• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Şanzıman Yağ Kaçakları ve Sebepleri Nelerdir?

  Şanzıman Yağ Kaçakları ve Sebepleri Nelerdir?

  Tarih: 12-09-2021

  Şanzıman yağ kaçaklarının en yaygın nedenleri nelerdir? Şanzıman nerelerden yağ kaçırır? Şanzımanın yağ sızdırmasının sebepleri nelerdir?....

  Şanzıman, motordan gelen dönme kuvvetini manipüle eder ve bu kuvveti tekerleklere aktarır. İşlevsel bir şanzıman olmadan aracınız çalışabilir, ancak hareket edemez.

  Şanzıman arabanızın en önemli ve en pahalı parçaları arasında yer alır. Maliyet sıralamasında bir numarayı motor, iki numarayı ise şanzıman alır. Bu nedenle, şanzıman bileşenlerini yağlamak ve soğutmak için her zaman yeterli sıvı olmasına dikkat etmek gerekir. Aşırı sızıntılar şanzımanı yağsız bırakabilir. Bu da, ağır hasarlara ve yüksek onarım maliyetlerine neden olabilir.

   

  Şanzıman Yağ Kaçaklarının En Yaygın Nedenleri

  Sızdıran bir şanzımanın en yaygın belirtisi, park halindeki aracın altındaki sıvı birikintileridir. Otomatik şanzıman yağı taze ve temizken genellikle kırmızı (bazı CVT şanzımanlar yeşil) renklidir. Manuel şanzımanlarda ise dişli yağı kullanıldığı için, yarı saydam veya bal rengindedir.

  Şanzıman yağ kaçaklarının en yaygın nedenleri şunlardır:

   

  Şanzıman Karter Contası

  Otomatik şanzımanların çoğu, yağın aşağıda birikmesini sağlayan bir kartere sahiptir. Karter ile şanzıman kapağı arasında bir sızdırmazlık contası bulunur. Bu conta doğal olarak zamanla aşınır ve yağ kaçaklarına neden olur. Standart şanzıman bakımının bir parçası olarak düzenli olarak değiştirilmelidir.

  Şanzıman Çıkış Mili Contası (Aks Keçeleri)

  Aks keçesi olarak da bilinen çıkış mili contası sızıntıları yaygın bir sorundur. Arkadan çekiş düzeneğine sahip araçlarda aks keçesi, şanzıman kuyruk mili muhafazasının (şanzıman ek muhafazası da denir) arkasındadır. Bu conta, şanzıman ve tahrik mili arasında sıvı sızmasını önler.

  Önden çekiş düzeneğine sahip araçlarda ise genellikle iki çıkış mili contası bulunur. Contalar, şanzıman ile akslar arasında sıvı sızmasını önler.

  Şanzıman Yağ Soğutucu Boruları

  Genellikle otomatik şanzımanların bir yağ soğutucusu bulunur. Yağ soğutucusunun kıvrımlı boruları zamanla aşınarak yağ kaçaklarına neden olur. Bu da aracınızın altında bir sıvı birikintisine neden olur.

  Valfler ve Solenoidler

  Şanzıman sisteminde, araç çalışırken sıvı akışını kontrol altında tutan valfler ve solenoidler bulunur. Hasarlı bir parça veya arızalı valf / solenoid, şanzıman sıvısı sızıntısına neden olabilir.

  Prizdirek Bilyası

  Bu parça iç kısımda olduğu için gözle görülmez. Fakat burada meydana gelen bir kaçak şanzımanın motora bağlandığı kısımda yağ kaçağı ile kendini belli edecektir.

  Şanzıman Muhafazası / Tapalar

  Şanzımanda birçok hareketli parça olduğunu unutmayın. Basınç altında işler değişir ve aşırı durumlar şanzıman muhafazasında, şanzıman karterinde veya başka bir yerde çatlaklara neden olabilir. Diğer sorunlar kadar yaygın olmasa da, çatlak veya delik bir şanzıman gövdesinden sıvı sızıntısı oluşması mümkündür.

  Ayrıca, yağın boşaltılması için bir tapa mevcuttur. Tapa aşınmışsa ve iyi sıkılmamışsa bu da şanzıman yağının sızmasına neden olur.

  Aracınızın altında bir sıvı birikintisi farkettiğinizde, bunu asla görmezden gelmemelisiniz. Arızalı bir contayı değiştirmek, tüm şanzımanı değiştirmekten çok daha ucuzdur.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  OMVL LPG/CNG SistemleriOMVL LPG/CNG Sistemleri

  OMVL LPG/CNG Sistemleri yeni nesil araçlar için tasarlanmış en gelişmiş enjeksiyon sistemlerinden biridir. Gaz...»

  Stefanelli LPG SistemleriStefanelli LPG Sistemleri

  Stefanelli LPG/CNG Dönüşüm Sistemleri 1977 yılından beri üretim yapan bir italyan markasıdır. Uluslararası piy...»

  Ertürbülatör Yakıt Tasarruf CihazıErtürbülatör Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ertürbülatör bütün motorlu araçlarda tadilat gerektirmeden kullanılabilen bir yakıt tasarruf cihazıdır. Ertürb...»

  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüş...»

  Cangas LPG SistemleriCangas LPG Sistemleri

  Cangas LPG Dönüşüm Sistemleri markasının ilk adımı 2010 yılında İzmir’de atıldı. Sektörünün en genç üyesi olan...»


  66