• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Sigorta Kutusu Nedir? Sigorta Kutusu Arızası ve Belirtileri

  Sigorta Kutusu Nedir? Sigorta Kutusu Arızası ve Belirtileri

  Tarih: 17-02-2022

  Sigorta kutusu nedir? Sigorta kutusu arıza belirtileri nelerdir? Sigorta kutusu arızası nasıl anlaşılır?....

  Sigorta Kutusu Nedir?

  Sigorta kutusu, bir elektrik sisteminin sigortalarını ve rölelerini barındıran kutudur. Çoğu araçta, genellikle iki sigorta kutusu bulunur. Biri motor bölmesinde kaputun altında, diğeri ise aracın içinde ve sürücü tarafı ön panelin alt kısmındadır. Her kutunun farklı bir amacı vardır. Motor bölmesindeki sigorta kutusu, soğutma fanı, ABS motoru, elektronik kontrol ünitesi (ECU) ve çeşitli motor bileşenlerini korumak için kullanılır. İç sigorta kutusu ise elektrikli camlar, radyo, iç aydınlatmalar ve sinyal lambaları gibi çeşitli aksesuarları ve kabin bileşenlerini korumak için kullanılır.

  Bir otomotiv sigorta kutusunda, elektrik devrelerini aşırı yüklenmeden veya kısa devreden korumak için bir dizi farklı sigorta, röle ve diyot bulunur. Korumaya ihtiyaç duyulan elektrikli araç bileşenleri sigorta kutusuna bir kablo ile bağlanır. Araç ciddi bir fiziksel hasar veya elektrik sorunu yaşamadıkça, sigorta kutusunun değiştirilmesine gerek yoktur.

   

  Sigorta Kutusu Arıza Belirtileri

  Modern arabalar, her zamankinden daha gelişmiş elektroniklere sahiptir ve bu, her şeyin düzgün çalışmasını sağlamak için daha fazla sigorta ve röle olduğu anlamına gelir. Atmış bir sigortanız veya arızalı bir röleniz varsa, her türlü elektrik sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Arabanızdaki elektronik aksam gerektiği gibi çalışmıyorsa, sigorta kutusunu kontrol etmek başlamak için en iyi yerdir.

  Çoğu sigorta kutusu aracın ömrü boyunca dayanacak şekilde üretilse de bazı durumlarda arızalanabilir ve aracın çalışmasıyla ilgili sorunlara neden olabilir. Otomotiv sigorta kutuları, genellikle kısa devrenin neden olduğu aşırı ısınma nedeniyle arızalanır. Bunun en yaygın nedeni ise, sonradan eklenen aksesuarlar ve yanlış ampere sahip sigortalardan kaynaklanır. Elektrik sistemi ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, sigorta kutusunun arızalı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bir otomobilin elektrik sistemiyle uğraşırken her zaman dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın.

  Genellikle arızalı bir sigorta kutusu, sürücüyü önceden uyaran bazı belirtiler gösterir. En yaygın belirtiler şunlardır:

   

  Sigortaların Sık Sık Atması

  Sigorta kutusu ile ilgili en yaygın arıza belirtisi sigortaların sık sık atmasıdır. Sigorta kutusunda kısa devreye neden olan herhangi bir kablo sorunu varsa, sigortaların sık sık atmasına neden olabilir. Belirgin bir sebep yokken aynı sigorta tekrar tekrar atabilir. Arızanın çözümü için sigorta kutusunun yerinden sökülmesi ve incelenmesi gerekebilir.

   

  Gevşek Sigortalar

  Kötü veya arızalı bir sigorta kutusunun bir başka belirtisi de gevşek sigortalardır. Sigortalardan herhangi biri düşerse veya kolayca gevşerse, bu, panelin bazı terminallerinin hasar gördüğünün işaretidir. Gevşek sigortalı hasarlı bir terminal, belirli aksesuarlarda veya ışıklarda ani, aralıklı güç kaybı gibi elektrik sorunlarına neden olabilir.

   

  Yanmış Sigortalar veya Terminaller

  Sigorta kutusuyla ilgili arızanın daha ciddi bir belirtisi, yanmış sigortalar veya terminallerdir. Terminaller veya sigortalar herhangi bir nedenle aşırı ısınırsa eriyebilir ve yanabilir. Eriyen sigortalar ve röleler sigorta kutusu ile kaynaşabilir ve çıkarılması zor olabilir. Bu da, sigorta kutusunun değiştirilmesini ve hatta bazı durumlarda yeniden kablolanmasını gerektirebilir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarBülent Köse :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 29-07-2022

   "Merhabalar arabamda sadece klima soğutma sorunu vardı. Ben bu sorunun sigorta panelinde sigorta atmış diye düşündüm sigortayı kontrol etmek için çıkardım ve sigortayı motorun içine düşürdüm bulamadım. Yedek sigortam olmadığı için yer değiştirdim daha sonra arabam çalışmadı bir aradan sonra çalıştı 3 saniye sonra istop etti ve arabamı hiç çalıştıramadım. Çalışan arabamı bozdum çalışmıyor motor arıza ışığı yanıyor ve ünlem işareti var. Bu arıza elektriksel mi yoksa motorla ilgili bir sorunmu var. Arabayı hangi ustaya götürmem gerekiyor ve benim bakabileceğim bir yer var mı elektrikten biraz anlarım."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Titisi Yakıt Tasarruf CihazıTitisi Yakıt Tasarruf Cihazı

  Titisi Yakıt Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicidir. ...»


  Stefanelli LPG SistemleriStefanelli LPG Sistemleri

  Stefanelli LPG/CNG Dönüşüm Sistemleri 1977 yılından beri üretim yapan bir italyan markasıdır. Uluslararası piy...»


  EKO66 Yakıt Tasarruf CihazıEKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı

  EKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı, bünyelerinde Hidrocarbon molekülleri bulunan her türlü gaz ve sıvı yakıtları düşü...»


  Supertech Yakıt Tasarruf CihazıSupertech Yakıt Tasarruf Cihazı

  5 yıl garantili, 10 yıl kullanım ömrü olan ve istendiğinde sökülüp takılabilen Supertech Yakıt Tasarruf Cihazı...»


  Makseko Yakıt Tasarruf CihazıMakseko Yakıt Tasarruf Cihazı

  Makseko Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicisidir. Mak...»