• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Motor Neden Yağ Yakar?

  Motor Neden Yağ Yakar?

  Tarih: 13-10-2017

  Motor neden yağ yakar? Araçlar neden yağ eksiltir? Yağ yakma problemi ve çözümleri nelerdir?....

  Yağ yakma ve eksiltme problemi otomobil sahiplerinin en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Her motor belli kilometrede bir miktar yağ eksiltebilir. Bazı araçların kullanım kitapçıklarında bu konuda bir bilgilendirme mevcuttur. Yağ yakma ve eksiltme problemi belirtilen değerlerden aşırı fazla ise aracınızda acilen müdahale edilmesi gereken bir sorun var demektir.

  Yağ yakan araçların egzozundan genellikle mavi ya da lacivert renkli duman çıkar ve motor kapağını açınca üfleme yapar. Kilometreyi not ettikten sonra belirli aralıklarla yağ çubuğunu kontrol ederek aracınızın ne kadar yağ eksilttiğini tespit edebilirsiniz. Ayrıca aracınızı kuru bir zemine park ettikten sonra yağ kaçağı olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Zemin üzerinde ve motorda yağ sızıntıları var ise motorun karterinde ya da keçe ve contalarında kaçak var demektir.

  Aracınız yağ yakıyorsa, piston ve segmanlar aşınmış ya da gevşemiş demektir. Aracımıza koyduğumuz yağ motor içerisinde pistonların alt kısmında toplanır. Bu yağın asıl görevi pistonların kayganlaşmasını sağlamak ve aşınmalarını önlemektir. Ayrıca motorun aşırı ısınmasına engel olarak soğumasına %25 oranında katkıda bulunur. Pistonların üst kısmında hava+yakıt karışımı bulunur. Piston ve segmanlar aşınmış ya da gevşemişse bu yağ aşınan bölgeden sızarak bu bölüme geçer ve hava+yakıt+yağ yanması gerçekleşir. Bu durumda motor yağ yakmış olur.

  Emme supaplarında bir sorun olduğunda da yağ yakma durumu meydana gelir. Bu sorunlar yağın yanlışlıkla yanma odasına sıçramasına neden olur ve motor yağ yakar.

  Motorun yağ yakmasının bir diğer sebebi ise turbo sistemdeki arızalar ve problemlerdir. Eğer turbo sistemde bir kaçak oluşursa, turbo sistemin içinde bulunan yağ, egzoz alanına gidebilir. Egzoza kaçan yağ, burada bulunan yüksek sıcaklık ve yüksek basınç sebebiyle yanma durumunda kalabilir. Bu durumdan çıkaracağımız sonuç ise, yağın sadece motor içinde değil motor dışında da yanabileceğidir.

  Bir başka sebep ise silindir kapak contasının hasar görmesinden kaynaklanır. Conta işlevini yerine getiremediği taktirde yağ yanma odasına karışır. Bu durum aracın çekişini olumsuz yönde etkiler. Contanın bir an önce değiştirilmesi gerekir.

  Yağ yakan araç servise götürüldüğünde genelde rektefiye önerilir. Rektefiye silindir kapağı, piston, segman gibi motor parçalarının yenilenmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca araçlarda motor rektefiye edilirken contalar, ana ve kol yatakları eski ise yenisiyle değiştirin.

  Bunlar dışında kullanıcı hataları da aracın yağ eksiltmesine ve yağ yakmasına sebep olabilir. Motorda çok ince yağ kullanılması, yağın kalitesinin düşük olması ve aracın çok yüksek devirlerde sıkıştırılması araçta yağ eksilmesine yol açabilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf CihazıSuper Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı; 1950'li yıllarda Amerikalı bir mühendisin keşfettiği bu sistem ilk olarak roketler...»

  Devamı »

  Wentgas LPG/CNG SistemleriWentgas LPG/CNG Sistemleri

  Wentgas LPG/CNG Sistemleri, Atiker A.Ş'nin bazı parçalarını ithal olarak temin ettiği üst segment bir ürünüdür....»

  Devamı »

  Perfobest Yakıt Tasarruf CihazıPerfobest Yakıt Tasarruf Cihazı

  Perfobest Yakıt Tasarruf Cihazı nedir? Perfobest Yakıt Tasarruf Cihazı ne işe yarar?...»

  Devamı »

  Fema LPG SistemleriFema LPG Sistemleri

  Fema LPG Sistemleri Dinamik Endüstri Makine Mühendislik Ltd.Şti'nin ürünüdür....»

  Devamı »

  AEB Alternatif Yakıt SistemleriAEB Alternatif Yakıt Sistemleri

  A.E.B. Alternatif Yakıt Elektronik Sistemleri, LPG/ CNG sistemleri için elektronik uygulamalar yapmaktadır....»

  Devamı »