• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Hybrid Araç Teknolojisi

  Hybrid Araç Teknolojisi

  Tarih: 24-06-2014

  Günümüzde en çok dikkat çeken teknolojilerden biride Hybrid Teknolojisi dir. Bilim adamları bu teknolojiyi dünyada yaşanması muhtemel olan bir enerji sıkıntısına alternatif olarak geliştirmişlerdir.....

  Hybrid araçlarda kullanılan iki farklı motor ile düşük yakıt kullanılır, ideal bir performans alınır ve çevre kirliliği yaşanmaz. Hybrid motorlu araçları basit olarak şöyle tanımlayabiliriz. Bataryalı elektrik motorları ile günümüz benzinli veya dizel araçların içten yanmalı olan motorlarının bir bileşimidir. Bu motorların diğer bir ismi “Melez Motor” olarak geçmektedir.

  İçten yanmalı motorların kullanımı çok uzun bir zamana dayanmaktadır. Elektrikli motora göre daha fazla bir menzile sahip olması, yakıt olarak her yerde bulunuyor olması ve daha fazla performanslı oluşu elektrikli motorlardan daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. Bunun yanında dünyadaki petrol rezervlerinin ve türevlerinin büyük bir hızla tükeniyor olması, maliyetlerin artması ve çevreye verilen zararlar insanları başka alternatifleri denemeye itmektedir.

  Elektrikli motorların şuan ki maliyetleri çok yüksektir. Dolum istasyonları her yerde bulunmamakta ve uzun süre de şarj olmaktadır. Performansları içten yanmalı motorlara oranla oldukça düşüktür. Fakat basit bir sisteme sahip olması, çevreye zarar vermemesi bilim adamlarının bu iki motoru bir arada kullanmalarına neden olmuştur. Bunun sonucunda da Hybrid Otomobil’ler ortaya çıkmıştır.

  Hybrid Motor Teknolojisi

  Hybrid güç sisteminin tasarlanmasındaki amaç, ana güç kaynağı bataryaların eksikliklerini telafi etmektir. Bunun sebebi de elektrikli taşıtların bataryalarının kısa mesafe yolculuklara uygun olmasıdır. Hybrid motorlar, araç benzinli halinde çalışırken sürekli kendisini şarj etmektedir ve yoğun trafikte, düşük hızlarda elektrik motoru devreye girerek ekstra katkı sağlamaktadır. Yüksek hızda seyreden araç ani fren yaparak yavaşlama gösterdiğinde ortaya çıkan ısı enerjisini bataryaya tekrar dolduran regenerative frenleme vardır. Hybrid sayesinde yakıt ihtiyacı daha uzun mesafelerde karşılanmaktadır.

  Hybrid Motor Ne Zaman Devreye Girer?

  Yukarıda saydığımız durumlarda 2 motor optimum şekilde kullanılarak araçta tasarruf elde edilir. Hybrid motorun yetersiz kaldığı durumlarda ise benzin motoru devreye girer ya da eş zamanlı kullanımları mevcuttur.

  Hybrid motorlu araçlarda kullanılan motorların birbirlerine göre hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır.

  Hybrid Motorların Avantajları

  Özel metaller sayesinde bu araçların ağırlıkları büyük ölçüde azaltılmıştır. Araçta ki yerleri ise uç noktalarda değil. Tam tersi orta noktada yan yanadır. Bu durum aracın dengede olmasına yardımcı olur.

  Dizel araçlar için de Hybrid motor üretimine başlanmıştır. Peugeot markası 3008 modelinde dünyada ilk kez dizel araçlarda hybrid motorunu kullanmış ve bu alanda yeni bir çağı başlatmıştır.

  Hybrid otomobillere geleceğin araçları olarak bakılmaktadır. Toyota, Honda, Audi, GM, Chevrolet, Dodge gibi birçok marka bu teknolojiyi kullanmakta ve AR-GE çalışmaları ile geliştirmektedir.

  Hybrid teknolojisi ile ilgili bazı dezavantaj oluşturan durumlar ortadan kaldırılınca bu motorlu araçların kullanımında da artışlar olacaktır.

  Hybrid Motorların Dezavantajları

  Kullanım alanlarının çoğalması ile bu maliyetlerin düşeceği, AR-GE çalışmaları ile de batarya sisteminin geliştirilerek daha uzun ömürlü olması mutlaka sağlanacaktır.

  Umarım Hybrid Teknolojisini ilk sırada kullanan ülkelerden oluruz.

   


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Friendoxy Yakıt Tasarruf CihazıFriendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı

  Friendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı, ideal yanmayı temin ederek aracınızın daha güçlü çekiş ve yüksek performansta hareket e...»

  Devamı »

  Feroni LPG/CNG Otogaz SistemleriFeroni LPG/CNG Otogaz Sistemleri

  Feroni Sıralı Otogaz Sistemleri LPG sektöründe toptancı olarak faaliyetine başladı....»

  Devamı »

  Kitmtm LPG SistemleriKitmtm LPG Sistemleri

  Kitmtm LPG Sistemleri ileri teknolojisi ve mükemmel performansıyla en iyi sistemlerden biridir....»

  Devamı »

  Ramses LPG SistemleriRamses LPG Sistemleri

  Ramses LPG Sistemleri Şimşek Otogaz ın imalatıdır. Tüm ekipmanları Avrupa ECR 67-01 standardına sahiptir....»

  Devamı »

  Turbomag Yakıt Tasarruf CihazıTurbomag Yakıt Tasarruf Cihazı

  Turbomag Yakıt Tasarruf Cihazı ile aracınızda %10-%22 arası yakıt tasarrufu sağlayın!...»

  Devamı »