıya sahip olan bu sisteme girebilecek en ufak bir toz zerresi büyük sorun ve masraflara yol açabilmektedir.

  Püskürtme miktarının ölçülmesi, püskürtmenin şekillendirilmesi enjektörlerin üzerinde bulunan ve süratle anahtarlanabilen manyetik subaplar tarafından sağlanmaktadır. Bu imkanlar sayesinde, sistemin diğer bir avantajı olan pilot yani ön püskürtme ortaya çıkar. Pilot püskürtme ana püskürtmeden önce oluşur ve yakıt yanmasına ait sürüm oranlarını fazlaca iyileştirmektedir. Ön veya çoklu püskürtme, enjektörün manyetik supaplarına defalarca kumanda edilmesi sayesinde oluşmaktadır. Ön püskürtme sayesinde direkt püskürtmeli yanma odalarında hem zararlı madde, gürültü emisyonu hem de yakıt tüketim değerleri daha da azaltılmaktadır. Motorda önemli değişiklikler yapılmadan, püskürtme sistemini değiştirmek Common Rail Sistemi ile mümkündür.

  Bu sistem otomobiller dışında ağır tonajlı araçlarda ve gemilerin motorlarında da kullanılmaktadır.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Ramses LPG SistemleriRamses LPG Sistemleri

  Ramses LPG Sistemleri Şimşek Otogaz ın imalatıdır. Tüm ekipmanları Avrupa ECR 67-01 standardına sahiptir....»

  Devamı »

  Normax-TNormax-T

  NorMax-T tam manasıyla bir katkı maddesi olmayıp, akaryakıt sistem performansına yeni bir yaklaşımdır....»

  Devamı »

  Romano LPG SistemleriRomano LPG Sistemleri

  Romano LPG Sistemleri İtalya'da tüm imalatını elektronik CNC makinalarında ve robotlarla yapan, 40 senelik bir güveni te...»

  Devamı »

  Lecho Elektronik Otogaz SistemleriLecho Elektronik Otogaz Sistemleri

  Lecho Otogaz Sistemleri 1999 yılından günümüze otomotiv gaz sistemleri branşında faaliyet göstermektedir....»

  Devamı »

  A Enerji Yakıt Tasarruf SistemiA Enerji Yakıt Tasarruf Sistemi

  A Enerji yakıt tasarruf cihazı, evinizde ve aracınızda kullanılmak üzere geliştirilmiştir....»

  Devamı »