• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Oksijen Sensörünün Görevi Nedir?

  Oksijen Sensörünün Görevi Nedir?

  Tarih: 23-06-2014

  Oksijen sensörünün görevi nedir? Oksijen sensörü (Lambda sensörü) neden arıza yapar? Oksijen sensörü nasıl çalışır ve ne gibi faydalar sağlar?....

  "Lambda Sensörü" olarakda bilinir. Oksijen sensörü, motorun egzoz manifoldunda bulunmakta olup markadan markaya sayıları değişebilmektedir. Yeni nesil motorlu araçlarda genelde birden fazla oksijen sensörü bulunmaktadır. Birisi hava filtresinin arka taraflarında, diğeri ise katalitik konvertör önünde veya egzoz manifoldu üzerindedir.

  Oksijen sensörünün görevi, araçtan tahliye edilen egzoz gazı içindeki oksijen miktarını ölçmek, aracın hava akış kontrolünü sağlamaktır. Hava-yakıt karışım oranını hesaplayarak zengin veya fakir karışım durumunu aracın beynine iletir. Araçta zengin karışım sözkonusu ise ECU'ya gönderilen sinyaller sayesinde enjektörlere gönderilen yakıt miktarı düşürülmekte, fakir karışım mevcut ise yakıt püskürtme oranı arttırılmaktadır. Bu sayede araç en ideal karışım oranını yakalayarak yüksek performans ve maksimum yakıt tasarrufu elde edilir. 

  Bir aracın iyi performans göstermesi hava-yakıt karışımına bağlıdır. Bu sebeple, oksijen sensörü de performansla yakından ilgilidir. Bazı araçlarda oksijen sensörü arıza lambası bulunmakta olup, sensör arızalandığında veya anormal bir durum algıladığında gösterge lambasını ya da motor arıza lambasını yakmaktadır. Arıza lambasının yanması demek oksijen sensörünün bozulduğu anlamına gelmez. Sensörün görevi aracın hava-yakıt karışımında anormal bir durum oluştuğunda sizi uyarmaktır. Aracınız zengin veya fakir karışıma düşmüşse gerekli sinyalleri beyne gönderir ve arıza lambanızı yakar. Yakıtı aldığınız istasyonu değiştirmeniz, LPG li aracınıza yeniden kalibrasyon yaptırmanız ışığın sönmesini sağlayabilir. Uyarıyı dikkate almayıp, uzun süre bu şekilde aracınızı kullanmanız daha farklı sorunlara yol açacağı için masrafı büyütür.

  Oksijen Sensörü

  Aracın ideal yakıtını kullandığınız zaman kolay kolay bozulmayan bu parça, özellikle LPG dönüşümü yapılan araçların birçoğunda arıza yapmaktadır. 

  Oksijen sensörü basit ama pahalı bir parçadır. Parçayı değiştirmek yerine iptal ettirmeniz elektronik kontrol ünitesinin oksijen sensör sinyalini sıfır olarak algılamasına sebep olur. Fakir karışıma düştüğünü sanan beyin, enjeksiyonların açık kalma süresini arttıracak ve yakıt gönderimini fazlalaştıracaktır. Bu da araçtaki yakıt sarfiyatını arttıracak ve daha farklı sorunlara yol açacaktır.

   

  Nedir Bu Sorunlar?


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Friendoxy Yakıt Tasarruf CihazıFriendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı

  Friendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı, ideal yanmayı temin ederek aracınızın daha güçlü çekiş ve yüksek performansta hareket e...»

  Devamı »

  Super X Power Yakıt Tasarruf CihazıSuper X Power Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super X Power Yakıt Tasarruf Cihazı'nı LPG kullanan tüm araçlar rahatlık ve sorunsuzca kullanabilir....»

  Devamı »

  A Enerji Yakıt Tasarruf SistemiA Enerji Yakıt Tasarruf Sistemi

  A Enerji yakıt tasarruf cihazı, evinizde ve aracınızda kullanılmak üzere geliştirilmiştir....»

  Devamı »

  Stag Otogaz SistemleriStag Otogaz Sistemleri

  Stag LPG/CNG Sistemleri'nin menşei Polonya'dır. AC SA şirketi tarafından üretimi yapılan Stag, LPG/CNG konularında müşte...»

  Devamı »

  Gain&Go Yakıt Tasarruf ÇipiGain&Go Yakıt Tasarruf Çipi

  Gain&Go Yakıt Tasarruf Çipi, benzinli ve dizel tüm binek araçlarda, motosikletlerde, kamyonlarda, otobüslerde, teknelerd...»

  Devamı »