• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Motor Neden Tekler?

  Motor Neden Tekler?

  Tarih: 13-10-2017

  Motor neden tekler? Araçların silkeleme ve tekleme yapmasının nedenleri nelerdir?....

  Otomobillerin teklemesi ve zor çalışması en çok yaşanan sorunlardan biridir. Aracınızdaki sorunları anlayabilmeniz ve nedenlerini kestirebilmeniz için aracınızı iyi tanımanız gerekmektedir. Sorunun ne zaman ve hangi aşamadan sonra ortaya çıktığı size yaşanan problem hakkında bazı tüyolar verir. Bu durum sorunun doğru çözümü için müdahale yöntemini kolaylaştırır. Tamirciye derdinizi daha rahat anlatabilir ve onu doğru yere yönlendirebilirsiniz.

  Araçlarda meydana gelen teklemeler genellikle ateşleme ve yakıt sistemindeki arızalardan kaynaklanır. Kalkış esnasında yada hareket halindeki bir aracı yavaşlatmak için gaz kestiğinizde aracınız tekliyorsa büyük ihtimalle bunun nedeni bujilerden veya avans ayarının bozuk olmasından kaynaklanır. Avans, motorun yanma odasına yakıt+hava karışımı geldikten ve bu karışımı pistonun yukarı çıkıp sıkıştırmasından sonra bujinin çakma anına denir. Motorun maksimum verimle çalışması için iyi bir yanmaya ihtiyacı vardır. İyi yanma ise bujilerin doğru zamanda hava+yakıt karışımını ateşlemesi ile oluşur. Şayet avans ayarı bozuksa motor rölantide sarsıntılı çalışır. Yüksek devirlerde sabit hızda performans kaybı meydana gelir. Ani yüklenmelerde vuruntu olabileceği gibi yakıt sarfiyatı da artar.

  Aracın bakımları aksatılmamalı filtreler mutlaka zamanında değiştirilmelidir. Tıkalı hava filtreleri görevini yapamaz ve yanma odasına yeterli hava miktarını gönderemez. Ayrıca 50 bin kilometre öngörülen (daha erkende olabilir) buji kablosunun zamanında değiştirilmesi gerekir. Ayrıca boğaz kelebeği düzenli olarak temizletilmelidir.

  Yakıt filtresinin tıkalı olması ve enjeksiyon arızaları da tekleme sebeplerindendir. ECU tarafından kontrol edilen enjektörler belli aralıklarla yanma odasına yakıt püskürtür. Kolay bozulan bir parça olmamasına rağmen çok hassas olması ile bilinir. Yakıt içerisindeki en ufak bir pislik enjektörlerin çalışma prensibini etkileyebilir.

  Platin kollarında meydana gelen bir sorun, platinler arasında ki açıklık veya yayların fazla gerilim yüzünden zayıflaması da tekleme sorununa yol açabilir.

  Bir başka sebep ise supapların arızalı olması ya da açma/kapama görevini yerine getirememesidir. Supap yayları supapları kapamayacak kadar zayıflamış yada kırılmış olabilir. Supap zaman ayarına mutlaka bakılmalı ve ayarı yaptırılmalıdır.

  Araçta her 100.000 km. de bir ateşleme bobininin değişmesi gerekir. Silindirlerde kızgın noktalar erken ateşlemeye neden olmaktadır. Ateşleme zaman ayarı bozuktur. Bu yüzden ateşleme kıvılcımı zayıftır.

  Şarj dinamosu yeterli şarj etmiyorsa motorun çalışma sistemini etkileyeceği için tekleme problemi meydana gelebilir.

  Karbüratör ile çalışan araçlarda yakıt gelmesinde azalma ya da çoğalma nedeniyle araba tekleyebilir. Bu da aracın ateşleme işleminde sorunların yaşanmasına neden olur. Burası mutlaka kontrol edilecek yerlerden birisidir.

