• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Motorun Geri Tepmesi ve Nedenleri

  Motorun Geri Tepmesi ve Nedenleri

  Tarih: 30-01-2022

  Motorun geri tepmesi nedir? Motor neden geri teper? İşte en yaygın nedenler......

  Şöyle bir senaryo ile karşılaşmış olabilirsiniz. Işıklarda beklerken öndeki arabanın egzoz borusundan "pat pat" sesleri geliyor. Egzoz borusundan duman çıkıyor ve araç titriyor. Sallanarak hareket ederken egzozdan gelen son bir patlama sesi ve çıkan alev sahneyi kapatıyor. Bu senaryo geri tepmenin nasıl meydana geldiğinin biraz abartısı olsa da, tamamen yanlış değildir. Egzozdan çıkan duman verimsiz çalışan bir motoru, titreme ise ayar dışı olduğunu gösterir. Böyle bir motorda geri tepme durumu oldukça yaygındır.

   

  Geri Tepme Neden Olur?

  Arabanızdaki hava-yakıt karışımı motor silindirlerinin dışında bir yerde yandığında geri tepme meydana gelir. Bu, kontrol edilmezse arabanızın egzoz sistemine ve motoruna zarar verebilir. Ayrıca, arabanızın motorunun olması gerektiği kadar güç üretmediği ve çok fazla yakıt israf ettiği anlamına gelir. Bu nedenle, sürekli olarak geri tepen bir arabanın acilen tamire ihtiyacı vardır!

  Egzoz supapları açıkken, silindirlerdeki hava-yakıt karışımı bujiler tarafından ateşlenirse geri tepme meydana gelir. En yaygın nedenler şunlardır:

   

  Zengin / Fakir Çalışma Koşulları

  Motorunuzun yanma odasına gerekenden fazla yakıt gönderiliyorsa buna zengin hava-yakıt karışımı denir. Zengin karışım, sızdıran bir enjektör ve kirli hava filtresi dahil, çok sayıda nedenden kaynaklanabilir. Düzgün yanma için, havanın yakıta tam oranı korunmalıdır. Silindirlere fazla yakıt gönderilirse, yanma işlemi uzar ve motorun bir döngüsünde işlem tamamlanamaz. Egzoz supapları açıldığında, yanma işlemi devam edecek ve geri tepme meydana gelecektir.

  Aynı şekilde, yeterli yakıta sahip olmayan ve "fakir" çalışan bir motorda geri tepmeye neden olabilir. Fakir karışım, motorda havanın çok, yakıtın ise az olduğu bir durumu ifade eder. Arızalı yakıt pompası, tıkalı yakıt filtresi, tıkalı yakıt enjektörü dahil bir çok sorundan meydana gelebilir. Fakir karışıma sahip bir araçta, çok zayıf bir ateşleme meydana gelir. Yakıt etkili bir şekilde yanmaz ve egzoz supapları açılıncaya kadar yanma işlemini tamamlayamaz. Bu da geri tepmeye neden olabilir.

  Bilgisayar kontrollü modern araçlarda hava-yakıt oranının doğru olmasını sağlamaya yardımcı olan oksijen sensörleri kullanılır. Sensörlerden biri arızalanırsa, hava-yakıt oranının yanlış ayarlanmasına neden olabilir. Böyle bir durumda, ECU'nun hafızasında bir kod saklanarak motor arıza ışığı yanacak ve sizi uyaracaktır.

  Hatalı Motor Zamanlaması

  Spesifik olarak, gecikmiş zamanlama geri tepmeye neden olur. 4 zamanlı bir motor emme-sıkıştırma-ateşleme-egzoz prensibi ile çalışır. Hareket halindeki benzinli bir araçta bu döngü dakikada ortalama 3.000-3.500 defa tekrarlanır. Ateşleme zamanlaması doğru değilse, bujiler emme supapları kapanmadan veya egzoz supapları açıkken yakıtı ateşleyebilir. Hava-yakıt karışımının doğru zamanda sıkıştırılmadığı ve ateşlenmediği her an bir geri tepme olayı meydana gelebilir. Bilgisayar kontrollü zamanlamaya sahip modern motorlar daha güvenlidir ve geri tepme olasılığı daha düşüktür.

  Kırık Distribütör Kapağı

  Ateşleme bobini olmayan araçlarda bujileri ateşlemek için bir distribütör ve buji kabloları kullanılır. Distribütör, bujilerin kıvılcım çıkarmasına ve yakıtı ateşlemesini sağlar. Distribütör kapağı çatlarsa, içeri nem girebilir ve bujilerin yanlış silindirleri ateşlemesine neden olabilir.

  Buji Kablolarında Karbon Birikimi

  Tüm buji kabloları distribütör kapağının üzerine takılır. Zamanla oluşan olumsuz faktörler, buji kabloları arasında kısa devreye neden olur. Bu kısa devre, buji kabloları üzerinde kurumlanma oluşturur. Bu durum, ateşleme bobinlerinde de meydana gelebilir. Kısa devre nedeniyle zayıf ateşleme meydana gelir ve bujiden çıkan kıvılcım yakıtı ateşlemeye yetmez. Yakıtın yanma işlemi, egzoz supapları açılıncaya kadar tamamlanmaz. Egzoz supapları açıkken meydana gelen hızlı yanma, geri tepmeye neden olur.

  Vites Değiştirirken Geri Tepmenin Meydana Gelmesi

  Özellikle manuel vitesli araçlarda, bazı durumlarda vites değiştime esnasında geri tepmeler yaşanabilir. Özellikle yüksek devirlerde, vites değiştirmek için debriyaja bastığınızda, silindirlere yakıt girmeye devam edebilir. Tüm bu yanmamış yakıt egzozda birikir ve debriyajı bıraktığınızda bir patlama sesi ile birlikte tutuşabilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir. Otomobil firmalarının sıfır km. araçl...»


  Gain&Go Yakıt Tasarruf ÇipiGain&Go Yakıt Tasarruf Çipi

  Gain&Go Yakıt Tasarruf Çipi, benzinli ve dizel tüm binek araçlarda, motosikletlerde, kamyonlarda, otobüslerde,...»


  Ramses LPG SistemleriRamses LPG Sistemleri

  Ramses LPG Sistemleri Şimşek Otogaz'ın imalatıdır. Tüm ekipmanları Avrupa ECR 67-01 standardına sahiptir. Tüm ...»


  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüş...»


  Lecho Elektronik Otogaz SistemleriLecho Elektronik Otogaz Sistemleri

  Lecho Otogaz Sistemleri 1999 yılından günümüze otomotiv gaz sistemleri branşında faaliyet göstermektedir. Merk...»