• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Araçlarda Su Kaçağı ve Su Eksiltme Nedenleri

  Araçlarda Su Kaçağı ve Su Eksiltme Nedenleri

  Tarih: 01-11-2017

  Araba neden su kaçırır? Motor su kaçağının nedenleri nelerdir? Arabanın su kaçağı nasıl bulunur? Arabanın su eksiltmesi ve çözüm yolları.....

  Araçlarda genelde iki tip su kaçağı oluşur. Bunlar motorun içinde oluşan gizli su kaçakları ve dış soğutma sisteminde oluşan kaçaklardır. 

  Dış kaçaklar, soğutma sisteminin herhangi bir yerinde oluşabilir. %90 oranında kolaylıkla tespit edilir. Çünkü, kaçağın oluştuğu bölgede damlama, püskürtme, sızdırma veya kabarcıklanma görülür. Genellikle ilk belirti motorun aşırı ısınmasıdır. Bu nedenle hararet gösterge ibresi sürekli yükselir. Ancak aracınızda "Motor Soğutma Suyu" ikaz lambası varsa ECU bu ışığı yakarak da sürücüyü uyarır. Aracınızda bir su kaçağı olduğundan kuşkulanıyorsanız, kaputu açın. Motor, radyatör veya hortumlarda sıvı sızıntısı olup olmadığını gözünüzle kontrol edin. Soğutma sıvısının rengi, sistemdeki antifriz türüne bağlı olarak yeşil, turuncu veya sarı olabilir. Etilen-glikol antifriz maddesinin karakteristik bir kokusu olan hoş bir koku da fark edebilirsiniz.

  Su Kaçağı Nerelerde Oluşur?

  Devirdaim Pompası Kaçakları

  Devirdaim pompası mili aşınmışsa soğutma sıvısını sızdırabilir. Devirdaim pompası milinin hemen altındaki havalandırma deliğinden suyu sızdıracaktır. Devirdaim pompası, destek plakasına sahip iki parçalı bir ünitedir. Gövde ile arka kapak arasındaki conta su sızdırıyor olabilir. Pompanın iç mekanizmasında bir problem meydana gelmişse yine görevini yapamaz ve su kaçağına neden olur.

  Devirdaim pompası, arızalanmasını beklemeden düzenli aralıklarla değiştirilmelidir. Genellikle triger kayışı ile birlikte değiştirilir. Bu parçanın arızalanması halinde motorun çeşitli yerlerinde ağır hasarlar oluşabilir.

  Su Radyatörü Kaçakları

  Aracın su radyatöründe titreşim ve sarsıntılardan dolayı zamanla alt ve üst hortum bağlantılarında gevşeklik oluşur. Bundan dolayı bu bölgelerde su kaçağı meydana gelebilir. Gevşemiş kelepçelerin tekrar sıkılması gerekir. Radyatör kapağı, boşaltma ya da musluk tapasında da kaçaklar görülebilir. Ya da sürüş esnasında taş çarpması sonucu radyatör plakalarında çatlak, delik oluşmuştur.

  Çoğu soğutma sistemi bugün 8 ila 14 psi'de çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Radyatör basınç tutamazsa, motorunuz aşırı ısınır ve soğutma sıvısı kaybedilir.

  Hortum Kaçakları

  Radyatör veya sıcak su hortumlarındaki çatlaklar, yarılmalar veya delikler soğutma suyunu sızdırır. Bu kaçaklar genellikle sıcak su püskürterek kendisini gösterir. Korozyona uğramış, gevşek veya hasar görmüş kelepçeler hortumun su sızdırmasına yol açabilir. Bazı durumlarda bu sızıntılar araç sadece ısındığı zaman kendisini gösterir. Hortumlarda kaçak olup olmadığını tespit etmek için elinizle sıkıştırın.

  Blok Tapaları (Donma Tapaları)

  Bunlar, motor bloğu ve / veya silindir bloğunun yan taraflarındaki dökme tıkaçlar veya genleşme tapalarıdır. Motorun donması durumunda bloğu çatlatmaması için suyun dışarıya atılmasını sağlar. Bu tapalar zamanla çürür ve sızdırma yapmaması için değiştirilmesi gerekir. Motor bloğundaki tapalar kolaylıkla değiştirilebilir. Ancak üst kapakta olan tapalar bloğun arka tarafındadır. Değiştirmek için üst kapağın sökülmesi gerekebilir. Bu bölgede oluşan kaçakların görülmesi zordur. V6 ve V8 bloklarında tapalar aracın altından kolayca kontrol edilir.

