• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Subap Yağlama Sistemleri

  Subap Yağlama Sistemleri

  Tarih: 08-05-2017

  LPG'li araçlarda kullanılan subap yağlama sistemleri, motorda yüksek sıcaklıktan zamanla meydana gelebilecek subap aşınmasını azaltmanın yollarından biridir.....

  Subapların aşınması kulanılan malzemenin kalitesine, motorun türüne ve aracı kullanım şekline göre değişebilir. İşlem yavaş ilerleyebileceği gibi hızlı da olabilir.

  LPG dönüşümü yaptırmış her aracın subap yağlama sistemi kullanmasına gerek yoktur. Motorda kullanılan malzemenin çeşidine göre ve motorun çalışma koşullarına göre ihtiyaç duyulur. Genellikle montaj yapan bayiler, araçta subap erime riski varsa müşterisini uyarır ve tavsiyede bulunur. Bugüne kadar bu konu hakkında bilgilendirilmemişseniz internette aracınızla ilgili bir ön araştırma yapmanız önerilir.

  Subap Aşınması

  Valflerin aşınması için aracın benzinli, dizel ya da LPG'li olmasının bir önemi yoktur. Tüm subapların standart bir kullanım ömrü vardır ve zamanı geldiğinde hepsi aşınır. Örneğin, dizel motora sahip bir kamyonun subap ve yuvaları 1.600.000 km. dayanabilmektedir.

  LPG dönüşümü için en kötü motor, kötü tasarlanmış, yumuşak subap yataklarına sahip olanlardır. LPG kullanıldığında subapların daha fazla aşınmasının sebeplerinden biri, motorun normal şartlarda benzinde çalışırken sıcaklığı yaklaşık 600 °C iken LPG'de 900 °C ila 950 °C'a kadar çıkmasıdır. Bunlar yüksek ısıya ve sürtünmeye sert olanlar kadar kolay direnemezler.

  Subaplar aşınırsa;

  1920'li yıllardan itibaren araçların performansını arttırmak, motorların vuruntu yapmasını engellemek ve yakıt tüketimini azaltmak için benzine tetraetil kurşun karıştırıldı. Bu durum aynı zamanda valfler ve valf yuvaları arasındaki çok fazla sürtünmeyi önleyerek bir tampon görevi gördü ve parçaların kullanım ömrünü arttırdı. Ancak bu benzinlerin yanması ile atmosfere karışan kurşun doğa üzerinde olumsuz etkilere yol açtı. İçeriğindeki zehir aynı zamanda IQ'yi düşürebilen nörotoksik etkilerle de ilişkilidir. Özellikle süper benzinlerde 12 kat daha fazla kurşun içeriği bulunmaktadır. Türkiye genelinde 2003 yılı verilerine göre benzinli araçlardan atmosfere atılan kurşun miktarı yaklaşık olarak 230.000 kg/yıldır. Zararları anlaşılması üzerine dünyada kurşunlu benzine yasaklar getirilmiştir.

  Yasaklandığında, otomotiv endüstrisi subap aşınmasını önlemek için bir çözüme ihtiyaç duydu. Böylece sertleştirilmiş valf yuvaları üretmeye başladılar.

  Sertleştirilmiş Subap Yuvaları

  Subaplar ve subap yuvaları için kullanılan teknoloji ve malzemeler tüm motorlarda aynı değildir. Standartlar değişmekle birlikte motorunuzun valfleri ve valf yuvaları daha kaliteli ise aşınma için endişe etmenize gerek yoktur. LPG montajı yaptıracağınız bayiden detaylı bilgi ve referans istemeniz daha doğru olacaktır.

  Subap Yağlama Sistemleri

  Subap aşınmasını önlemek için "Subap Yağlama Sistemi" adı verilen ürünler geliştirildi. Bu ürünler, emme manifoldu içerisine sıvı akıtarak valfleri ve valf yuvalarını düzenli aralıklarla yağlar ve temizler. Sistem depo görevi gören küçük bir kaba sahiptir. Üzerindeki ayarlanabilir vana sayesinde emme manifoldu içine yağlayıcı damlaları damlatır. Genellikle 1 litre yakıt başına yaklaşık 1 mililitre sıvı gerekir.

  ERC, Flashlube, JLM, Supapoil, Starlube, Prins Elektronik ValveCare, EVC bu sektörde hizmet veren markalardan bazılarıdır.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarMusa Şekerci :
   Bulunduğu İl: Zonguldak                                      Tarih: 03-12-2018 14:50:45

   "Subap Yağlama Sistemleri yağının emme manifolduna verildiğine göre subaplara çokta katkısı olmadığını düsününüyorum. Çünkü yüksek sıcaklığa maruz kalan egzoz subaplarıdır. Egzoz subaplarının sapları daha çok uzamaya neden olacak. Subap açık kalacağı için yanma meydana gelecektir. Dolayısıyla subap yağlama sisteminin yararı olmadığını düsünüyorum."

  • AvatarOto Tasarruf :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 07-12-2017 21:51:43

   "Barış Bey, Subap Yağlama Sistemleri tam olarak erimeyi önlemez. Sadece bu süreyi geciktirir. LPG'li araçlar için ek bir önlemdir. Keşke subaplarınızı değiştirirken LPG'ye uyumlu çelik subaplar ile değiştirseydiniz."

  • AvatarBarış :
   Bulunduğu İl: Edirne                                      Tarih: 07-12-2017 21:46:54

   "2002 model Mondeo aracım LPG’li ben subap erimesinden dolayı üst kapak söktürdüm ve subaplar erimiş aracımda. Yağlı sistem yaptığımda aracımda subap erimesini önleyebilir miyim? Bilginiz varmı bu konuda."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Panther Yakıt Tasarruf CihazıPanther Yakıt Tasarruf Cihazı

  Panther’i sadece çakmak soketine takınız ve hemen çalışmaya başlasın....»

  Devamı »

  Dailymag Yakıt Tasarruf SistemiDailymag Yakıt Tasarruf Sistemi

  Hem aracınızda hem de evinizde yüksek yakıt maliyetlerine son!...»

  Devamı »

  D.T. Gas SystemD.T. Gas System

  D.T. Gaz Sistem (D.T. Gas System) Polonya'nın önde gelen üreticilerinden biridir....»

  Devamı »

  Vialle Alternatif Yakıt SistemleriVialle Alternatif Yakıt Sistemleri

  Vialle Alternatif Yakıt Sistemleri Türkiye'deki tek sıvı püskürtmeli LPG sistemidir. Aynı zamanda piyasadaki en modern v...»

  Devamı »

  Ekomax Yakıt Tasarruf CihazıEkomax Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomax Yakıt Tasarruf Cihazı, suyu hidrojen ve oksijene ayıran bir elektroliz cihazıdır....»

  Devamı »