• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • EVC Subap Yağlama Sistemi

  EVC Subap Yağlama Sistemi

  Tarih: 10-06-2014

  EVC Subap Yağlama Sistemi Sıralı Sistem LPG kullanan enjeksiyonlu araçlar için geliştirilmiş elektronik subap yağlama sistemidir.....

  LPG/CNG kullanan araçlarda yanma odasında çok temiz bir yüzey oluşur. Oysa benzinle çalışan araçlarda yakıt içinde bulunan çinko, potasyum, karbon, kükürt gibi kimyasallardan dolayı piston tepelerinde ve subap kafalarında istenmeyen kurumlar meydana gelir. Siyah renkli kömür tozuna benzeyen bu kurumlar yanma odasında oluşan ısıdan subapları koruyarak güneş kremi gibi bir görev üstlenir.

  LPG yakıtı ise bütan ve propandan oluştuğu için benzine göre çok temiz bir yakıttır. Yanma odasında, subap başlarında hiç bir kurum tozu oluşturmaz. Çevreye karşı daha az zararlı bir emisyon üretir. Bu temiz yakıtın bazı araçların subaplarında ek katkıya ihtiyacı olmaktadır. Çünkü her aracın subapları aynı kalitede değildir. Bazı araçların subapları daha dayanıksızdır. İşte bu araçlarda ekstra subap yağlamaya ihtiyaç duyulur. Yani benzindeki gibi kurum oluşturan kimyasalların yanma odasına LPG yakıtı ile birlikte gönderilmesi gerekir.

  İşte EVC sistemi burada devreye girer. Geliştirilen mükemmel subap sıvısını ECU (elektronik kontrol ünitesi) sayesinde bir enjektör aracılığı ile özel olarak üretilen nipelleri de kullanarak LPG yakıtı ile birlikte yanma odasına gönderir. Buna sıralı yağlama sistemi diyebiliriz. Hem subap sıvısı hem de elektronik yapısı ile yağlama sisteminde mükemmel bir teknoloji olarak kullanılmaya başlanmıştır.

   

  EVC'nin Faydaları

  EVC Subap Yağlama Sistemi'nin 2 Temel Faydası Vardır.

  1- Sistemin tam elektronik olarak çalışması; Yazılımın kontrol ettiği yağlama enjektörü elektronik kontrol ünitesi ile uyumlu çalışır. Sıvının subaplara yönlendirme hareketini sağlayan aparatlar sayesinde ise mükemmel dozajlama gerçekleşir. Böylece subaplara gerekli olduğu kadar yağlama sıvısı düzenli olarak gönderilir. Ne eksik ne de fazla sıvı gönderilmesi söz konusu olmaz. Sadece gereği kadar sıvı gönderilir.

  2- Sistemin özel subap koruma sıvısı sayesinde emme ve egzoz subapları yüzeylerinde koruma gerçekleştirilir. Subap sıvısının subapları koruma özelliği olması yanı sıra parçalara zarar vermemesi de önemli bir özelliktir. İşte bu iki özellik sistemin hem teknik çalışmasının hem de subap sıvısının kaliteli olduğunu gösterir, böylece EVC amacına uygun olarak aracın subaplarına ve subap yataklarına fayda sağlar.

   

  EVC SUBAP YAĞLAMA ENJEKTÖRÜ:

  Sistemin enjektörü diyebileceğimiz selenoid valve parçası yağı yanma odasına gönderir. ECU ile bir bütün olarak çalışır.

  ECU dan aldığı komutla hızlı veya yavaş açılır kapanır. Böylece sistemin yağını subaplara eşit miktarlarda paylaştırır. Basınç ayarını sürekli ayarlar ve düşük veya yüksek basınçta yağ gönderilmesine müsaade etmez.

   

  Kullanım Alanları

  EVC Elektronik subap yağlama ünitesi, LPG ve CNG ile çalışan araçlarda kullanılabilir. Subaplara ayrı ayrı ve gerekli olduğu kadar subap koruma sıvısını elektronik kontrol ünitesi sayesinde doğru miktarda gönderen sistem subaplar üzerinde ince bir koruma tabakası oluşturur.

  EVC Elektronik Subap Yağlama Sistemi

  EVC Sisteminin Dağıtıcı Nipelleri Mükemmel Çalışır

  Özel olarak tasarlanan ve imalatı yapılan dağıtıcı nipeller görevlerini tam ve eksiksiz yerine getirerek mükemmel çalışır ve tüm subaplara eşit dozajlama sağlar.

  EVC Subap Yağlama Dağıtıcı Nipel

  Neden EVC Kullanmalıyım?

  Evc neden kullanılmalı;

  1. Evc lpg-cng li araçlarda ihtiyaç olan elektronik subap yağlama sistemidir
  2. Evc subap sıvısı ince bir koruma tabakası ile subapları korur.
  3. Evc aracın performansına olumlu yönde katkıda bulunur.
  4. Evc her subapa ayrı ayrı yağlama yapabilir. Evc ye sıralı yağlama sistemi de diyebiliriz.
  5. Evc sıvısı gerekli olduğu kadar dozajlanır. Eksik veya fazla dozaşlama yapmaz.
  6. Katalitik konvektör ve oksijen sensörüne zarar vermez.
  7. Evc sıvısına yüksek fiyatlar ödemezsiniz. Fiyatlar makuldur.
  8. Evc sisteminin fiyatı rakiplerine göre çok uygundur.
  9. Sistem 2 yıl 100 bin km garantilidir.
  10. Evc sisteminde sıvı seviyesini gösteren hassas şamandıra mevcuttur
  11. Evc sisteminde bulunan enjektör emme manifoldunun yaptığı vakumla sistem yağının yanma odasına fazla gitmesini engeller. Enjektör içinde iki noktada çek valf vardır.
  12. Dağıtıcı nipeller gereksiz yüksek basınça maruz kalmazlar. Böylece subap sıvısı hortumlardan ve nipellerden sızmaz.
  13. Evc sistemini 2 saat içerisinde montaj yaptırabilirsiniz.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Tartarini LPG SistemleriTartarini LPG Sistemleri

  Tartarini Auto Gas Equıpments ana ofisi; Castel Maggiore de 15.000 metrekarelik ve teknoloji bakımından çok modern olan ...»

  Devamı »

  Super X Power Yakıt Tasarruf CihazıSuper X Power Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super X Power Yakıt Tasarruf Cihazı'nı LPG kullanan tüm araçlar rahatlık ve sorunsuzca kullanabilir....»

  Devamı »

  Ekomax Yakıt Tasarruf CihazıEkomax Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomax Yakıt Tasarruf Cihazı, suyu hidrojen ve oksijene ayıran bir elektroliz cihazıdır....»

  Devamı »

  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları neticesinde...»

  Devamı »

  Magno Smart Yakıt Tasarruf CihazıMagno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı

  Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı nedir? Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı ne işe yarar?...»

  Devamı »