  Kalorifer Peteği Kaçakları

  Kalorifer peteği, ısıtma, havalandırma ve klima biriminin (HVAC) içinde bulunur. Görüş alanınız olmadığı için buradaki sızıntıları farketmeniz zordur. Kalorifer peteğinde bir kaçak varsa, torpidonun altından paspasın üzerine damlama yapar. Ayrıca bu tip kaçaklarda aracınızın içinde camlarda buğulanma oluşur.

  Manifold Contası Kaçakları

  Emme manifoldu, yakıt enjeksiyon sistemine sahip otomobilinizde silindirlere hava besleyen parçadır. Emme manifold contası da bu parçada hava sızıntısını engeller. Ayrıca yağ ve soğutma suyunun motor bloğundan sızıntısını da engeller. Zamanla bu parçada aşınma, yırtılma ve yarılmalar oluşacaktır. Eğer bu tarz hasarları gözlemlediyseniz bu parçanızı değiştirmelisiniz.

  Silindir Kapak Contası

  İç kaçakların çoğu genellikle silindir kapak contasından kaynaklanır. Contanın hasar almasına ise motorun hararet yapması sebep olur. Motor aşırı ısındığında, termal genleşme silindir contasının bir bölümünü ezebilir ve zarar verebilir. Bunlar dışında contada zamanla deforme olarak yarılma ve aşınmalar oluşabilir. Hasarlı bir conta görevini yapamaz ve suyun silindir bloğuna sızmasına sebep olur.

  Silindir contasının kaçırdığını düşünüyorsanız aracınıza basınç testi yaptırın. Ya da radyatör veya genleşme haznesinden bağlanarak yapılan CO2 kaçak testi yaptırabilirsiniz. Bu testte mavi renkli bir sıvı kullanılır. Eğer motorda kaçak varsa kimyasal tepkime sonucu mavi renk yeşile dönüşür.

  Bu durumu kendiniz test etmek istiyorsanız öncelikle aracın yağına bakın. Su ile yağ birbirine karışmışsa yağda köpürmeler oluşur. Yağ çubuğunu çekip baktığınızda seviyenin arttığı görülür. Ayrıca egzozdan çıkan beyaz duman ve bujilerin durumu da conta yanığı hakkında fikir verir. Sonuç olarak silindir contasının değişmesi gerekir.

  Silindir Bloğu Çatlaması

  Su kaçakları, silindir veya motor bloğunun çatlaması durumunda da ortaya çıkabilir. Silindir bloğundaki çatlaktan soğutma suyu silindirlere sızar. Bu su, yağı incelterek piston ve segmanlara zarar verir. Su, antifiriz içeriyorsa oksijen sensörünü ve katalitik konvertörü bozabilir. Bu tarz kaçaklar basınç testi ile bulunur.

   


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarKia :
   Bulunduğu İl: Tekirdağ                                      Tarih: 25-07-2021

   "Benimde 3000 km de yedek su deposu alt çizgiye iniyor. Soğukken çalıştırınca inceden kabarcık çıkıyor yedek su deposunda. Eğilip ön taraftan radyatörün altına bakınca perçin yerinden kaçırdığını farkettim. Şöyle ki bazen aracı öne fazla yanaştırınca tamponun altında radyatörü sabitleyen parça var. Esneyince açmış sanırım. Umarım perçini düzeltince hallolur. Sizlerde de böyle durum oluşabilir. Fikir olması açısından yazdım."

  • AvatarEmre Karınca :
   Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 19-07-2021

   "S, a aracım bmw 3.20 i e46 2000 model n52 motor var dün bayram hazırlığı yaptım suyunu havasını aldım bugün 70-80 km yaptım su ikaz lambası yandı ve antifriz aldım pembe renk 3 litre ekledim hortumlara baktığımda herhangi bir kaçak yok sebebi nedir motorun yağında su vs, yok suda da yağ yok nedenini öğrenebilirmiyim??? "

  • AvatarMehmet :
   Bulunduğu İl: Elazığ                                      Tarih: 11-07-2021

   "S.aleyküm benim aracın motorunun arkasından çeşme gibi su akıyor acaba neden kaynaklanıyor?"

