• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P3400 Silindir Devre Dışı Bırakma Sistemi Sıra 1 Arızası Nedir?

  P3400 Silindir Devre Dışı Bırakma Sistemi Sıra 1 Arızası Nedir?

  Tarih: 19-06-2021

  P3400 arıza kodu nedir? P3400 arıza kodunun sebepleri nelerdir? P3400 arıza kodu nasıl düzeltilir? Silindir Devre Dışı Bırakma Sistemi Sıra 1 arızası nedir ve ne anlama gelir?....

  Birçok sürücü için bir araçta neyin yanlış gittiğini teşhis etmek göz korkutucu bir iştir. Neyse ki, çoğu modern araç, bunu çok daha kolay hale getirmek için bir kod sistemi ile üretilmiştir. Bu sistem, araç ile iletişim kurarak, araçta neyin yanlış gittiğini gösteren bir arıza kodu üretir. Soruna neden olan arıza kodunu öğrenmek için özel bir tarama aleti kullanılır. Esas sorun, kodun ne anlama geldiğini ve arızanın neden kaynaklandığını bulabilmektir.

  Örneğin; P3400 arıza kodu "Silindir Devre Dışı Bırakma Sistemi Sıra 1 " uyarısını verir. Birçok sürücü gibi bu sizin için birşey ifade etmez. Bu nedenle bu konuda neler yapabileceğinizi ve sorunun nereden kaynaklandığını size açıklayacağız.

   

  P3400 Arıza Kodu Nedir?

  "Silindir devre dışı bırakma sistemi arızalı" oldukça kafa karıştırıcı bir açıklamadır. Bilindiği gibi silindirler motorun güç üreten parçalarıdır. Tüm silindirler çalışıyorsa, motor tam güçte çalışıyor demektir. Çoğu aracın dört silindiri olsa da bazı araçlar altı, sekiz veya oniki silindir olarak üretilir. Araçta çok sayıda silindir varsa, o zaman  "silindir devre dışı bırakma sistemi" olması mantıklıdır. Tüm silindirlerin her zaman çalışır durumda olması her zaman iyi sonuç vermez. Aracınız seyir halindeyken ve gaz kelebeği düşükken, sadece dört silindir işinizi görmek için yeterlidir. Sürüş koşulları hafif olduğunda motor, V8 modundan V4 moduna geçmek için 8 silindirden 4'ünü devre dışı bırakacaktır. Silindir devre dışı bırakma sistemi, birkaç silindirin ateşlenmesini önleyerek yakıt ve para tasarrufu sağlar.

  Silindir devre dışı bırakma sisteminin bunun için iki şey yapması yeterlidir:

  Özellikle, silindir devre dışı bırakma sistemi, gereksiz silindirler için emme ve egzoz valflerini kapatır. Silindirlerin içinde çok küçük patlamalar meydana geldiği için valflerin düzgün bir şekilde kapatılması gerekir. Valfler çok güçlü ve hassas motor parçalarıdır. Yakıt akışının devre dışı bırakılması ise daha basit ve anlaşılması daha kolaydır. Silindirleri devre dışı bırakmanın tüm amacı yakıt tasarrufu sağlamaktır. Bu da ancak silindirlere yakıt gönderimi durursa gerçekleşir.

  Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), kütle hava akış (MAF) sensöründen, manifold mutlak basınç (MAP) sensöründen ve gaz kelebeği konum (TP) sensöründen aldığı bilgileri kullanarak araç sürüş koşullarının ne olduğunu belirler.

  PCM daha sonra silindir devre dışı bırakma solenoidlerine silindir devre dışı bırakma sürecini başlatma talimatı verecektir. Silindir devre dışı bırakma solenoidleri, bu silindirlerin valf kaldırıcılarına (lifterler) giden yağ akışını kısıtlayarak ve emme valfleri ile egzoz valflerinin açılmasını önleyerek silindir 1, silindir 4, silindir 6 ve silindir 7'yi devre dışı bırakır. MAF, MAP ve TP sensörleri uygun koşulları sağlamazsa, araç V4 moduna giremez.

