• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Hava Akış Sensörü (MAF) Nedir? Ne İşe Yarar?

  Hava Akış Sensörü (MAF) Nedir? Ne İşe Yarar?

  Tarih: 18-11-2018

  Hava Akış Sensörü (MAF) nedir? MAF sensörünün görevi nedir, ne işe yarar? MAF sensörü arıza belirtileri ve kodları nelerdir? MAF sensörü nasıl temizlenir?....

  Çok nokta enjeksiyon sistemlerinde kullanılan Kütle Hava Akış Sensörü (MAF) iki temel çeşittir: sıcak tel ve sıcak film. Tasarımları biraz farklı olsa da, her iki sensör tipi de motora giren havanın hacmini ve yoğunluğunu ölçer. Böylece araç bilgisayarı, motor performansını iyileştirmek için en ideal hava / yakıt karışımını hesaplayabilr.

  Kütle hava akış sensörünün hareketli parçaları yoktur. Kanatlı hava akış sensörlerinin aksine MAF sensörü hava akışını ölçmek için elektrik akımını kullanır. Bir platin tel (sıcak tel) veya nikel folyo (sıcak film) olan ızgara algılama elemanı, gelen havanın kütlesini ölçmek için belli bir dereceye kadar ısıtılır. (Sıcak film sensörleri ortam sıcaklığının 75 °C derece, sıcak tel sensörleri ise ortam sıcaklığının 100 °C üzerine kadar) Havayı sıcak tutmak için direnç arttırılır ve ardından soğutulur. Film direncinin soğutulması, motora giren havanın sıcaklığı, yoğunluğu ve nemi, ısıtılması ise kütlesi ile doğru orantılıdır. Motor devri arttıkça içeri alınan havanın miktarı da artar. Bu havayı ısıtmak için debimetreye daha fazla akım gönderilir. Değişen parametreler sayesinde motora giren havanın kütlesi hesaplanır.

  PCM, motora giren havanın kütlesine göre enjektörlere gönderilecek yakıt miktarını hesaplar ve enjektörlerin açılıp/kapanma zamanlamasını ayarlar. Hava girişi arttıkça enjektörlerin açık kalma süreleri de artacaktır. Bu hassas hesaplama sayesinde en ideal hava / yakıt karışımı ayarlanır ve motor performansı artar.

   

  Hava Akış Sensörü Arıza Belirtileri ve Arıza Kodları

  MAF sensörü arızalandığı zaman motor çalışmaya devam edebilir. Stop etme veya ilk çalıştırmada güçlükler yaşanabilir. Aşırı yük altında tekleme ve rölantide dalgalanma görülebilir. Hava / yakıt karışımı zengin veya fakir kalacağından aşırı derecede yakıt tüketimi oluşur. Gaz kelebeğinin konumu değiştiğinde motor silkeleme yapabilir.

  Kirlenmiş veya arızalanmış bir MAF sensörü arıza kodu oluşturarak motor kontrol lambasının yanmasına neden olur. Kirli bir sensör, hava akışındaki değişikliklere geç tepki verir. PCM, hava akışının düşük olduğunu sanarak, enjektörleri kapatacak ve motorun fakir karışımda çalışmasına neden olacaktır.

  OBD II araçlarda, MAF sensöründen gelen veriler gaz kelebeği konum sensörü ve MAP sensörü ile karşılaştırılır. Bu sayede motor devri hesaplanır. Bu değerleri bir arıza tespit cihazı ile görebilirsiniz. Rölantide ve yüksek devirlerde bir sorun olup olmadığını görmek için değerleri karşılaştırınız. Değerlerde hiç bir değişiklik yoksa veya yanlış okuyorsa bu sensörlerden herhangi birinde bir sorun var demektir.

  MAF sensörü arızalarında aşağıdaki arıza kodlarından biri veya birkaçı oluşur.

  P0100... Kütle Hava Akış Devre Arızası
  P0101... Kütle Hava Akış Devre Sınırı / Performans Sorunu
  P0102... Kütle Hava Akış Düşük Girişi
  P0103... Kütle Hava Akış Yüksek Girişi
  P0104... Kütle Hava Akış Devre Aralığı
  P0171... Sistem Çok Yalın (Bank 1)
  P0172... Sistem Çok Zengin (Bank 1)
  P0173... Yakıt Ayar Arızası (Bank 2)
  P0174... Sistem Çok Yalın (Bank 2)
  P0175... Sistem Çok Fakir (Bank 2)

  Ford Pre-OBD II: Kod 26 (MAF aralık dışı), Kod 56 (MAF çıkışı çok yüksek), Kod 66 (MAF çıkışı çok düşük) ve Kod 76 ("goose" testi sırasında MAF değişimi yok).

  Elbette ki, motor sıkıştırma, vakum, yakıt basıncı, ateşleme gibi sorunları göz ardı etmeyin. Bu alanların herhangi birinde yaşanacak problemler benzer arıza belirtileri gösterebilir.

   

  Kütle Hava Akış Sensörü Arıza Teşhisi

  MAF sensörünün düzgün çalışıp çalışmadığını anlamanın tek yolu, sensörün çıkışına veya enjektör zamanlaması üzerindeki etkisine bakmaktır.

