• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • LPG Motor Arıza Lambasını Neden Yakar?

  LPG Motor Arıza Lambasını Neden Yakar?

  Tarih: 22-06-2014

  LPG de motor arıza lambası neden yanar? Motor arıza lambası yanması normal bir durum mudur? LPG de motor arıza lambası nasıl söndürülür?....

  LPG'li bir aracın motor arıza lambası yakmasının başlıca sebebi olarak bilinen teknik açıklaması, araçta bulunan katalitik konvertör ve oksijen sensörünün farklı yakıt tüketimi değerlerini algılamasından dolayıdır.

  Bu durum genellikle montaj yapan ustalar tarafından müşteriye gayet normal bir durummuş gibi gösterilir. "LPG kullanan bir araç arıza lambası yakar, hiçbirşey olmaz" şeklinde ibarelerle müşteriyi rahatlatma ve kabullenme yoluna gitmesi sağlanır.

  Aynı marka lpg kitini kullanan yine aynı marka araçların, kimisinin arıza lambası yakarken, kimisinin yakmamasının ise olayın tamamen ustalıktan ve montaj sonrası yapılan kalibrasyon eksikliğinden kaynaklandığının ufak bir ispatıdır. Yani iyi usta, iyi kalibrasyon LPG takılan araçta motor arıza lambasını yakmaz.

  Aracınıza taktıracağınız kite karar vermeden önce bu konuda piyasada detaylı araştırma yapmanız, taktırmaya karar vediğiniz kiti daha önce taktırmış (aracınızın markası ile aynı olan) ve yaklaşık 20-30 bin km. yol katetmiş birkaç referans ile görüşmeniz yerinde olur. Özellikle sıfır aracınıza LPG taktıracaksanız, fabrika anlaşmalı bir marka varsa bu markaya yönelmeniz isabet olacaktır. Bu sayede aracınızın orjinal motor garantiside LPG montajından dolayı bozulmayacaktır. BRC, Kitmtm, GFI gibi bilinen bazı markalar LPG montajı sonrası asla motor arıza lambası yanmayacağını garanti etmektedir.

   

  LPG'den Dolayı Motor Arıza Lambasının Yanma Sebepleri

  Motor arıza lambası, aracınızın can güvenliğidir. Sürekli yanması, ilerde meydana gelecek çok ciddi sorunları anlayamamanıza sebep olur. Asla aracınızı bu şekilde kullanmayınız. Çeşitli hile yöntemleri ile (ışığın kablosunun çekilmesi, egsoza ekstra parça takarak aracı aldatmak gibi) söndürme yöntemlerine başvurmamanız önerilir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarVolkan :
   Bulunduğu İl: Ordu                                      Tarih: 29-06-2019 13:37:38

   "Arkadaşlar pejo 207 benzin lpg li araç bazen arıza lambası yakıyor sonra belli saat veya ertesi gün sönüyor. Bu tip araçlarda normal midir ustaya sorduğumuz da yapar diyor lpg olduğu için beyinli olduğu için."

  • AvatarCan Emir :
   Bulunduğu İl: Malatya                                      Tarih: 18-06-2019 17:11:57

   "Eğer tekleme sıkıntısı olan varsa tüp filtresi olabilir pislenince tüpte tekler."

  • AvatarMetin :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 01-10-2018 14:27:39

   "Arkadaşlar, 2007 fd6 Civic otomatik aracıma 3.5 ay önce Prins lpg takdırdım. Taktırdıktan 1 ay sonra arıza lambası yaktı. Taktırdığım yere götürdüm. Fakir karışım deyip aracımı bilgisayara bağlayıp lambayı söndürdüler. 20 gün sonra tekrar yaktı. Ben bu süre içerisinde araştırmalar yaptım. Ve araştırma sonucunda araçların benzinden lpg ye geçiş sıcaklığının 45 derecenin altında olduğunda bu arıza lambası yakmanın olacağını öğrendim. Çünkü lpg nin yanmaya başlama derecesi 40 derecede başlıyor. Yani araçlarımızın gaza geçiş derecesini 45 derece yapmamız gerekiyor. Ustaya gidip 45 dereceye ayarlattım 50 gün oldu arıza lambam artık yanmıyor. 35 dereceye ayarladığımızda gaza erken geçiyor tam yanma olmuyor, fakir karışım algılıyor, lamba yakıyor. Ayrıca erken gaza geçmesinin araca çok zararı var . Ve fazla gaz yakıyor. Bir kazancı olmuyor 45 dereceye ayarlayın sorun kökten çözülüyor."

