• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Avans Ayarı Nedir? Avans Ayarı Nasıl Yapılır?

  Avans Ayarı Nedir? Avans Ayarı Nasıl Yapılır?

  Tarih: 09-11-2019

  Avans ayarı nedir? Avans ayarı nasıl yapılır? Avans ayarı bozulursa ne olur? Avans ayarı neden bozulur? Ateşleme zamanlaması nedir?....

  Avans Ayarı Nedir?

  İçten yanmalı ve dört zamanlı motorlarda yakıt buji yardımıyla yakılır. Bujinin ağzında devamlı olarak hazır halde bekleyen yüksek voltaj bulunur ve bu voltaj kıvılcım üretir. Bu kıvılcım sayesinde sıkışmış durumda olan hava yakıt karışımı ateşlenir ve bunun sonucu olarak yanma oluşur. Yanma sonucunda meydana gelen ısı enerjisi sayesinde piston aşağı doğru itilir. Bu durum aracın güç kazanmasını ve ilerlemesini sağlar. Bujinin hava yakıt karışımını ateşlemesi için sıkıştırma oranının en yüksek olduğu zamanda gerçekleşmesi gerekir. Buna en ideal avans ayarı denir.

  Motorun çalışma hızını ve verimliliğini etkileyen avans ayarı, aracınızın en üst seviyede performans göstermesi için doğru ayarda olmalıdır. Avans ayarı düzgün yapılmış motorlarda, hava/yakıt karışımının tamamı yanar ve en verimli yanma olayı gerçekleşir.

  Avans ayarı, pistonun sıkıştırma esnasında üst ölü noktaya (TDC) ulaşmadan birkaç derece önce bujinin ateşlenmesini ve yanma olayının gerçekleşmesini ifade eder. Başka bir deyişle avans ayarı, ateşleme sistemindeki bujiler tarafından üretilen kıvılcımın ayarlanmasıdır. Buna ateşleme zamanlaması da denir. Piston üst ölü noktaya gelmeden veya aşağı inerken ateşleme gerçekleşirse, hava/yakıt karışımını sıkıştırırken oluşan basınç dağılır ve zayıf bir yanma olayı gerçekleşir. Bu da motorun performans kayıpları ve daha az güç üretmesi ile sonuçlanır. Doğru yapılmış avans ayarı, motorun verimli bir şekilde maksimum güç üretmesini sağlar.

   

  Avans Ayarı Nasıl Yapılır?

  Avans ayarının motor çalışırken yapılması en uygun olanıdır. Bu ayar avans tabancası yardımıyla yapılır. Çok fazla tercih edilmese de diğer bir teknik motorun dinlenmesi ile yapılır. Krank kasnağı, eksantrik kapağı ve buji tabancası ile yapılsa da, kişinin bu ayarı kendi uğraşları ile yapması mümkün değildir. Benzinli ve dizel araçlarda farklı, enjeksiyonlu ve karbüratörlü araçlarda farklıdır. Avans ayarlarını servis ve motor ustaları dışında ki yerlere yaptırmamak en doğrusudur.

  Başlangıç avans ayarı aşağıdaki gibi yapılır;

  Motor çalışma sıcaklığına ulaşana kadar çalıştırılır. Platin ayarı ve rölanti devir ayarı yapılır. Distribütördeki vakum avans bağlantısı sökülür. Motorun hava almaması için sökülen bağlantının ucu bir bant ile kapatılır. Avans tabancasının mavi ucu birinci silindirin bujisine, kırmızı ucu akünün “+” , siyah ucu “-“ kutup başına bağlanır.

  Krank kasnağı veya volan üzerindeki başlangıç avans işareti katalog değerine göre tespit edilir ve tebeşir veya beyaz boya ile işaretlenir. Motor rölanti devrinde çalıştırılır. Rölanti devrinin yüksek olmamasına özellikle dikkat edilir.

  Avans tabancasının ışığı, avans işaretine tutulur. Avans tabancasının ışığı yandığı an, avans işaretleri, birbirini karşılamalıdır. Karşılamadığı takdirde, tespit cıvatası gevşetilerek distribütör gövdesi çevrilmek suretiyle avans işaretlerinin birbirini karşılaması sağlanır. Avans miktarını azaltmak için distribütör gövdesi mil dönüş yönüne, çoğaltmak için mil dönüş yönünün tersine yavaş yavaş döndürülür.

