• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Vuruntu Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Vuruntu Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Tarih: 21-08-2019

  Vuruntu Sensörü nedir? Vuruntu Sensörü (Knock Sensor) ne işe yarar, görevi nedir? Vuruntu Sensörü arıza belirtileri nelerdir?....

  Aracınızda olağandışı bir sarsıntı hissederseniz, özellikle de yüksek hızlarda, sorun hatalı bir vuruntu sensörü olabilir.

   

  Vuruntu Sensörü Nedir? Görevi Nedir?

  Vuruntu sensörü, adından da anlaşılacağı gibi motora zarar verecek vuruntu ve titreşimleri tespit eder. Bir bakıma ECU'nun kulağıdır. Sensör, piezoelektrik algılama kristali ve bir dirençten oluşur. Bu kristal, motor içindeki titreşimlerle çalkalandığında az miktarda voltaj yaratır. Bazı sesleri insan kulağı algılasa da, vuruntu sensörü daha hassas ve duyulmayan seviyeleri de algılar. Bu sesler 6 ila 8 kHz arasıdır. Motorda vuruntu algılandığında motor bilgisayarına (ECU) bir sinyal gönderir. ECU, durumu düzeltmek için ateşleme zamanlamasını geciktirir.

  Vuruntu sensörleri aynı zamanda motor parçalarınının darbelerden korunmasına yardımcı olur. Darbeler sarsıntılara yol açarak pistonları, milleri, valfleri, contaları ve bujileri tahrip edebilir.

  Vuruntu sensörü, motor bloğu, silindir kapağı veya emme manifoldunda bulunur. Nedeni ise motordaki patlamalardan oluşan titreşim ve sesleri daha rahat algılayabilmesi içindir. Sensörün arızalanması durumunda, sürücü anormal sesler, ani hızlanmalarda güç kaybı ve yüksek yakıt tüketimi gibi durumlarla karşılaşabilir. Tüm bunlara bir motor arıza lambası eşlik eder.

   

  Vuruntu Sensörü Arıza Belirtileri

  Arızalı bir vuruntu sensörünün belirtileri, genellikle araç yük altındayken ve hızlanırken görülür. Aracınızı yeterince tanıyorsanız yanlış giden birşeyler olduğunu hemen farkedersiniz. Özellikle otoyolda seyir halinde iken ani hızlanma sorunları yaşarsınız. Gaz pedalına yüklenirsiniz fakat aracınızın pedalın hakkını vermediğini, eskisi gibi gitmediğini farkedersiniz. Motorun ateşleme zamanlaması etkilenir ve yakıt tüketimi artar. Aracın ne kadar güç kaybedeceği motorun oktan limitine ve vuruntu sensörü verilerine bağlıdır. En fazla güç kaybeden araçlar, yüksek sıkıştırma kapasiteli ve esnek yakıtlı motorlardır. Sensör değiştirilinceye kadar araç yüksek hızlara çıkamaz. Çünkü, motorun ısınması yüksek emisyon üretmesini sağlar. Çevre Koruma Ajansı bu duruma izin vermez. Bu nedenle, aracın hızlanması güvenlik olarak azaltılmıştır.

  Motor bilgisayarı bir vuruntu sensörü sorunu tespit ettiğinde motor arıza lambasını yakar ve P0325 / P0332 kodlarını oluşturarak güvenli çalışma moduna geçer.

  Arızalı bir vuruntu sensörünün uzun bir süre boyunca değiştirilmemesi, motorda kalıcı ve pahalı hasarlara neden olabilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Stefanelli LPG SistemleriStefanelli LPG Sistemleri

  Stefanelli LPG/CNG Dönüşüm Sistemleri 1977 yılından beri üretim yapan bir italyan markasıdır....»

  Devamı »

  Fema LPG SistemleriFema LPG Sistemleri

  Fema LPG Sistemleri Dinamik Endüstri Makine Mühendislik Ltd.Şti'nin ürünüdür....»

  Devamı »

  AEB Alternatif Yakıt SistemleriAEB Alternatif Yakıt Sistemleri

  A.E.B. Alternatif Yakıt Elektronik Sistemleri, LPG/ CNG sistemleri için elektronik uygulamalar yapmaktadır....»

  Devamı »

  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüşüm sisteml...»

  Devamı »

  D.T. Gas SystemD.T. Gas System

  D.T. Gaz Sistem (D.T. Gas System) Polonya'nın önde gelen üreticilerinden biridir....»

  Devamı »