  • AvatarTamer :
   Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 17-08-2018 14:28:21

   "2006 model passat fsi var lpg den dolayı bobin patlatıyor tamirciler öyle diyorlar aracımdaki kit romano doğrumudur sizce söyledikleri afr ayarı yaptırsam yine aynı sorunla karsılaşırmıyım cevabınız için şimdiden teşekkür ederim."

  • AvatarSüleyman :
   Bulunduğu İl: Samsun                                      Tarih: 06-03-2018 01:46:18

   "Selam arkadaşlar 2005 model meriva aldım 2 ay oldu ve arabanın motor ışığı yandı özel servise gittim bobin dediler değiştim gine yandı buji dediler değiştim gine yandı motor da sıkıntı var dediler motoru yaptılar gine yandı benzindé normal çalışıyor gaza geçince tekliyor ve motor ışığını yakıyor ayar yaptırdım gine yandı ben ne yapacam bilmiyorum bana akıl verin lütfen hayattan bıktım bu yüzden. Arkadaşlar"

  • AvatarRemzi Ferhat Aydın :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 20-02-2018 03:26:03

   "Honda lpg li 2013 mod aracımdan bıktım devamlı motor arızası veriyor devamlı masraf yapıyor devamlı tamirdeyim korkuyorum."

  • AvatarYasir :
   Bulunduğu İl: Osmaniye                                      Tarih: 01-01-2018 16:05:39

   "Biri ailemde 2004 diğeride arkadaşımda 2011 model Ford Focus var. İkisine de Atiker lpg taktırdık. Şimdi ikisinin de motor arza lambaları yanıyor. PC'ye bağlayıp kalibrasyon yaptırdık lamba söndü ama bir süre sonra geri yanmaya başladı ikiside. Neden olabilir bilgi verebilir misiniz? Aracın tüm bakımları yapıldı her şey normal."

  • AvatarSerhan :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 28-12-2017 01:03:43

   "Lovata obd kit taktırın arıza lambası yakmaz."

  • AvatarErkan :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 16-10-2017 00:20:52

   "Merhaba, cruze için fakir karışımdan dolayı arıza ışığı yanıyor. İleride sorun çıkartır mı ?"

  • AvatarBayram Çoğu :
   Bulunduğu İl: Tekirdağ                                      Tarih: 16-08-2017 00:25:55

   "2011 model ford focus (eski kasa hb) aracım var. Atiker marka lpg takılı. Sürekli oksijen sensörü arızası veriyor ve arıza lambası yanıyor. Geçen yıl Atiker'e yazdım. Onlar çözüm olarak özel servislerine gönderdiler. Sensörü değiştir dediler değiştirdim. Lpg kalibrasyon yaptılar ve bir süre lamba yanmadı. Yaklaşık 4 ay falan. Sonra yine aynı arıza koduyla arıza lambası yandı. Aldatma sensörü çözer dediler ve kısa bir boru taktılar yine lamba yandı üstelik aynı kodla. Şimdi ise bir beyinciyi adres gösterdiler. Adam kodu silerim yeni yazılım yüklerim ama bu arıza yüzünden aracının zarar görmeyeceğini garanti edemem diyor. Ne yapmalıyım bilemedim."

  • Avatarİlker :
   Bulunduğu İl:                                       Tarih: 01-07-2017 00:46:37

   "Aracıma yaklaşık 5 ay önce Zavoli lpg taktırdım. Aracım Hyundai Accent Era 2010. 5 aydır hiçbir sorun yaşamazken 3 gün önce check lambası yandı. Lpg götürdüğümde yakıt aktarımı çok fakir hatası verdiğini söyledi. Tekrar ayar yaptıktan sonra ertesi gün yine aynı hatayı verdi. 5 aydır hiç klima kullanmamıştım şimdi kullanmaya başladım sizce onla bir ilgisi olur mu veya sebebi sizce nedir yardım lütfen."

  • AvatarMuzo :
   Bulunduğu İl: Eskişehir                                      Tarih: 23-06-2017 01:04:46

   "Bende de Hyundai Era var. 2 sene sonra arıza lambası yanmaya başladı. Tüm bakımlarını yaptırdım. Lamba söndü ama belli bir süre sonra yaklaşık 1 hafta sonra yine yandı. Tamamıyla bu sorunu çözecek Eskişehir'de usta arıyorum."

  • AvatarTuncay :
   Bulunduğu İl: Gaziantep                                      Tarih: 09-03-2017 00:21:48

   "2015 model Hyundai Blue otomatik vites. Dün taktırdım bugün arıza lambası yandı. Daha tamirciye gitmedim sizce neden olabilir?"