  • AvatarEfkan :
   Bulunduğu İl: Nevşehir                                      Tarih: 22-05-2021

   "Aracımla yol yaptıktan sonra aradan belli bir vakit geçince 2 3 damla antifiriz görüyorum fakat su eksitmesi yok yardımcı olurmusunuz neden yapar bunu?"

  • AvatarCihan :
   Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 29-04-2021

   "İyi günler ben su kaçıran yeri tespit ettim ama her ne kadar kelepçe değiştirseler kaçağı kesemedim kelepçeler hemen yalama oluyor ve sıkmıyor başka bi görüş varmı? Hortum kalınlığı benzin hortumu kalınlığında birde yedek su deposunu açtığımda dışarı bi hava boşalıyor radyatör hortumunda bayağı basınç oluyor cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim."

  • AvatarEnes :
   Bulunduğu İl: Düzce                                      Tarih: 19-11-2020

   "Aracım çalışırken su eksiltmiyor ama durdurunca yakalaşık yarım litre su akıtıyor neden olabilir?"

  • AvatarAhmet :
   Bulunduğu İl: Denizli                                      Tarih: 30-08-2020

   "Kasım bey sizin sorununuz muhtemelen kalorifer peteklerindeki çatlaktan kaynaklanıyor."

  • AvatarAhmet :
   Bulunduğu İl: Kayseri                                      Tarih: 08-08-2020

   "2008 2000 motor dizel aracım su bidonunda su eksiltiyor. Devirdaim pompası, termostat, su bidonu değişti. Hararet 90 da duruyor fakat su bidonundaki su eksiliyor nedeni ne olabilir?"

  • AvatarAli :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 18-07-2020

   "Mercedes c200 2017 soğutma suyu eksiltiyor haftada yaklaşık 1,5 litre ekliyorum servise bıraktım kaçak testler yapıldı bir şey yok dediler 1 hafta sonra aynı sorun devam etmektedir tekrar sanayide 3 ustaya gösterdim arabada sorun yok dediler. Sorun devam ediyor."

  • AvatarKasım :
   Bulunduğu İl: Kayseri                                      Tarih: 23-06-2020

   "Merhaba arkadaşlar 1.8 tsı 2009 passAtım su eksiltiyor arabamın paspasının altından su kaçırıyor bunu tespit ettim nedendir"

  • AvatarNecmettin Korkmaz :
   Bulunduğu İl: Esenyurt                                      Tarih: 27-05-2020

   "Reno clio 1.4 aracım su eksiltiyor. Fan çalışıyor, hararet normal. Ustaya getirdim conta yanıktır diye usta baktı motor yağında su yok, test etti sorun yok. Bu nedir yav arabayı aldım alalı bu sorun bir türlü çözülmedi."

  • AvatarMurat :
   Bulunduğu İl: Rize                                      Tarih: 12-03-2020

   "Opel astra 1.4 turbo benzinli 2011 aracım var. Bir ay öne su hortumu patlattı. Hararet 90 geçmeden durdum. Hortumu yaptırdım yalnız araç ortalama 100 km. de bir su eksiltti, iki kez ikaz verdi. Suyu tamamladım hemen hararet 90 hiç geçmiyor acaba contada sıkıntımı oldu?"

  • AvatarKayaM :
   Bulunduğu İl: Gaziantep                                      Tarih: 12-02-2020

   "Su eksiltme de olmasa aslında iyi araba bu tofaşlar. Yağ da herhangi bi su karışması gibi bi durum yok yalnız su eksiltiyor. Dikkat ettiğim kadarıyla ısı yükseldikten sonra meydana geliyor. Gözle görülür bir yerde kaçak gözükmüyor. Üst kapakta yeni yapıldı zaten ondan sonra düzen tutmadı. İkincisi ise hararet 90a çıkıpta motor rahatlamaya başladığında 70 e düşüyor. Motor ne kadar rahatlarsa rahatlasın 70 te sabit kalıyor."

