• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Nereden Otogaz Almalıyım?

  Nereden Otogaz Almalıyım?

  Tarih: 19-05-2013

  Otogaz nerelerden alınır? Otogaz alırken nelere dikkat etmeniz gerekir?....

  Bilindiği gibi LPG ham petrolün damıtılmasıyla veya doğalgaz yataklarındaki gazların likitleştirilmesi ile elde edilir. Ham petrolden elde edilen LPG nin içinde, saf bütan ve propanın dışında istenmeyen başka kimyasal ürünlerde bulunur. Bu maddeler rafinerinin üretim kalitesine, rafinerinin yaşına, ham petrolün menşeine bağlı olarak nihai üründe görülür. Ham petrol, doymamış ve doymuş hidrokarbonları beraberce ihtiva eder. Rafinerilerin bu ürünleri birbirinden tamamen temizlemesinin teknik olarak mümkün olmadığı bilinmektedir.

  Doğalgaz yataklarından elde edilen LPG ise, teknikte "field grade" denilen bu sektörün en kaliteli gazı olarak nitelendirilir. Zira yapısı gereği gazların %95 i doymuş hidrokarbonlardan oluşur. Doğalgaz yataklarındaki LPG'yi meydana getiren unsurlar her türlü oluşum evresini tamamlamış ve (doymuş hidrokarbon olarak ) gaz haline gelmişlerdir.

  Sonuçta; A veya B firmasının gazının kalitesinden değil bu firmaların gazı temin ettiği kaynağa bakmak gerekir. A firması sadece doğalgazdan elde edilen LPG yi kullanıyor, B firması rafineri ürünü LPG kullanıyor veya (ikisini karıştırıp) paçal yapıyorsa ve aralarındaki kalite farkı konu edilmişse, tabii ki A firmasının gazı daha kalitelidir. Tüm yukarıda izah ettiklerimizi daha bilimsel yorumlamak için her iki gaz numunesinin gaz kromotografi sonuçlarına bakmak gerekir. Raporların altında görülen total olefin sütunu çok önemlidir. Bu rakamın ham petrolden elde edilen LPG de % 5 den %21 e kadar yükseldiği görülür. Bu ürünlerin doğalgazdan elde edilen LPG de %0.2-0.5 olduğu görülmektedir. Bu olefinin zararı buharlaştırıcıların içinde biriken, yanmayan, bal kıvamındadır, buharlaştırıcının kapasitesini ve işlevini bozan bir ürün olarak birikir.

  Ayrıca, tüketici reklamlara ve sloganlara kanmadan gaz ikmal istasyonunda aşağıdaki özelliklerin en az beşine rastlıyorsa o istasyondan güvenle gaz alabilir.

  Bu kadar veriden sonra siz nereden gaz alacağınıza karar verin...

  Makine Mühendisi

  GÜRKAN TOPUZLAR

  Kötü Yakıt
  Kötü Yakıt LPG Kötü Yakıt

   


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Tartarini LPG SistemleriTartarini LPG Sistemleri

  Tartarini Auto Gas Equıpments ana ofisi; Castel Maggiore de 15.000 metrekarelik ve teknoloji bakımından çok modern olan ...»

  Devamı »

  Lima Otogaz SistemleriLima Otogaz Sistemleri

  Lima otogaz sıralı sistemleri; Avrupa alternatif yakıt sistemi üreticilerinin bir araya gelip, geliştirdikleri yüksek ka...»

  Devamı »

  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları neticesinde...»

  Devamı »

  AKL LPG SistemleriAKL LPG Sistemleri

  AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri ATİKER tarafından üretilen yeni bir LPG otogaz markasıdır. Sistemdeki ECU ve enjektörler ...»

  Devamı »

  GFI LPG/CNG SistemleriGFI LPG/CNG Sistemleri

  GFI, yeni nesil enjektörlü otolarda çok başarılıdır ve 0 km araçlarda yaygınca kullanılmaktadır....»

  Devamı »