• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Araçlarda Su Kaçağı ve Su Eksiltme Nedenleri

  Araçlarda Su Kaçağı ve Su Eksiltme Nedenleri

  Tarih: 01-11-2017

  Araba neden su kaçırır? Motor su kaçağının nedenleri nelerdir? Arabanın su kaçağı nasıl bulunur? Arabanın su eksiltmesi ve çözüm yolları.....

  Araçlarda genelde iki tip su kaçağı oluşur. Bunlar motorun içinde oluşan gizli su kaçakları ve dış soğutma sisteminde oluşan kaçaklardır. 

  Dış kaçaklar, soğutma sisteminin herhangi bir yerinde oluşabilir. %90 oranında kolaylıkla tespit edilir. Çünkü, kaçağın oluştuğu bölgede damlama, püskürtme, sızdırma veya kabarcıklanma görülür. Genellikle ilk belirti motorun aşırı ısınmasıdır. Bu nedenle hararet gösterge ibresi sürekli yükselir. Ancak aracınızda "Motor Soğutma Suyu" ikaz lambası varsa ECU bu ışığı yakarak da sürücüyü uyarır. Aracınızda bir su kaçağı olduğundan kuşkulanıyorsanız, kaputu açın. Motor, radyatör veya hortumlarda sıvı sızıntısı olup olmadığını gözünüzle kontrol edin. Soğutma sıvısının rengi, sistemdeki antifriz türüne bağlı olarak yeşil, turuncu veya sarı olabilir. Etilen-glikol antifriz maddesinin karakteristik bir kokusu olan hoş bir koku da fark edebilirsiniz.

  Su Kaçağı Nerelerde Oluşur?

  Devirdaim Pompası Kaçakları

  Devirdaim pompası mili aşınmışsa soğutma sıvısını sızdırabilir. Devirdaim pompası milinin hemen altındaki havalandırma deliğinden suyu sızdıracaktır. Devirdaim pompası, destek plakasına sahip iki parçalı bir ünitedir. Gövde ile arka kapak arasındaki conta su sızdırıyor olabilir. Pompanın iç mekanizmasında bir problem meydana gelmişse yine görevini yapamaz ve su kaçağına neden olur.

  Devirdaim pompası, arızalanmasını beklemeden düzenli aralıklarla değiştirilmelidir. Genellikle triger kayışı ile birlikte değiştirilir. Bu parçanın arızalanması halinde motorun çeşitli yerlerinde ağır hasarlar oluşabilir.

  Su Radyatörü Kaçakları

  Aracın su radyatöründe titreşim ve sarsıntılardan dolayı zamanla alt ve üst hortum bağlantılarında gevşeklik oluşur. Bundan dolayı bu bölgelerde su kaçağı meydana gelebilir. Gevşemiş kelepçelerin tekrar sıkılması gerekir. Radyatör kapağı, boşaltma ya da musluk tapasında da kaçaklar görülebilir. Ya da sürüş esnasında taş çarpması sonucu radyatör plakalarında çatlak, delik oluşmuştur.

  Çoğu soğutma sistemi bugün 8 ila 14 psi'de çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Radyatör basınç tutamazsa, motorunuz aşırı ısınır ve soğutma sıvısı kaybedilir.

  Hortum Kaçakları

  Radyatör veya sıcak su hortumlarındaki çatlaklar, yarılmalar veya delikler soğutma suyunu sızdırır. Bu kaçaklar genellikle sıcak su püskürterek kendisini gösterir. Korozyona uğramış, gevşek veya hasar görmüş kelepçeler hortumun su sızdırmasına yol açabilir. Bazı durumlarda bu sızıntılar araç sadece ısındığı zaman kendisini gösterir. Hortumlarda kaçak olup olmadığını tespit etmek için elinizle sıkıştırın.

  Blok Tapaları (Donma Tapaları)

  Bunlar, motor bloğu ve / veya silindir bloğunun yan taraflarındaki dökme tıkaçlar veya genleşme tapalarıdır. Motorun donması durumunda bloğu çatlatmaması için suyun dışarıya atılmasını sağlar. Bu tapalar zamanla çürür ve sızdırma yapmaması için değiştirilmesi gerekir. Motor bloğundaki tapalar kolaylıkla değiştirilebilir. Ancak üst kapakta olan tapalar bloğun arka tarafındadır. Değiştirmek için üst kapağın sökülmesi gerekebilir. Bu bölgede oluşan kaçakların görülmesi zordur. V6 ve V8 bloklarında tapalar aracın altından kolayca kontrol edilir.