  • AvatarAyhan :
   Bulunduğu İl: Bartın                                      Tarih: 12-02-2020

   "Ali bey! Sizin sorununuzun aynısını şu an bende yaşıyorum. 1 hafta önce arabamın segmanları, subapları, subap lastikleri ve contası yenilendi. Aracı aldım 1 hafta kısa mesafelerde kullandım sorun yoktu. Dün arabamı çalıştırıp 1 km kadar mesafe gittim benzinliğe yakıt almak için girdiğimde arabanın soğutma fanının hiç durmadan sürekli çalıştığını fark ettim. Arabayı hemen benzinlikte bi kenara çektim arabadan aşağıya inmeme hacet kalmadan benzinlikteki çalışanlar durumu fark ederek yanıma geldiler ve arabanızın altından su akıyor dediler. Aşağı inip kaputu açtım baktımki araba radyatörün ek deposunun tahliyesinden basınçtan dolayı suyu dışarıya boşaltıyor. Tamirciyi arayıp durumu anlattığımda termostat açmamıştır suyunu doldur arabayı dükkana getir dedi. Dediğini yaptım tamirciye götürdüm. Baktılar radyatör kapağından kaçırıyor dediler. Radyatör kapağının contasının baskı yaptığı yeri taşlayıp düzelttiler. Termostadımı da söküp 3 mm matkapla ortadan bir delik açıp geri taktılar. Arabayı bugün denedim düzde iyi sorun yok harareti 50 60 larda duruyor. Ama rampaya sarınca hararet yine 90 ları bulduğunda sıcaklıktan oluşan basınç radyatöre vuruyor ve suyu dışarı atıyor. Hortumlarda basınç oluşuyor. Basınç sebebini tamirciye sorduğumda o basınç her arabada olur bu normal diyor. Ama bana göre normal değil. Tamirci onu benim külahıma anlatsın. Onlarda biliyorlar arabada bi sorun olduğunu herşey normal olsaydı termostada delik açmazlardı. O arabanın hararetinin devam edeceğini biliyorlar. Arabayı takip edebilmek ve nerede hata yaptıklarını bulabilmek için zaman kazanmaya calışıyorlar. Termostada delik açmalarının sebebi de bu. Olası bir hararet durumunun tekrar edeceğini bildikleri için contayı kurtarmak amaçlı deldiler. O delikten ufaktan ufaktan sıcak suyu kaçıracak ve motor az da olsa serinleyecek. Ama ortada bir gerçek varki sağlıklı bir motor hortumlara veya radyatöre basınç yapmaz. Eğer yapıyorsada silindir içinde oluşan kompresör basıncını kaçırıp radyatöre veriyor demektir. Bununda tek sebebi silindir kapak contasıdır. Conta yeni tamir olduğuna göre olası hatalarıda mantığımla değerlendirirsem conta yerine tam oturtulmadı yada kapak taşlama işlemi iyi yapılmadı veya motor toplanırken saplama civataları gereken tok ayarı ile değilde gelişi güzel rastgele sıkıldı. "

  • AvatarAhmet :
   Bulunduğu İl: Hatay                                      Tarih: 07-09-2019

   "Merhaba arkadaşlar sizlerden yardım almak istiyorum aracım yedek su deposundan tahliye yerinden su eksiltiyor sabah erken saatlerde aracı çalıştırmadan kaputu açtığımda yedek su deposunda alt tarafta tahliye yerinden su damladığını görüyorum sebebi nedir. Yardımcı olursanız sevinirim."

  • AvatarErkan :
   Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 04-09-2019

   "Kolay gelsin bir sorum olacaktı.Volvo s40 2.0 aracım bazen gözle görülür bir şekilde alttan su kaçırıyor. Yaklaşık 1 lt kadar sonra su akması duruyor. İşin ilginç yanı bu su kaçağı arada sırada oluyor."