  Bosch'un sıcak tel sensörlerinde voltaj çıkışı doğrudan dijital voltmetre ile okunabilir. Voltaj değerleri aralık dışındaysa veya motor çalışırken gaz kelebeği açıldığında sensörün voltaj çıkışı artarsa, sensör arızalıdır ve değiştirilmesi gerekir. Tellerin kirli olması, sensörün hava akışındaki değişikliklere tepki verme süresini geciktirebilir. Ezilmiş, yanmış veya hasar görmüş bir kablo sensörü tamamen devre dışı bırakacaktır. MAF sensörünün gücü, bir çift röle aracılığıyla sağlanır (biri güç için, diğeri yanma temizleme döngüsü için). MAF sensörü arızalı görünüyorsa ilk önce röleleri kontrol edin.

  GM MAF sensörlerinde, titreşimle ilgili sensör problemleri için yapabileceğiniz birkaç hızlı kontrol vardır. Uygun MAF sensörü çıkış terminaline bir analog voltmetre takın. Motor rölantide iken sensör çıkışı sabit 2.5 volt olmalıdır. Sensöre hafifçe vurun ve sayaç okumasına dikkat edin. Düzgün çalışan bir sensör hiçbir değişiklik göstermez. Eğer analog ibre atlama yapıyorsa ve / veya motor anlık olarak tekliyorsa sensör arızalıdır ve değiştirilmesi gerekir. Sensörü saç kurutma makinesi ile ısıtıp, sıcaklık ile ilgili problemleri kontrol edebilirsiniz.

  Aynı test, frekans okuyan bir ölçüm cihazı kullanılarak da yapılabilir. Eski AC Delco MAF sensörleri (2.8L V6 gibi), rölantide 30 ila 50 Hz ve 3,500 rpm'de 70 ila 75 Hz arasında sabit bir değer göstermelidir. Daha sonraki modeller (3800 V6'daki gibi), rölantide 2,9 kHz ve 3,500 rpm'de 5,0 kHz okumalıdır. MAF sensörüne dokununca, frekans sinyalinde ani bir değişiklik oluşursa yeni bir sensörün zamanı gelmiştir.

  MAF sensörünü kontrol etmenin bir başka yolu enjektör zamanlamasındaki etkisine bakmaktır. Milisaniye okuyan bir osiloskop veya multimetre aletini enjektör toprak terminaline bağlayın. (Terminallerden birisi besleme voltajını, diğeri ise zamanlamayı kontrol eder.) Ardından, motor rölantide iken darbelerin süresine bakın. Enjektör zamanlaması uygulamaya bağlı olarak değişir. Ancak sensör bir sinyal üretmiyorsa, yakıt karışımı zenginleşecek ve enjektör zamanlaması normalden yaklaşık dört kat daha uzun olacaktır. Hızlanma ve yavaşlama esnasında enjektörlerin milisaniye değerlerine bakarakta bunu test edebilirsiniz. Örneğin, enjektör zamanlaması, hafif yükte seyir halinde 2.5 ila 2.8 Ms olmalıdır.

   

  MAF Sensörü Nasıl Temizlenir?

  MAF Sensörü Nasıl Temizlenir?

  Özellikle Ford araçlarında kontaminasyondan kaynaklanan MAF sensörü problemleri yaşanır. Bazı durumlarda, hava filtresi görevini iyi yapamaz ve kirli hava, sensör telini tıkayabilir. Ya da emme manifoldundan gelen yakıt buharları sensörde karbon kirlenmesine yol açabilir. Her iki durumda da sensör kirlenir ve MAF sensörü zayıf çalışmaya başlar. Genellikle P0171 veya P0174 arıza kodu oluşturur.

  Bu sorunu düzeltmek için, sensörün aerosol elektronik temizleyici spreyler ile temizlenmesi gerekir. MAF sensörü, hava filtresi ile gaz kelebeği gövdesinin arasında yer alır. Elektronik temizleyiciyi püskürtün ve yaklaşık 10 dakika bekletin, ardından tekrarlayın. Sensöre zarar vereceğinden başka tip temizleyici kullanmayın. Sensörü bezle silmek, fırçalamak gibi herhangi bir fiziksel temasta bulunmayın. Aksi taktirde sensör zarar görebilir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarMehmet Akdoğan :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 22-04-2021

   "Allah sizlerden bin defa razı olsun."

  • AvatarOğuz Can :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 26-07-2019

   "Teşekkür çok güzel anlatım."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Romano LPG SistemleriRomano LPG Sistemleri

  Romano LPG Sistemleri İtalya'da tüm imalatını elektronik CNC makinalarında ve robotlarla yapan, 40 senelik bir...»


  KME Otogaz SistemleriKME Otogaz Sistemleri

  KME LPG ve CNG Sistemleri 1993 yılından beri otogaz sistemleri konularında en iyi çözümler sağlayan Polonyanın...»


  Torqmax Dizel LPG SistemiTorqmax Dizel LPG Sistemi

  Dizel motorlar için geliştirmiş bir alternatif yakıt sistemidir. Bu sistemde dizel yakıtı belirli oranlarda kı...»


  Highpower Yakıt Tasarruf CihazıHighpower Yakıt Tasarruf Cihazı

  Highpower Yakıt Tasarruf Cihazı, motordaki kurumlaşmayı azaltır ve motorun ömrünü uzatır. Benzin, dizel ve LP...»


  Aldesa Otogaz SistemleriAldesa Otogaz Sistemleri

  Aldesa Otogaz Sistemleri, 40 yılı aşkın süredir imalat sektöründe bulunan sanayici bir ailenin şirketler grubu...»