  PCM, bu üç sensörün ölçülen değerlerinin V4 modu için önceden belirlenmiş aralıkta olmadığını tespit ederse, P3400 arıza kodunu oluşturur. Bu kod, Honda, Dodge, Ram, GMC, Chevrolet, Chrysler, Pontiac, vb. markalarda görülse de bunlarla sınırlı değildir.

  Silindir Devre Dışı Bırakma Sistemi Nedir?

  P3400 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

  Bu hata koduyla ilişkili yalnızca birkaç belirti vardır. Silindir devre dışı bırakma sistemi açılmıyorsa veya zamansız devreye giriyorsa motor arıza lambası yanar.

   

  P3400 Arıza Kodu Neden Olur?

   

  P3400 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

  Bu arızanın en yaygın nedeni düşük yağ seviyesi veya basıncıdır. İşe, yağ seviyenizi kontrol ederek başlayın ve gerekirse aracınıza yağ ekleyin. Bu işlem sorunu çözmezse, manuel yağ basıncı testi yaptırmalısınız. Ardından aracı sürmeyi deneyebilir ve kodun yeniden görünüp görünmediğini test edebilirsiniz.

  Sorun devam ediyorsa, arızanın sebebi büyük olasılıkla hasarlı veya kusurlu bir parçadır. Silindir devre dışı bırakma solenoidi #1'i test edin. Düzgün çalışan bir solenoid titreşecek ve tık sesi çıkaracaktır. Silindir devre dışı bırakma solenoidi #1 düzgün çalışmıyorsa, yağ kanallarında kalıntı olup olmadığını kontrol edin, gerekirse yağ kanallarını temizleyin ve solenoidi değiştirin. Silindir devre dışı bırakma solenoidi #1 düzgün çalışıyorsa, silindir devre dışı bırakma solenoidi #7 aynı şekilde kontrol edilmelidir.

  Sorun bunlardan kaynaklanmıyorsa, lifterlere giden yağ kanalları kontrol edilmelidir. Kısıtlanmış yağ geçiş hatları temizlenmelidir. Yağ geçişlerinde kısıtlama yoksa lifterler değiştirilmelidir.

   

  P3400 Arıza Kodu Ne Kadar Önemli?

  Silindir devre dışı bırakma sisteminin hatalı çalışması, sadece düşük yakıt verimliliğine neden olarak motor emisyon değerlerini artırır. Sistemin arızalanmasına sebep olan nedenler aynı zamanda son derece ciddi motor sorunlarına da yol açabilir. Arıza onarılmaz ve görmezden gelinirse, tüm motor gidebilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Prins Otogaz SistemleriPrins Otogaz Sistemleri

  Bir Hollanda firması olan Prins, 1986'dan beri alternatif yakıt sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir kuruluş o...»

  Stefanelli LPG SistemleriStefanelli LPG Sistemleri

  Stefanelli LPG/CNG Dönüşüm Sistemleri 1977 yılından beri üretim yapan bir italyan markasıdır. Uluslararası piy...»

  Lovato LPG/CNG SistemleriLovato LPG/CNG Sistemleri

  Lovato LPG /CNG Sistemleri 1958 yılında İtalya'nın Vicenza kentinde kurulmuştur. Firma kuruluşundan itibaren y...»

  Romano LPG SistemleriRomano LPG Sistemleri

  Romano LPG Sistemleri İtalya'da tüm imalatını elektronik CNC makinalarında ve robotlarla yapan, 40 senelik bir...»

  Kitmtm LPG SistemleriKitmtm LPG Sistemleri

  Kitmtm LPG Sistemleri ileri teknolojisi ve mükemmel performansıyla en iyi sistemlerden biridir. M.T.M.-BRC Gaz...»


  102