  Tespit vidası sıkıldıktan sonra avans ayarı son kez kontrol edilir. Bu kontrol için motora aniden gaz verilerek devri yükseltilir ve rölanti devrine düşmesi beklenir. Motor rölanti devrine düştüğünde avans tabancası ile avans işaretlerinin karşılaşıp karşılaşmadığına bakılır, işaretler birbirini karşılıyor ise avans ayarı normal demektir. Distribütör vakum avans borusu yerine takılır.

   

  Avans Ayarının Bozulma Nedenleri

  Motorun kaliteli ve sağlıklı bir şekilde iş görmesi birbiri ile entegre olmuş parçaların uyumlu bir şekilde çalışmasından meydana gelir. Buna bağlı olarak ateşleme sistemi için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Ateşleme sisteminde bulunan bir parçanın hasar görmesi ya da bozulmuş olan parçanın yenisi ile değiştirilmesi avans ayarlarının bozulmasına neden olur. Aracın avans ayarının bozulması sonucu yakıt sarfiyatı fazlalaşır ve araç güç kaybı yaşar.

   

  Avans Ayarı Bozulursa Ne Olur?

  Aracın avans ayarının bozulması sonucu hava/yakıt karışımı, bujiler tarafından tam randımanlı olarak ateşlenemez. Bunun sonucu olarak aracın çalışmasını etkileyen bir takım olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. Avans ayarının bozulması sonucu aşağıda ki belirtiler ortaya çıkar;


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarGökhan Korkmaz :
   Bulunduğu İl: Bursa                                      Tarih: 16-05-2022

   "Aracım Ford Escort BL motor platinli ateşleme. Platini söktüm arasına zımpara yaptım taktım arabada kerkinme başladı. Avans ayarı yaptım çekiş düştü. Avans yükselttim vurmaya başladı. Çatır çatır güç kaybı var araçta. Platin arası ne kapalı ne çok açık bir jilet boyunda bu konuyla ilgili yardım edecek var mı bilgi verecek motorum sıfır yapıldı 05368650816"

  • AvatarMuhammet :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 26-12-2021

   "Avans tabancası ile avans ayarı yapan yer var mı? Ankara varsa telefon adres dükkan ismi verebilir misiniz?"

  • AvatarFetullah boksör :
   Bulunduğu İl: Ankara                                       Tarih: 12-02-2021

   "Hocam Fiat Siena aracımda yakıt çoğalması rampada bayılma arada bir stop etme gibi sorunlar var avans ayarıyla alakası varmı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler "

  • AvatarSelami :
   Bulunduğu İl: Bursa                                      Tarih: 08-08-2020

   "Sayın ustam benim aracın Şahin. Bu durumları yaşadım. Distribütörle oynama yaptık sonrası performans düşüklüğü yaşadım. Çekiş düştü araçta. Ustaya gittim 10 derece ayarında tabancayla ayarladı şu an iyi ama sizin yazdığınız gibi vakum hortumu falan çıkartmadı."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Landirenzo LPG SistemleriLandirenzo LPG Sistemleri

  Landirenzo LPG Sistemleri önde gelen İtalyan LPG Dönüşüm Sistemlerinden biridir. Tüm markaların çalışma sistem...»


  Versus Otogaz EkipmanlarıVersus Otogaz Ekipmanları

  Polonya merkezli bir şirket olan Versus, 1991 yılından bu yana LPG dönüşüm sektöründe faaliyet göstermektedir....»


  AEB Alternatif Yakıt SistemleriAEB Alternatif Yakıt Sistemleri

  A.E.B. Alternatif Yakıt Elektronik Sistemleri, LPG/ CNG sistemleri için elektronik uygulamalar yapmaktadır. 19...»


  LPGTECH Otogaz SistemleriLPGTECH Otogaz Sistemleri

  LPGTECH, otogaz sistemleri konusunda faaliyet gösteren Polonya menşeli bir şirkettir. İlk olarak vakumlu siste...»


  AC Stag Otogaz SistemleriAC Stag Otogaz Sistemleri

  AC Stag LPG/CNG Sistemleri'nin menşei Polonya'dır. AC SA şirketi tarafından üretimi yapılan Stag, LPG/CNG konu...»