• 08-05-2017
  • 3 dak
  • 4971
  • 4

Supap Yağlama Sistemleri

LPG'li araçlarda kullanılan supap yağlama sistemleri, motorda yüksek sıcaklıktan zamanla meydana gelebilecek supap aşınmasını azaltmanın yollarından biridir.

Supapların aşınması kulanılan malzemenin kalitesine, motorun türüne ve aracı kullanım şekline göre değişebilir. İşlem yavaş ilerleyebileceği gibi hızlı da olabilir.

LPG dönüşümü yaptırmış her aracın supap yağlama sistemi kullanmasına gerek yoktur. Motorda kullanılan malzemenin çeşidine göre ve motorun çalışma koşullarına göre ihtiyaç duyulur. Genellikle montaj yapan bayiler, araçta supap erime riski varsa müşterisini uyarır ve tavsiyede bulunur. Bugüne kadar bu konu hakkında bilgilendirilmemişseniz internette aracınızla ilgili bir ön araştırma yapmanız önerilir.

Supap Aşınması

Valflerin aşınması için aracın benzinli, dizel ya da LPG'li olmasının bir önemi yoktur. Tüm supapların standart bir kullanım ömrü vardır ve zamanı geldiğinde hepsi aşınır. Örneğin, dizel motora sahip bir kamyonun supap ve yuvaları 1.600.000 km. dayanabilmektedir.

LPG dönüşümü için en kötü motor, kötü tasarlanmış, yumuşak supap yataklarına sahip olanlardır. LPG kullanıldığında supapların daha fazla aşınmasının sebeplerinden biri, motorun normal şartlarda benzinde çalışırken sıcaklığı yaklaşık 600 °C iken LPG'de 900 °C ila 950 °C'a kadar çıkmasıdır. Bunlar yüksek ısıya ve sürtünmeye sert olanlar kadar kolay direnemezler.

Supaplar aşınırsa;

  • Aracın performansı hissedilir şekilde düşer,
  • Rölantide düzensiz çalışma ve motor özellikle soğuk iken stop etme görülebilir,
  • Araç yağ yakmaya başlar ve yağ sarfiyatı artar,
  • Egzozdan mavi duman atımı görülür,
  • Eriyen ve deformasyona uğrayan supap parçacıkları motor yatağına ve pistonlara zarar verir.

1920'li yıllardan itibaren araçların performansını arttırmak, motorların vuruntu yapmasını engellemek ve yakıt tüketimini azaltmak için benzine tetraetil kurşun karıştırıldı. Bu durum aynı zamanda valfler ve valf yuvaları arasındaki çok fazla sürtünmeyi önleyerek bir tampon görevi gördü ve parçaların kullanım ömrünü arttırdı. Ancak bu benzinlerin yanması ile atmosfere karışan kurşun doğa üzerinde olumsuz etkilere yol açtı. İçeriğindeki zehir aynı zamanda IQ'yi düşürebilen nörotoksik etkilerle de ilişkilidir. Özellikle süper benzinlerde 12 kat daha fazla kurşun içeriği bulunmaktadır. Türkiye genelinde 2003 yılı verilerine göre benzinli araçlardan atmosfere atılan kurşun miktarı yaklaşık olarak 230.000 kg/yıldır. Zararları anlaşılması üzerine dünyada kurşunlu benzine yasaklar getirilmiştir.

Yasaklandığında, otomotiv endüstrisi supap aşınmasını önlemek için bir çözüme ihtiyaç duydu. Böylece sertleştirilmiş valf yuvaları üretmeye başladılar.

Sertleştirilmiş Supap Yuvaları

Supaplar ve supap yuvaları için kullanılan teknoloji ve malzemeler tüm motorlarda aynı değildir. Standartlar değişmekle birlikte motorunuzun valfleri ve valf yuvaları daha kaliteli ise aşınma için endişe etmenize gerek yoktur. LPG montajı yaptıracağınız bayiden detaylı bilgi ve referans istemeniz daha doğru olacaktır.

Supap Yağlama Sistemleri

Supap aşınmasını önlemek için "Supap Yağlama Sistemi" adı verilen ürünler geliştirildi. Bu ürünler, emme manifoldu içerisine sıvı akıtarak valfleri ve valf yuvalarını düzenli aralıklarla yağlar ve temizler. Sistem depo görevi gören küçük bir kaba sahiptir. Üzerindeki ayarlanabilir vana sayesinde emme manifoldu içine yağlayıcı damlaları damlatır. Genellikle 1 litre yakıt başına yaklaşık 1 mililitre sıvı gerekir.

ERC, Flashlube, JLM, Supapoil, Starlube, Prins Elektronik ValveCare, EVC bu sektörde hizmet veren markalardan bazılarıdır.

4 Yorum

Avatar
Ümit
10-06-2021 | Bursa

Nasıl bir yağ koymak gerek?

Avatar
Musa Şekerci
03-12-2018 | Zonguldak

Subap Yağlama Sistemleri yağının emme manifolduna verildiğine göre subaplara çokta katkısı olmadığını düsününüyorum. Çünkü yüksek sıcaklığa maruz kalan egzoz subaplarıdır. Egzoz subaplarının sapları daha çok uzamaya neden olacak. Subap açık kalacağı için yanma meydana gelecektir. Dolayısıyla subap yağlama sisteminin yararı olmadığını düsünüyorum.

Avatar
Oto Tasarruf
07-12-2017 | Ankara

Barış Bey, Subap Yağlama Sistemleri tam olarak erimeyi önlemez. Sadece bu süreyi geciktirir. LPG'li araçlar için ek bir önlemdir. Keşke subaplarınızı değiştirirken LPG'ye uyumlu çelik subaplar ile değiştirseydiniz.

Avatar
Barış
07-12-2017 | Edirne

2002 model Mondeo aracım LPG’li ben subap erimesinden dolayı üst kapak söktürdüm ve subaplar erimiş aracımda. Yağlı sistem yaptığımda aracımda subap erimesini önleyebilir miyim? Bilginiz varmı bu konuda.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.