  • AvatarTolay016 :
   Bulunduğu İl: Adana                                      Tarih: 27-07-2019

   "Merhabalar sorum şu olacak 2000 model Opel Astra var. Sağ paspasın altı bataklık gibi motor suyu oluyor. Usta kalorifer peteği delik dedi değiştirdim ama birsey değişmedi. Sonra kalorifer musluğu dedi söktürdüm onda birşey gözükmedi. Kuşkulandım musluğu değiştirtmedim. 300 tl bir musluk yerine takamadı bu sefer musluğu. En iyisi kaloriferi iptal et dedim su hortumunu kapattırdım. Ama sağ taraf paspas altı su bataklığı ve su eksiltme aynı yani bu kalorifer sistemiyle alakalı değil bir arızayı bulamamak bana çok masraflı oldu bu neden olabilir başka. Lütfen yardımcı olun. M.tolay1983@gmail.com"

  • AvatarAli :
   Bulunduğu İl: Hatay                                      Tarih: 03-06-2019

   "Merhaba arkadaşlar bu günlerde aracımla ilgili sorunlar yaşıyorum aracım 2008 focus tdci ghia geçtiğimiz günlerde araç conta yaktı sebebi ise yedek su deposuna hava basıncı yapmış radyatör giriş hortumu basınca dayanamayıp yerinden çıkmış su tamamen bitmiş seyir halinde farkedemedim ayrıca hararet göstergesi normal olması gereken yerde idi aksine hararet göstergesi aniden düştü ve yağ lambası yandı durumun bu şekilde farkına vardım baktım ki hiç su kalmamış yağına baktım yağ olması gereken seviyede ama neden yağ lambası yandı ardından su ekledim çıkan hortumu yerine taktım ve 1 saat kadar sonra devam ettim ara ara kontrol ettim ve yedek su deposu kapağının tahliye yerinden sürekli su atıyor usta baktı conta yakmış dedi ve üst kapağı söktü üst kapak taşlandı motor blok yüzeyi de 2mm kadar eğilmiş motor blok yüzeyi taşlandı kapak ve blok çatlak testine girdi sorun çıkmadı sibob milleri ve yolluk dedikleri değiştirildi yağ ve filtreler değişti motor toplandı ve sadece 1 gün sonra yine conta yaktı ve sadece kapak yeniden söküldü ve 2 ci contayı değiştirdi conta kesinlikle orjinal bu defa ben almıştım contayı ve bugün yani 2 ci günü aynı sorun oldu araç yedek su deposuna basınç veriyor ve suyu kapaktan atıyor yani 1 haftada 2 defa conta değişti 3 tanede su deposu kapağı değişti 1 ci conta 3 çentik kullandılar 2 ci conta 4 çentik kullandı çentik muhabbetini üst kapak ustası önerdi ama şu an aynı şekilde ilk başta ne yaşadıysam şuan aynı sorun var ne yapmam gerektiğini bilmiyorum artık giden parayamı yanayım bir haftadır sanayide zaman geçirdim onamı yanayım ustaya gelince yıllardır bildiğim bir insan ayrıca 4 yada 5 tamirci dolaştım fiyat öğrendim üst kapak ustalarından bilgi aldım bu ustayı önerdiler zaten bende buna gelecektim birşey daha var usta ilk işlemden sonra ücret alamam dedi yağ filtre ve conta ücretlerini parçacı ile kendisi karşıladı ama sorun çözülmüyor bu arabayı benzin döküp yakmak istemiyorum. Allah rızası için bir fikir verin."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  GFI LPG/CNG SistemleriGFI LPG/CNG Sistemleri

  GFI, yeni nesil enjektörlü otolarda çok başarılıdır ve 0 km araçlarda yaygınca kullanılmaktadır. GFI Hollanda ...»


  Eco OBD2 Yakıt Tasarruf CihazıEco OBD2 Yakıt Tasarruf Cihazı

  Eco OBD2 otomobillerde yakıt tüketimini azaltmak ve emisyon değerlerini düşük seviyelere çekmek için dizayn ed...»


  LPGTECH Otogaz SistemleriLPGTECH Otogaz Sistemleri

  LPGTECH, otogaz sistemleri konusunda faaliyet gösteren Polonya menşeli bir şirkettir. İlk olarak vakumlu siste...»


  Bigas LPG SistemleriBigas LPG Sistemleri

  BİGAS 1968 yılında Calenzano İtalya’da kurulmuştur. Dönüşüm kitinde yer alan regülatör (reducer), ECU (Elektro...»


  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir. Otomobil firmalarının sıfır km. araçl...»