• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Trafik Sıkışıklığı Nasıl Önlenir?

  Trafik Sıkışıklığı Nasıl Önlenir?

  Tarih: 06-11-2019

  Trafik sıkışıklığı nasıl önlenir? Trafik sorunuyla nasıl başa çıkabiliriz? Trafik tıkanıklığını önleme yöntemleri nelerdir?....

  Özellikle nüfus yoğunluğu fazla olan şehirlerde yaşıyorsanız trafikte beklemenin ne kadar sıkıcı ve zaman kaybı olduğunu bilirsiniz. Şehir yaşamının yol açtığı en büyük sorunlardan biri trafiktir. Bir randevuya veya işyerinize ulaşmaya çalıştığınızda, beklenmedik bir durum bütün planlarınızı alt üst etmeye yeter. Kilometrelerce süren ve belki saatlerce açılmayacak olan trafiğin nedeni bir kaza veya gereksiz yere frene basan ve tüm dengeleri bozan bir sürücü olabilir.

  Sürekli büyüyen ve nüfusun arttığı şehirlerde trafik sıkışıklığından kaçınmak neredeyse imkansızdır. Çünkü nüfus arttıkça, araç sayıları da artış gösteriyor. Ancak her gün işe giderken veya gelirken yoğun trafiğe kapılmamak için yapabileceğiniz birkaç alternatif yöntem var.

  1/3 Yöntem: Trafiği Çok Olan Bölgelerden Kaçının

  1. Adım: Telefon uygulamalarını kullanın

  Trafiğin sıkışık olmadığı daha iyi rotaları bulmak için telefon uygulamalarını kullanın. Akıllı telefonunuz için Google Haritalar veya Waze gibi bir GPS veya harita uygulaması indirin.

  Bu uygulamalar alternatif rotaları bulmanızda yardımcı olur ve trafiğin sıkışık olduğu bölgeler için sizi uyarır. Uygulamaya göz atarak güzergahınızdaki trafiği görebilir ve böylece alternatif yollar keşfedebilirsiniz.

  Bu uygulamalar kazalar ve yol çalışmaları nedeniyle oluşan trafik sıkışıklıklarını göstermek için anlık olarak güncellenir. Böylece en son ve doğru raporları alabilirsiniz.

  Uyarı: Sürüş esnasında telefonunuzu asla kullanmayınız. Arabaya binmeden önce uygulamayı açın ve bir cep telefonu tutucusuna yerleştirin. Telefonunuzu sürüş sırasında kullanmak sizi ve etrafınızdakileri tehlikeye atar. Aynı zamanda yasadışıdır ve ağır bir ceza yemenize neden olabilir.

   

  2. Adım: Trafik Raporlarına Dikkat Edin

  Araba kullanmadan önce trafik raporlarına bakmak için bir dakikanızı ayırın. Mevcut trafik koşullarını öğrenmek için telefon uygulamalarınızdan, internetten veya radyodan birini kullanın. Aldığınız bilgilere göre alternatif rotanızı planlayın.

   

  3. Adım: Yeni Yollar Keşfedin

  Eğer her gün işe gidiş ve gelişte yoğun trafikle karşılaşıyorsanız alternatif yollar keşfedin ve bir listesini yapın. İş arkadaşlarınızdan veya aynı yöne giden diğer insanlardan işe giderken kullandıkları rotaları öğrenin.

  Bu rotaları öğrendikten sonra her gün farklı birini deneyin. Bu sayede hangi yoldan işyerinize daha hızlı gittiğinizi öğrenebilirsiniz. Haftanın belirli günleri, bazı yollar daha açık olabilir.

   

  2/3 Yöntem: Sürüş Planınızı Değiştirin

  1. Adım: Farklı Bir Saatte Trafiğe Çıkmayı Deneyin

  Eğer önemli bir randevunuz yoksa ve işiniz çok acil değilse trafiğin yoğun olduğu saatlerde yola çıkmayın. Çalışıyorsanız; işe daha erken gitmeyi veya eve daha geç dönmeyi deneyebilirsiniz. Bu durum zamanınızdan biraz çalacak olsa da, bir fincan kahve içmeyi veya biraz yürüyüş yapmayı deneyerek zamanınızı değerlendirebilirsiniz.