  Kalorifer Peteği Kaçakları

  Kalorifer peteği, ısıtma, havalandırma ve klima biriminin (HVAC) içinde bulunur. Görüş alanınız olmadığı için buradaki sızıntıları farketmeniz zordur. Kalorifer peteğinde bir kaçak varsa, torpidonun altından paspasın üzerine damlama yapar. Ayrıca bu tip kaçaklarda aracınızın içinde camlarda buğulanma oluşur.

  Manifold Contası Kaçakları

  Emme manifoldu, yakıt enjeksiyon sistemine sahip otomobilinizde silindirlere hava besleyen parçadır. Emme manifold contası da bu parçada hava sızıntısını engeller. Ayrıca yağ ve soğutma suyunun motor bloğundan sızıntısını da engeller. Zamanla bu parçada aşınma, yırtılma ve yarılmalar oluşacaktır. Eğer bu tarz hasarları gözlemlediyseniz bu parçanızı değiştirmelisiniz.

  Silindir Kapak Contası

  İç kaçakların çoğu genellikle silindir kapak contasından kaynaklanır. Contanın hasar almasına ise motorun hararet yapması sebep olur. Motor aşırı ısındığında, termal genleşme silindir contasının bir bölümünü ezebilir ve zarar verebilir. Bunlar dışında contada zamanla deforme olarak yarılma ve aşınmalar oluşabilir. Hasarlı bir conta görevini yapamaz ve suyun silindir bloğuna sızmasına sebep olur.

  Silindir contasının kaçırdığını düşünüyorsanız aracınıza basınç testi yaptırın. Ya da radyatör veya genleşme haznesinden bağlanarak yapılan CO2 kaçak testi yaptırabilirsiniz. Bu testte mavi renkli bir sıvı kullanılır. Eğer motorda kaçak varsa kimyasal tepkime sonucu mavi renk yeşile dönüşür.

  Bu durumu kendiniz test etmek istiyorsanız öncelikle aracın yağına bakın. Su ile yağ birbirine karışmışsa yağda köpürmeler oluşur. Yağ çubuğunu çekip baktığınızda seviyenin arttığı görülür. Ayrıca egzozdan çıkan beyaz duman ve bujilerin durumu da conta yanığı hakkında fikir verir. Sonuç olarak silindir contasının değişmesi gerekir.

  Silindir Bloğu Çatlaması

  Su kaçakları, silindir veya motor bloğunun çatlaması durumunda da ortaya çıkabilir. Silindir bloğundaki çatlaktan soğutma suyu silindirlere sızar. Bu su, yağı incelterek piston ve segmanlara zarar verir. Su, antifiriz içeriyorsa oksijen sensörünü ve katalitik konvertörü bozabilir. Bu tarz kaçaklar basınç testi ile bulunur.

   


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarAhmet :
   Bulunduğu İl: Hatay                                      Tarih: 07-09-2019 03:04:45

   "Merhaba arkadaşlar sizlerden yardım almak istiyorum aracım yedek su deposundan tahliye yerinden su eksiltiyor sabah erken saatlerde aracı çalıştırmadan kaputu açtığımda yedek su deposunda alt tarafta tahliye yerinden su damladığını görüyorum sebebi nedir. Yardımcı olursanız sevinirim."

  • AvatarErkan :
   Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 04-09-2019 01:48:41

   "Kolay gelsin bir sorum olacaktı.Volvo s40 2.0 aracım bazen gözle görülür bir şekilde alttan su kaçırıyor. Yaklaşık 1 lt kadar sonra su akması duruyor. İşin ilginç yanı bu su kaçağı arada sırada oluyor."

