• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Vites Geçişlerinde Zorlanma Nedenleri (Manuel Şanzıman)

  Vites Geçişlerinde Zorlanma Nedenleri (Manuel Şanzıman)

  Tarih: 13-07-2019

  Aracın vitesi neden zor geçer? Vites sertleşmesi nedir? Manuel şanzıman vites geçişlerinde zorlanma nedenleri nelerdir?....

  Bu yazımızda, manuel şanzımanlı araçların vites değiştirirken yaşadıkları sorunların nedenlerini paylaşacağız.

  Düz vitesli bir araç kullanıyorsanız, vites kolunu kaydırarak dişliyi manuel olarak değiştirmeniz gerekir. Bu sisteme sahip araçların bakımı kolay ve yakıtı ekonomiktir. Ancak, bazen vites değiştirme de sorunlar yaşanabilir. Böyle bir sorun genellikle debriyaj veya dişli sistemine işaret eder.

  Sadece, aşırı soğuk havalarda vites değiştirmekte zorlanıyorsanız, muhtemelen şanzıman yağı donarak kalınlaşıyordur. Uygun bir viskozite değerine sahip yağa geçmeniz sorununuzu çözebilir.

  Vites değiştirirken yaşadığınız sorunların nedeni büyük olasılıkla aşağıdaki sorunlardan biridir.

  Vites Dişlileri

  1- Debriyaj Sistemi

  Debriyajın basitçe görevi, motorun gücünü tekerleklere iletmektir. Debriyaja ayağınızı bastığınız zaman, motorun tekerleklerle olan bağlantısını kesersiniz. Sürücü, aradaki etkileşimi keserek motoru başka bir hız seviyesine getirir.

  Bir debriyaj sisteminin 6 ana parçası vardır:

  Şanzıman giriş miline debriyaj balatası geçirilmiştir. Baskı ise motor volanına bağlıdır. Debriyaj pedalına bastığınızda basınç ana silindirden ayırma silindirine gelir. Ayırma silindiri hidrolik basıncı mekanik kuvvete dönüştürür ve debriyaj çatalına aktarır. Bu noktada debriyaj baskısı ile balata birbirinden uzaklaşır ve aracınız boşa çıkmış olur. Bu da motor gücünün şanzımana iletilmediği anlamına gelir. Sürücü, vites kolu ile vitesleri kolayca değiştirebilir. Eğer debriyaj ana silindiri veya ayırma silindiri arızalanmışsa ya da sızıntı yapıyorsa vitesi değiştirmek zorlaşacaktır. Sıvı basıncı kaybı, debriyajın doğru şekilde ayrılmamasına neden olur. Debriyaj ve motor düzgün bir şekilde ayrılmazsa, manuel şanzımanın herhangi bir vitese geçmesi zor olabilir. Hatta hiçbir şekilde vitese geçmemesine neden olabilir.

   

  2- Senkromeç Bileziği

  Senkromeç bileziğinin görevi, vites değiştirmeyi kolaylaştırmaktır. Şanzıman içinde yer alan bu parça, vites değişiminde çalışan dişli çarkların güç akışını sağlar. Sert vites geçişlerinde ortaya çıkan ses senkromeçlerden gelir. Senkromeç hasar görür veya arızalanırsa, vitesleri değiştirmek zor olacaktır.

   

  3- Dişliler

  Manuel şanzımanların ana bileşeni dişlilerdir. Bir adet geri vites ile beş veya altı adet ileri vites dişlisi bulunur. Her dişlinin küçük ve büyük diş olmak üzere iki çarkı vardır. Küçük dişlerin amacı, göbek manşon ile birlikte eşleşmektir. Eğer bu küçük dişler aşınmışsa vitesleri değiştirmek zorlaşır. Büyük dişler hasar görür veya aşınırsa şanzıman ses çıkarır.

   

  4- Göbek Dişlisi

  Göbek dişlisi şanzıman miline bağlıdır ve vites dişlileri arasında köprü görevi görür. Hasar görmüş ve aşınmış bir göbek dişlisi vites değiştirirken sorun yaratacaktır.

   

  5- Göbek Manşonu

  Göbek manşonu ana dişlileri göbek dişlisine kilitler. Vitesin konumuna bağlı olarak sağa veya sola hareket edebilir. Göbek manşonu hasar görmüş, sıkışmış veya aşınmışsa vitesleri değiştirmek zorlaşır.

   

  6- Yetersiz Dişli Yağı

  Dişli yağı, manuel şanzıman dişlileri için hayati önem taşır. Aşırı sıcaklığa dayanabilmesi için yüksek viskoziteli (kalın) olması gerekir. Şanzımanda kaçaklar varsa yağ seviyesi zamanla azalır. Bu durumda vites değiştirmek zorlaşacak ve şanzıman dişlileri hasar görecektir. Ayrıca, vites kutusundan garip sesler gelebilir ve aracın performansında düşüş yaşayabilirsiniz.

  Manuel şanzımanlarda vites değiştirme zorluğunun 6 ana nedenini sizlerle paylaştık. Yukarıdaki nedenler yüksek kilometreli otomobil ve kamyonlar için geçerlidir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarMehmet Gençoğlu :
   Bulunduğu İl: Antalya                                      Tarih: 02-02-2020 22:45:44

   "Merhaba aracım 2009 model 1.5 dizel. Aracım geri vitese girmiyor sebebi nedir acaba şimdiden teşekkür ederiz."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir....»

  Devamı »

  Landirenzo LPG SistemleriLandirenzo LPG Sistemleri

  Landirenzo LPG Sistemleri önde gelen İtalyan LPG Dönüşüm Sistemlerinden biridir....»

  Devamı »

  Milano LPG SistemleriMilano LPG Sistemleri

  Milano Sıralı Sistem LPG, çok nokta enjeksiyonlu araçlarda ve 2000 model üzeri plastik manifoldlu araçlarda kullanılan e...»

  Devamı »

  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüşüm sisteml...»

  Devamı »

  EKO66 Yakıt Tasarruf CihazıEKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı

  EKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı nedir? EKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı ne işe yarar?...»

  Devamı »