  Eğer çalışma saatleriniz, hergün trafikte saatlerce zaman kaybetmenize neden oluyorsa, patronunuza durumu anlatın ve vardiyanızı 1-2 saat ileri veya geri alıp alamayacağını sorun. (Bazı meslekler için)

   

  2. Adım: Kısa Mesafeli Çalışma Yerleri

  Trafik sıkışıklığı yaşam kalitenizi gerçekten düşürüyorsa ciddi adımlar atmanızın zamanı gelmiştir. İşe daha yakın olan bir daireye taşınmayı veya evinize yakın çevrede iş bulmayı düşünebilirsiniz. Böylece hergün saatlerce yoğun trafiğe maruz kalarak işe gidip gelme zahmetinden kurtulmuş olursunuz.

  Eğer çalıştığınız şirketin şubeleri varsa, patronunuzdan size en yakın olan bir şubeye transfer edilmenizi teklif edebilirsiniz.

  Bilgisayar ve internet üzerinden çalışıyorsanız (web tasarım, ürün girme, yazılım, vb.), evinizden tam gün veya yarım gün çalışıp çalışamayacağınızı patronunuza sormaya değer.

   

  3/3 Yöntem: Araç Kullanmaktan Kaçının

  1. Adım: Toplu Taşıma Araçlarını Kullanın

  Trafik sıkışıklığını önlemek için toplu taşıma araçlarını kullanmayı deneyin. Şehrinizde sizi iş yerinize götürecek otobüs veya metro gibi ulaşım araçları mutlaka vardır.

  Toplu taşıma araçları kendi aracınız kadar hızlı ve konforlu olmasa da, işe gidip gelirken en azından kitap okuyabilir, sosyal medyayı kurcalayabilir ve stresten uzak daha sakin bir yolculuk yapabilirsiniz.

  Ayrıca bu seçenek yaptığınız yol masraflarını düşürerek size para da kazandırabilir. Eğer mutlaka araba kullanmanız gerekiyorsa, birkaç kişiyle anlaşarak tek arabayla gidip gidemeyeceğinizi gözden geçirin. Bu, yoğun saatlerdeki trafiği hafifletmenin en etkili yollarından biridir.

   

  2. Adım: Bisiklet Sürün Veya Yürüyün

  Mesafenizin ne kadar uzakta olduğuna bağlı olarak bisikletle veya yürüyerek yoğun trafikten kurtulabilirsiniz.

  Yürümek ve bisiklete binmek hem paranızın cebinizde kalmasına yardımcı olur hem de sağlığınız için iyi bir egzersiz yapmış olursunuz.

   

  3. Adım: Bir Scooter veya Motosiklet Alın

  Motorla çalışan bir araçtan vazgeçmek istemiyorsanız bir scooter veya motosiklet almayı düşünün. Scooter ve motosikletler, trafik yoğun olsa bile aralardan süzülerek geçmenizi sağlar.

  Uyarı: Unutmayın ki yoğun trafikte bir scooter veya motosiklet kullanmak, dört tekerlekli bir araç kullanmaktan daha tehlikelidir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  AKL LPG SistemleriAKL LPG Sistemleri

  AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri ATİKER tarafından üretilen yeni bir LPG otogaz markasıdır. Sistemdeki ECU ve en...»

  Fema LPG SistemleriFema LPG Sistemleri

  Fema LPG Sistemleri Dinamik Endüstri Makine Mühendislik Ltd.Şti'nin ürünüdür. 2004 yılında sektöre kazandırıla...»

  HKWPLUS Yakıt Tasarruf CihazıHKWPLUS Yakıt Tasarruf Cihazı

  HKWPLUS: kısaca suyu hidrojen ve oksijen gazlarına ayrıştıran bir elektroliz cihazıdır. Sistemde üretilen bu g...»

  Aldesa Otogaz SistemleriAldesa Otogaz Sistemleri

  Aldesa Otogaz Sistemleri, 40 yılı aşkın süredir imalat sektöründe bulunan sanayici bir ailenin şirketler grubu...»

  Stefanelli LPG SistemleriStefanelli LPG Sistemleri

  Stefanelli LPG/CNG Dönüşüm Sistemleri 1977 yılından beri üretim yapan bir italyan markasıdır. Uluslararası piy...»


  242