• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • K-Jetronik Yakıt Enjeksiyon Sistemi

  K-Jetronik Yakıt Enjeksiyon Sistemi

  Tarih: 10-11-2015

  K-Jetronik, mekanik olarak çalışan bir enjeksiyon sistemidir. K ismi, Almanca sürekli anlamına gelen “Kontinuerlich” kelimesinden alınmıştır.....

  Bu sistemde giren hava miktarı ile orantılı olarak emme supabı arkasına sürekli püskürtme yapılır. K-jetronik sistemi motorun istenilen çalışma durumlarına göre gerekli olan karışım teşkilini en uygun biçimde yapabilmektedir. Ayrıca istenilen emisyon değerleri için gerekli olan hava-yakıt oranını da en uygun biçimde ayarlar.

  Mekanik-Hidrolik kumandalı K-Jetronik yakıt püskürtme sistemi egzoz emisyonu kontrolü yönünden yetersiz kalmaktadır. Bu ve benzeri yetersizlikleri düzeltmek, sıkı egzoz emisyonu standartlarına uyum sağlayabilmek için K-Jetronik sistemi biraz geliştirilmiş, egzoz gazını algılayabilen bir lamda sondası elektronik kontrol ünitesi egzoz sistemine üç yönlü katalizörlü konvertör bir titreşim (zamanlama) supabı, bazı çalışma koşullarında karışım zenginleştirmesini düzenleyen röle ve benzeri elemanlar eklenmiştir.

  Böylece egzoz gazlarındaki karbonmonoksit, hidrokarbon artıkları ve azot oksitlerin etkili bir şekilde giderilmeleri sağlanmıştır. Lamda sondası kontrollü sistem mekanik kontrollü ve sürekli püskürtmeli K-Jetronik sistemine göre karışım oranı çok daha iyi bir şekilde kontrol edilebilir. Bu yolla, Lamda sondası ve elektronik kontrol sistemi yardımı ile hava-yakıt karışım oranı, HFK=1 koşulunda % 0,02 gibi çok küçük bir toleransla kontrol edilerek yanma iyileştirilmekte, egzoz emisyonu en aza indirilerek hava kirliliği azaltılmakta, yakıt ekonomisi sağlanmakta, değişik çalışma koşullarına uygun karışım hazırlama gerçekleşmektedir.

  K-Jetronik sisteminde sistem basınç regülatörü, yakıt distribütörünün içinde bulunmaktadır. Sistemin çalışması için gereken basınç, regülatörün içindeki yay sistemi tarafından oluşturulmaktadır. Pompa açık konumdayken regülatör içine giren yakıt, yayın geriye doğru gitmesine neden olur ve yay kapalı konumdan ayrılarak çıkış bölgesini geçene kadar içerideki yakıt, sıkıştırılmış olur. Regülatör valfi çıkış kanalından geçince yakıt bu bölgeden basınçla çıkar.

  Mehmet Selman GÖKMEN

   


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarAli karabek :
   Bulunduğu İl: Samsun                                      Tarih: 04-02-2016 14:33:11

   "Selamlar. Lütfen yardım edin. Aracım golf gti 8 valve k-jet. Benzinde çalışmıyor. Arada bir çalışsa da tekliyor. Ne yapmam gerekli? "

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Super X Power Yakıt Tasarruf CihazıSuper X Power Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super X Power Yakıt Tasarruf Cihazı'nı LPG kullanan tüm araçlar rahatlık ve sorunsuzca kullanabilir....»

  Devamı »

  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir....»

  Devamı »

  Maximum Power Performans KitiMaximum Power Performans Kiti

  Maximum Power - Tam Güç tek noktadan enjeksiyonlu ve karbüratörlü araçlarınız için geliştirilmiştir....»

  Devamı »

  Landirenzo LPG SistemleriLandirenzo LPG Sistemleri

  Landirenzo LPG Sistemleri önde gelen İtalyan LPG Dönüşüm Sistemlerinden biridir....»

  Devamı »

  AKL LPG SistemleriAKL LPG Sistemleri

  AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri ATİKER tarafından üretilen yeni bir LPG otogaz markasıdır. Sistemdeki ECU ve enjektörler ...»

  Devamı »