  • AvatarMetin :
   Bulunduğu İl: Bilecik                                      Tarih: 03-03-2017 00:15:02

   "Merhaba arkadaşlar. Bende 2016 model 1,6 otomatik aurise atikerin Gold modelini taktırdım fakat bendedir motor arıza lambası yaniyo. Bunu gidericek bir usta arıyorum Bilecikte ikamet etmekteyim. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim"

  • AvatarHüseyin :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 20-02-2017 01:05:01

   "Selam. Aracım 2001 Astra. İstanbul Ümraniye'de Candan Mühendislik'te üstünde Mimgas sistemini söktürerek Atiker taktırdım. Şimdi arıza lambası yanmaya başladı. Mimgas'da hiç yanmıyordu. Ustayı aradım o şekil kullan bişey olmaz 2 gün sonra gel beş dakikada ayarlarım dedi. Doğru mu söylüyor bilmiyorum. Yorumları okuyunca bir sorun yok. İnşallah öyle olur."

  • AvatarŞenol :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 26-12-2016 18:49:54

   "Arkadaşlar İstanbul'da bu arıza ışığını halladebilecek iyi bir usta varmı aracım 2006 focus Tartarini lpg takılı lamba 80 100 km yanıyor sonra sönüyor ve tekrar yanıyor lütfen iyi bir usta ve çözüm."

  • AvatarMehmet Boğaz :
   Bulunduğu İl: Ankara                                       Tarih: 14-04-2016 21:17:45

   "Benim Cruze var lpg enjektör sisteminde bir arıza olmuştu Atiker enjektör ile değiştirdik gayet uyumlu. 5 ay kullandım şimdi 62. numaralı arıza ışığı yandı acaba neden?"

  • AvatarÜmit Aydın :
   Bulunduğu İl: Niğde                                      Tarih: 26-01-2016 05:06:13

   "Fussion aracıma BRC kiti taktırdım. Arıza lambası vs. yanmadı. Bilginize."

  • AvatarOto Tasarruf :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 25-10-2015 22:11:33

   "Sayın Mehmet Ali Bey, LPG'de motor arıza lambası yukarıda saydığımız durumlarda yanar. Montajı ve kalibrasyonu iyi yapılmış bir araçta istisnai durumlar hariç arıza lambası yanmaz. Çoğunlukla aracın oksijen sensörü zengin veya fakir karışım algıladığında arıza lambasını yakar. Bu durum LPG'li araç kullanan hemen hemen çoğu kişinin başına gelmiştir. Arıza lambası bir kere yandığında bilgisayara bağlanmadan sönmez. Anlık bir durumdur ve bir defa lambayı yakmıştır. Aracı kullandığınız sürece arızayı çoğaltıyorsunuz anlamı taşımaz ancak mutlaka söndürtülmesi gerekir. Satıcı galeri işin teknik boyutlarını bilmeden genel ve ezbere konuşmuş olmalı. Aracınıza İtalyan marka sistemlerden birini gönül rahatlığı ile taktırabilirsiniz. Özellikle Ford araçlar Avrupa da BRC ile anlaşmalıdır."

  • AvatarMehmet Ali Bahadur :
   Bulunduğu İl: Kütahya                                      Tarih: 25-10-2015 21:35:54

   "Abi sizin telefonunuzu alabilirmiyim. 2003 Ford Fusion alıcam. LPG taktırırsam motor arıza lambası yanar diyor satıcı galeri. Ne yapmam lazım başından bi fikir iyi bi marka tarif edermisiniz. Hangi araca alıcı çıksak ya yanıyor yada yanar diyorlar."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Tartarini LPG SistemleriTartarini LPG Sistemleri

  Tartarini Auto Gas Equıpments ana ofisi; Castel Maggiore de 15.000 metrekarelik ve teknoloji bakımından çok modern olan ...»

  Devamı »

  Magno Smart Yakıt Tasarruf CihazıMagno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı

  Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı nedir? Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı ne işe yarar?...»

  Devamı »

  Baykan Otogaz SistemleriBaykan Otogaz Sistemleri

  Baykan Otogaz Sistemleri 1998 yılından beri otogaz sektöründe faaliyet göstermektedir....»

  Devamı »

  Super X Power Yakıt Tasarruf CihazıSuper X Power Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super X Power Yakıt Tasarruf Cihazı'nı LPG kullanan tüm araçlar rahatlık ve sorunsuzca kullanabilir....»

  Devamı »

  AEB Alternatif Yakıt SistemleriAEB Alternatif Yakıt Sistemleri

  A.E.B. Alternatif Yakıt Elektronik Sistemleri, LPG/ CNG sistemleri için elektronik uygulamalar yapmaktadır....»

  Devamı »