• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0703 Arıza Kodu - Tork Konvertörü / Fren Anahtarı B Devresi Arızası

  P0703 Arıza Kodu - Tork Konvertörü / Fren Anahtarı B Devresi Arızası

  Tarih: 11-10-2021

  P0703 arıza kodu nedir? Tork Konvertörü / Fren Anahtarı B Devresi Arızası açıklaması nedir? P0703 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0703 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?....

  P0703 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

  Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM / ECM), fren anahtarı (fren müşürü) B devresinde bir sorun algılarsa veya fren müşüründen gelen voltaj sinyali spesifikasyonlar dışındaysa P0703 arıza kodunu ayarlar. Bu aynı zamanda, hız sabitleyici sistemi ve şanzıman tork konvertörü kilitlenme sisteminin yanı sıra stop lambalarını da devre dışı bırakır. Bu kod yalnızca otomatik şanzımanlı araçlarda görülür.

  Otomatik şanzımanlar, seri üretime geçtikleri 1980'li yıllardan beri elektronik olarak kontrol edilmektedir. OBD-II donanımlı araçların çoğu, PCM'ye entegre edilmiş bir şanzıman kontrolörü tarafından yönetilir. Bazı araçlar, CAN veriyolu aracılığıyla PCM ve diğer modüllerle iletişim kuran bağımsız bir şanzıman kontrol modülü (TCM) kullanır. Tork konvertörü, motoru şanzımana bağlayan sıvı bağlantı sistemidir. Araç hareket halindeyken motor torkunu şanzıman giriş miline aktarır. Araç durduğunda ve motor rölantideyken, sıvı bağlantılı kavrama sistemini kullanarak motor torkunu emer. Bu işlem motorun stop etmeden rölantide çalışmasına izin verir.

  OBD-II donanımlı araçlarda kullanılan kilitli tork konvertörü, motorun belirli koşullar altında şanzıman giriş miline kilitlenmesini sağlar. Bu genellikle şanzıman yüksek vitese geçtiğinde, araç belirli bir hıza ve istenen motor devri seviyesine ulaştığında meydana gelir. Kilitleme modunda, şanzıman ve motor 1:1 oranında çalışır. Bu sistem, yakıt verimliliğini ve optimum motor performansını destekler.

  Motor devri belirli bir seviyeye düşmeden tork konvertörü kilitlemesi devreden çıkmalıdır. Aksi taktirde motor stop eder. PCM'nin tork konvertörü kilitlenmesini devreden çıkarmak için kullandığı özel sinyallerden biri fren pedalı uygulamasıdır. Fren pedalına basıldığında, fren manivelası fren anahtarına baskı uygular ve bir veya daha fazla devreyi kapatır. Bu devreler kapatıldığında stop lambaları yanar ve PCM'ye ikinci bir sinyal gönderilir. Bu sinyal, PCM'nin fren pedalına basıldığını ve tork konvertörü kilitleme solenoidinin devre dışı bırakılması gerektiğini algılamasını sağlar.

  P0703 arıza kodu, fren anahtarı devreleriyle ilgilidir. Şanzıman kontrol modülü (TCM) veya PCM, fren lambası voltajı ve direncinde olağandışı bir okuma algıladığında, bu kod saklanacaktır.

  P0703 arıza koduna yatkın araçlar arasında Honda, Mazda, Mercedes, Volkswagen, Jeep, Hyundai, Toyota ve Ford'un çeşitli modelleri bulunur.

   

  P0703 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

  P0703 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

   

  P0703 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

  P0703 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

   

  P0703 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

   

  P0703 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Fren anahtarı, birçok sistemin düzgün çalışmasında önemli rol oynar. Arızalı bir fren anahtarı, fren lambalarının çalışmamasına veya sürekli yanık kalmasına neden olabilir ve bu çok tehlikelidir. Ayrıca, tork konvertörünün kilitlenmemesine veya devreden çıkmamasına neden olarak, stop etme sorunlarına veya diğer sürülebilirlik sorunlarına yol açabilir. Hız sabitleyicinin çalışmasını da etkiler ve sistemin devreye girmesini engeller. Bu nedenle P0703 acil olarak ele alınmalı ve bir an önce tamir ettirilmelidir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Vikars LPG SistemleriVikars LPG Sistemleri

  Vikars LPG Sistemleri 17 Haziran 1999 tarihinde Bursa'da kurulmuştur. Uzun yıllar LPG sektöründe karbüratörlü ...»


  GFI LPG/CNG SistemleriGFI LPG/CNG Sistemleri

  GFI, yeni nesil enjektörlü otolarda çok başarılıdır ve 0 km araçlarda yaygınca kullanılmaktadır. GFI Hollanda ...»


  LPGTECH Otogaz SistemleriLPGTECH Otogaz Sistemleri

  LPGTECH, otogaz sistemleri konusunda faaliyet gösteren Polonya menşeli bir şirkettir. İlk olarak vakumlu siste...»


  Mimgas LPG/CNG SistemleriMimgas LPG/CNG Sistemleri

  Mimgas LPG/CNG Sistemleri, Mimsunar Otogaz tarafından üretimi yapılan en kaliteli yerli kitler arasındadır. Mi...»


  Friendoxy Yakıt Tasarruf CihazıFriendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı

  Friendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı, ideal yanmayı temin ederek aracınızın daha güçlü çekiş ve yüksek performansta...»