• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Hybrid Araç Teknolojisi

  Hybrid Araç Teknolojisi

  Tarih: 24-06-2014

  Hybrid motor nedir? Hibrid motorların avantajları ve dezavantajları nelerdir? Hibrid motor ne zaman devreye girer?....

  Günümüzde en çok dikkat çeken teknolojilerden biride Hybrid Teknolojisi dir. Bilim adamları bu teknolojiyi dünyada yaşanması muhtemel olan bir enerji sıkıntısına alternatif olarak geliştirmişlerdir.

  Hybrid araçlarda kullanılan iki farklı motor ile düşük yakıt kullanılır, ideal bir performans alınır ve çevre kirliliği yaşanmaz. Hybrid motorlu araçları basit olarak şöyle tanımlayabiliriz. Bataryalı elektrik motorları ile günümüz benzinli veya dizel araçların içten yanmalı olan motorlarının bir bileşimidir. Bu motorların diğer bir ismi “Melez Motor” olarak geçmektedir.

  İçten yanmalı motorların kullanımı çok uzun bir zamana dayanmaktadır. Elektrikli motora göre daha fazla bir menzile sahip olması, yakıt olarak her yerde bulunuyor olması ve daha fazla performanslı oluşu elektrikli motorlardan daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. Bunun yanında dünyadaki petrol rezervlerinin ve türevlerinin büyük bir hızla tükeniyor olması, maliyetlerin artması ve çevreye verilen zararlar insanları başka alternatifleri denemeye itmektedir.

  Elektrikli motorların şuan ki maliyetleri çok yüksektir. Dolum istasyonları her yerde bulunmamakta ve uzun süre de şarj olmaktadır. Performansları içten yanmalı motorlara oranla oldukça düşüktür. Fakat basit bir sisteme sahip olması, çevreye zarar vermemesi bilim adamlarının bu iki motoru bir arada kullanmalarına neden olmuştur. Bunun sonucunda da Hybrid Otomobil’ler ortaya çıkmıştır.

  Hybrid Motor Teknolojisi

  Hybrid güç sisteminin tasarlanmasındaki amaç, ana güç kaynağı bataryaların eksikliklerini telafi etmektir. Bunun sebebi de elektrikli taşıtların bataryalarının kısa mesafe yolculuklara uygun olmasıdır. Hybrid motorlar, araç benzinli halinde çalışırken sürekli kendisini şarj etmektedir ve yoğun trafikte, düşük hızlarda elektrik motoru devreye girerek ekstra katkı sağlamaktadır. Yüksek hızda seyreden araç ani fren yaparak yavaşlama gösterdiğinde ortaya çıkan ısı enerjisini bataryaya tekrar dolduran regenerative frenleme vardır. Hybrid sayesinde yakıt ihtiyacı daha uzun mesafelerde karşılanmaktadır.

  Hybrid Motor Ne Zaman Devreye Girer?

  Yukarıda saydığımız durumlarda 2 motor optimum şekilde kullanılarak araçta tasarruf elde edilir. Hybrid motorun yetersiz kaldığı durumlarda ise benzin motoru devreye girer ya da eş zamanlı kullanımları mevcuttur.

  Hybrid motorlu araçlarda kullanılan motorların birbirlerine göre hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır.

  Hybrid Motorların Avantajları

  Özel metaller sayesinde bu araçların ağırlıkları büyük ölçüde azaltılmıştır. Araçta ki yerleri ise uç noktalarda değil. Tam tersi orta noktada yan yanadır. Bu durum aracın dengede olmasına yardımcı olur.

  Dizel araçlar için de Hybrid motor üretimine başlanmıştır. Peugeot markası 3008 modelinde dünyada ilk kez dizel araçlarda hybrid motorunu kullanmış ve bu alanda yeni bir çağı başlatmıştır.

  Hybrid otomobillere geleceğin araçları olarak bakılmaktadır. Toyota, Honda, Audi, GM, Chevrolet, Dodge gibi birçok marka bu teknolojiyi kullanmakta ve AR-GE çalışmaları ile geliştirmektedir.

  Hybrid teknolojisi ile ilgili bazı dezavantaj oluşturan durumlar ortadan kaldırılınca bu motorlu araçların kullanımında da artışlar olacaktır.

  Hybrid Motorların Dezavantajları

  Kullanım alanlarının çoğalması ile bu maliyetlerin düşeceği, AR-GE çalışmaları ile de batarya sisteminin geliştirilerek daha uzun ömürlü olması mutlaka sağlanacaktır.

  Umarım Hybrid Teknolojisini ilk sırada kullanan ülkelerden oluruz.

   


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Zavoli LPG/CNG SistemleriZavoli LPG/CNG Sistemleri

  Zavoli, İtalya Cesena’da kurulmuş, Lpg ve Cng dönüşüm sistemleri üretim ve satışında dünya lideri firmadır. Yı...»

  Torqmax Dizel LPG SistemiTorqmax Dizel LPG Sistemi

  Dizel motorlar için geliştirmiş bir alternatif yakıt sistemidir. Bu sistemde dizel yakıtı belirli oranlarda kı...»

  D.T. Gas SystemD.T. Gas System

  D.T. Gaz Sistem (D.T. Gas System) Polonya'nın önde gelen üreticilerinden biridir. D.T Gaz Sistemleri Kollektif...»

  VGT Vakum Gücü TeknolojisiVGT Vakum Gücü Teknolojisi

  Vakum Gücü Teknolojisi (VGT) yakıt tasarrufu sağlayan bir performans cihazıdır. VGT bir buluş ve her buluş gib...»

  Ekomax Yakıt Tasarruf CihazıEkomax Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomax Yakıt Tasarruf Cihazı, suyu hidrojen ve oksijene ayıran bir elektroliz cihazıdır. 4,6,8 silindirli benz...»


  80