• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Vuruntu Sensörü Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Vuruntu Sensörü Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Tarih: 10-07-2019

  Vuruntu Sensörü nedir? Vuruntu Sensörü (Knock Sensor) ne işe yarar, görevi nedir? Vuruntu Sensörü arıza belirtileri nelerdir?....

  Vuruntu Sensörü Nedir? Görevi Nedir?

  Vuruntu sensörü, adından da anlaşılacağı gibi motora zarar verecek vuruntu ve titreşimleri tespit eder. Bir bakıma ECU'nun kulağıdır. Sensör, piezoelektrik algılama kristali ve bir dirençten oluşur. Bu kristal, motor içindeki titreşimlerle çalkalandığında az miktarda voltaj yaratır. Bazı sesleri insan kulağı algılasa da, vuruntu sensörü daha hassas ve duyulmayan seviyeleri de algılar. Bu sesler 6 ila 8 kHz arasıdır. Motorda vuruntu algılandığında motor bilgisayarına (ECU) bir sinyal gönderir. ECU, durumu düzeltmek için ateşleme zamanlamasını geciktirir.

  Vuruntu sensörleri aynı zamanda motor parçalarınının darbelerden korunmasına yardımcı olur. Darbeler sarsıntılara yol açarak pistonları, milleri, valfleri, contaları ve bujileri tahrip edebilir.

  Vuruntu sensörü, motor bloğu, silindir kapağı veya emme manifoldunda bulunur. Nedeni ise motordaki patlamalardan oluşan titreşim ve sesleri daha rahat algılayabilmesi içindir. Sensörün arızalanması durumunda, sürücü anormal sesler, ani hızlanmalarda güç kaybı ve yüksek yakıt tüketimi gibi durumlarla karşılaşabilir. Tüm bunlara bir motor arıza lambası eşlik eder.

  Vuruntu sensörü nasıl çalışır?

  Vuruntu Sensörü Arıza Belirtileri

  Arızalı bir vuruntu sensörünün belirtileri, genellikle araç yük altındayken ve hızlanırken görülür. Aracınızı yeterince tanıyorsanız yanlış giden birşeyler olduğunu hemen farkedersiniz. Özellikle otoyolda seyir halinde iken ani hızlanma sorunları yaşarsınız. Gaz pedalına yüklenirsiniz fakat aracınızın pedalın hakkını vermediğini, eskisi gibi gitmediğini farkedersiniz. Motorun ateşleme zamanlaması etkilenir ve yakıt tüketimi artar. Aracın ne kadar güç kaybedeceği motorun oktan limitine ve vuruntu sensörü verilerine bağlıdır. En fazla güç kaybeden araçlar, yüksek sıkıştırma kapasiteli ve esnek yakıtlı motorlardır. Sensör değiştirilinceye kadar araç yüksek hızlara çıkamaz. Çünkü, motorun ısınması yüksek emisyon üretmesini sağlar. Çevre Koruma Ajansı bu duruma izin vermez. Bu nedenle, aracın hızlanması güvenlik olarak azaltılmıştır.

  Motor bilgisayarı bir vuruntu sensörü sorunu tespit ettiğinde motor arıza lambasını yakar ve P0325 / P0332 kodlarını oluşturarak güvenli çalışma moduna geçer.

  Arızalı bir vuruntu sensörünün uzun bir süre boyunca değiştirilmemesi, motorda kalıcı ve pahalı hasarlara neden olabilir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarBülent :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 07-07-2021

   "Merhaba Opel Frontera 2.2 var 2200 motor 136 beygir vuruntu sensörünün fişini çıkarttım ama arıza lambası yanmadı araçta dip gaz da patırtı yapıyor."

  • AvatarHalil İbrahim Saka :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 10-06-2021

   "Aracımda bir titreşim mevcut yüksek hızlarda ya da uzun süreli gaz basımlarında araçta hız sınırlandırması oluyor yakıt yüksek araç iyi çekmiyor 2000 model Golf 4 1.9 tdi ayrıca manifold temizlendi EGR temizlendi turbo yağ kaçakları ve turbo kontrol edildi wesgeyt ayarı kontrol edildi turbo basınç sensörü değişti düzelmedi turbo basınç valfi değişti düzelmedi turbo'dan gelen kılcal boruların hepsi değişti düzelmedi vuruntu sensöründen şüpheleniyorum bir görüşebilir miyiz"

  • AvatarFayık BALIKÇI :
   Bulunduğu İl: Ankara                                       Tarih: 21-10-2020

   "Aracım Ford focus 1 aracım P0325 Vuruntu Sensörü 1 Fonksiyon kesintisi arızası veriyor. Sensörün kendisinin değişmesi sorunu çözer mi? kolay gelsin. Tel 0541 289 48 80"

  • Avatarss garage :
   Bulunduğu İl: Bursa                                      Tarih: 02-05-2020

   " M42 3.18 is coupe yukarıda yazılı olan vuruntu sensörü arızaları noktasına kadar mevcut aracımda. Konuyla alakalı görüşmek istiyorum."

  • AvatarMurat :
   Bulunduğu İl: Balıkesir Bandırma                                      Tarih: 02-02-2020

   "Selamün aleyküm sorum şu olacak. Benim aracım 1997 model opel vectra. Aracım güçten düştü ve beş bin deviri geçmiyor. Çok hafif bir silkeleme var. Araç eskisi gibi falan ne gidiyor nede fırlıyor ama motorda her hangi bir ses yok vuruntu sesi falan şimdiden teşekkür ederim."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Prins Otogaz SistemleriPrins Otogaz Sistemleri

  Bir Hollanda firması olan Prins, 1986'dan beri alternatif yakıt sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir kuruluş o...»


  Lecho Elektronik Otogaz SistemleriLecho Elektronik Otogaz Sistemleri

  Lecho Otogaz Sistemleri 1999 yılından günümüze otomotiv gaz sistemleri branşında faaliyet göstermektedir. Merk...»


  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüş...»


  VGT Vakum Gücü TeknolojisiVGT Vakum Gücü Teknolojisi

  Vakum Gücü Teknolojisi (VGT) yakıt tasarrufu sağlayan bir performans cihazıdır. VGT bir buluş ve her buluş gib...»


  Ekomax Yakıt Tasarruf CihazıEkomax Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomax Yakıt Tasarruf Cihazı, suyu hidrojen ve oksijene ayıran bir elektroliz cihazıdır. 4,6,8 silindirli benz...»