  • AvatarTolay016 :
   Bulunduğu İl: Adana                                      Tarih: 27-07-2019 11:53:54

   "Merhabalar sorum şu olacak 2000 model Opel Astra var. Sağ paspasın altı bataklık gibi motor suyu oluyor. Usta kalorifer peteği delik dedi değiştirdim ama birsey değişmedi. Sonra kalorifer musluğu dedi söktürdüm onda birşey gözükmedi. Kuşkulandım musluğu değiştirtmedim. 300 tl bir musluk yerine takamadı bu sefer musluğu. En iyisi kaloriferi iptal et dedim su hortumunu kapattırdım. Ama sağ taraf paspas altı su bataklığı ve su eksiltme aynı yani bu kalorifer sistemiyle alakalı değil bir arızayı bulamamak bana çok masraflı oldu bu neden olabilir başka. Lütfen yardımcı olun. M.tolay1983@gmail.com"

  • AvatarAli :
   Bulunduğu İl: Hatay                                      Tarih: 03-06-2019 21:35:43

   "Merhaba arkadaşlar bu günlerde aracımla ilgili sorunlar yaşıyorum aracım 2008 focus tdci ghia geçtiğimiz günlerde araç conta yaktı sebebi ise yedek su deposuna hava basıncı yapmış radyatör giriş hortumu basınca dayanamayıp yerinden çıkmış su tamamen bitmiş seyir halinde farkedemedim ayrıca hararet göstergesi normal olması gereken yerde idi aksine hararet göstergesi aniden düştü ve yağ lambası yandı durumun bu şekilde farkına vardım baktım ki hiç su kalmamış yağına baktım yağ olması gereken seviyede ama neden yağ lambası yandı ardından su ekledim çıkan hortumu yerine taktım ve 1 saat kadar sonra devam ettim ara ara kontrol ettim ve yedek su deposu kapağının tahliye yerinden sürekli su atıyor usta baktı conta yakmış dedi ve üst kapağı söktü üst kapak taşlandı motor blok yüzeyi de 2mm kadar eğilmiş motor blok yüzeyi taşlandı kapak ve blok çatlak testine girdi sorun çıkmadı sibob milleri ve yolluk dedikleri değiştirildi yağ ve filtreler değişti motor toplandı ve sadece 1 gün sonra yine conta yaktı ve sadece kapak yeniden söküldü ve 2 ci contayı değiştirdi conta kesinlikle orjinal bu defa ben almıştım contayı ve bugün yani 2 ci günü aynı sorun oldu araç yedek su deposuna basınç veriyor ve suyu kapaktan atıyor yani 1 haftada 2 defa conta değişti 3 tanede su deposu kapağı değişti 1 ci conta 3 çentik kullandılar 2 ci conta 4 çentik kullandı çentik muhabbetini üst kapak ustası önerdi ama şu an aynı şekilde ilk başta ne yaşadıysam şuan aynı sorun var ne yapmam gerektiğini bilmiyorum artık giden parayamı yanayım bir haftadır sanayide zaman geçirdim onamı yanayım ustaya gelince yıllardır bildiğim bir insan ayrıca 4 yada 5 tamirci dolaştım fiyat öğrendim üst kapak ustalarından bilgi aldım bu ustayı önerdiler zaten bende buna gelecektim birşey daha var usta ilk işlemden sonra ücret alamam dedi yağ filtre ve conta ücretlerini parçacı ile kendisi karşıladı ama sorun çözülmüyor bu arabayı benzin döküp yakmak istemiyorum. Allah rızası için bir fikir verin."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Versus Otogaz EkipmanlarıVersus Otogaz Ekipmanları

  Polonya merkezli bir şirket olan Versus, 1991 yılından bu yana LPG dönüşüm sektöründe faaliyet göstermektedir....»

  Devamı »

  Normax-TNormax-T

  NorMax-T tam manasıyla bir katkı maddesi olmayıp, akaryakıt sistem performansına yeni bir yaklaşımdır....»

  Devamı »

  AG Otogaz SistemleriAG Otogaz Sistemleri

  Auto-Gaz Centrum tarafından yaklaşık 90'lı yıllarda kurulan şirket 70'li yıllardan beri İtalyan markaları ile işbirliği ...»

  Devamı »

  Bigas LPG SistemleriBigas LPG Sistemleri

  BİGAS 1968 yılında Calenzano İtalya’da kurulmuştur....»

  Devamı »

  GOO-FAR Yakıt Performans KitleriGOO-FAR Yakıt Performans Kitleri

  GOO-FAR Yakıt Performans Kitleri, dizel, biodizel ve benzinle çalışan tüm araçlara tam uyumluluk sağlar....»

  Devamı »