  Arabalarda ateşleme sistemine gerekli yakıtın gönderilmesi görevini yapan yakıt pompası arızalanmış olabilir. Ve bu nedenle motora gerekli yakıtı pompalamayabilir. Ve bu da teklemeye neden olur. Araçta mutlaka kaliteli ve temiz yakıt kullanılmalıdır.

  Egzoz manifoldunda, susturucuda ve egzoz borusunda gaz çıkışını güçleştiren bir tıkanıklık olabilir.

  Eğer aracınızda LPG varsa burada yaşanan bir sorunda araçta teklemeye neden olabilir. LPG sistemlerinin de gerekli bakım ve kontrolleri aksatılmadan yapılmalıdır.

  Son olarak yüksek kilometrelerden sonra hararet yapmasa dahi aracın contası deforme olabilir. Bu durum aracın yanma odasına soğutma suyunun sızmasına sebep olur. Yakıta karışan su motorda silkeleme ve teklemeye neden olur.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Faydalı Bilgiler

  • Ardina Yağ Sızıntı Önleyici
   Ardina Yağ Sızıntı Önleyici

   Ardina yağ sızıntı önleyici nedir? Avantajları ve motora faydaları nelerdir?...»

   Devamını Oku »

  • Benzin Kesici Nedir?
   Benzin Kesici Nedir?

   Benzin otomatiği ve karbüratör arasına monte edilen elektromanyetik valftir. Bu valfin görevi, LPG ile çalışmada karbüratöre benzin akışını kesmektir....»

   Devamını Oku »

  • ZIEBART Cam Filmi
   ZIEBART Cam Filmi

   Ziebart Cam Filmleri, uygulandığında orijinal renkli cam görünümü veren, estetik görünümünün yanında bir çok yarar sağlayan bir aksesuardır....»

   Devamını Oku »

  • EDL Nedir?
   EDL Nedir?

   ABS kilitlenmeyi önleyici fren sistemi bulunan araçlarda ilave olarak elektronik diferansiyel kilit sistemi de bulunabilir. EDL sistemi, uygun olmayan yol koşullarında bile, çekişi, hızlanmayı...»

   Devamını Oku »

  • Akü Fiyatları 2017
   Akü Fiyatları 2017

   2017 Akü fiyatları ne kadar? Dünyaca ünlü yerli ve ithal akülerin fiyatları? Mutlu, Çelik, İnci, Bosch, Varta, Hugel, Yiğit akü ve daha bir çok akünün fiyatına buradan bakabilirsiniz....»

   Devamını Oku »

  • LPG Dönüşümü Sonrası Kontroller
   LPG Dönüşümü Sonrası Kontroller

   Aracınıza LPG dönüşüm sistemi montajı yapıldıktan sonra aracınız kullanılan malzemelerin ve yapılan montajın standartlara uygun olup olmadığı konusunda...»

   Devamını Oku »

  İlan Verenler
  Tümünü Gör »

    

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  E101 Yakıt Tasarruf CihazıE101 Yakıt Tasarruf Cihazı

  E-101 Manyetik Yakıt Tasarruf Cihazı, sıvı ve gaz formundaki doğalgaz, LPG, benzin, dizel gibi bütün yakıt tiplerinde ku...»

  Devamı »

  Zavoli LPG/CNG SistemleriZavoli LPG/CNG Sistemleri

  Zavoli, İtalya Cesena’da kurulmuş, Lpg ve Cng dönüşüm sistemleri üretim ve satışında dünya lideri firmadır. ...»

  Devamı »

  AG Otogaz SistemleriAG Otogaz Sistemleri

  Auto-Gaz Centrum tarafından yaklaşık 90'lı yıllarda kurulan şirket 70'li yıllardan beri İtalyan markaları ile işbirliği ...»

  Devamı »

  FBR LPG/CNG SistemleriFBR LPG/CNG Sistemleri

  FBR LPG/CNG Sistemleri; Sistem ekipmanları ve ithalatçı, imalatçı firma hakkında bilgiler yer almaktadır....»

  Devamı »

  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüşüm sisteml...»

  Devamı »