• 20-05-2013
  • 2 dak
  • 1097
  • 0

LPG Güvenlik

Otogaz dönüşümü standartlara uygun olarak yapılmış bir araç en az benzindeki kadar güvenlidir.

Avrupa’da bağımsız kurumlar tarafından gerçekleştirilen, otogazın en az benzin ve dizel kadar güvenli olduğunu ortaya çıkarmış araştırmalar mevcuttur. Zaten otogazla ilgili her aşamada uyulan birçok uluslararası standart vardır:

 
Dönüşümler için TS 12095-1 EN 12805:2004,TS 12095-2 EN12806:2004 ve TSE ECE R 67:2001
Otogaz kalitesi için TS EN 589
İstasyon kurulumları için TS 11939, TS 1446, TS 1449
 
Bu standartlar hem güvenlik hemde uyum açısından yurdumuz ve dünya genelinde kabul görmüş standartlardır.
 
Yeni nesil dönüşüm sistemleri ve dönüşüm uygulamaları, standartların gelişmesi, yetkili dönüşüm merkezlerinin yaygınlaşması ve araç üreticisi garantili sıfır kilometre otogazlı araçlar ile otogaz, sadece performanstan değil güvenlikten de hiçbir ödün vermemektedir.
 
Türkiye’de de 2005 yılından beri geçerli olan ECE R 67.01 dönüşüm standardına uygun otogazlı araçlardaki güvenlik önlemleri, gaz kaçağı olduğunda dahi tehlike oluşmasını engelleyecek şekilde tasarlanmaktadır. Tarafsız kurumlarca gerçekleştirilen otogaz güvenlik testlerinde de görüldüğü üzere, otogazlı araçlar yangın testlerine maruz bırakıldıklarında ve sıcaklık kritik bir noktaya ulaştığında emniyet valfleri fazla basıncı tahliye ederek aracın patlamasını engellemektedir. Diğer yandan, montajı standarda uygun yapılan otogaz tankları ile otogazlı araçlar, her türlü çarpma ve kazalara karşı da son derece güvenli hale gelmektedir.
 
Montaj için kullanılan LPG tanklarını ele alacak olursak, bu tanklar kullanımında maruz kaldıkları basıncın kat be kat üzerinde basınçlara maruz kalarak test edilmektedir. Ayrıca LPG tankında herhangi bir sebepten dolayı fazla LPG akışı olduğunda (bakır borunun kopması gibi) depoya monte edilen kaçak akım valfi depo çıkışında LPG akışını otomatik olarak keser.
 
Kısacası yeni sistemler ve teknolojiler sayesinde güvenlik konusundaki endişelerde sonlandırılmıştır.
 

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.