• 09-05-2014
  • 1 dak
  • 2824
  • 0

Bakır Boru - LPG

LPG bakır borusunun temel görevi tanktaki gazı LPG valfine, LPG valfinden de regülatöre aktarmaktır. Bakır boru mutlaka 45 Bar basınca dayanıklı olmalıdır.

Tankın üzerindeki multivalften çıkan basınca dayanıklı bakır boru , eksozdan asgari 150 mm uzaklıkta veya araya yalıtkan malzeme koyarak 50 mm uzaklıkta, eksozun karşı tarafından , aracın en alt kanallarından , her 600 mm'de bir tutma mandalları ile tutturularak geçirilmeli, aracın yere sürtünmesi halinde bakır borunun zarar görmeyeceği bir noktadan regülatöre ulaştırılmalıdır.

Bakır borunun dış yüzeyi taş vb. çarpmalara karşı dayanımı artırmak amacıyla plastikle kaplanmıştır. Bakır boru şoför mahali ve çamurluklardan geçirilemez. Çamurluklardan geçirilen bakır boru uygulaması sıkça karşılaşılan yanlış bir uygulamadır. Bu yanlış uygulamada lastiklerden fırlayan taşların çarpması sonucu bakır borunun delinmesine neden olmaktadır.

Ayrıca bakır borular zamanla LPG'den etkilenerek sertleşmekte, kırılgan bir yapıya sahip olmakta ve içlerinde korozif etki nedeni ile tıkanmalar oluşturabilmektedir. Bu durumun yaratacağı olumsuzlukları önlemek için bakır boruların 4 yılda bir değiştirilmesi gerekmektedir.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.