• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Mazda Stop Etme Sorunları Nedeniyle Araçlarını Geri Çağırıyor

  Mazda Stop Etme Sorunları Nedeniyle Araçlarını Geri Çağırıyor

  Tarih: 02-08-2019

  Mazda Motor, yazılım hatasından kaynaklı stop etme sorunları nedeniyle ABD'deki 262.220 aracını 26 Ağustos'tan itibaren geri çağırıyor....

  Etkilenen araçlar arasında 2018-2019 CX-5, Mazda6 Sedan ve 2019 çıkışlı Mazda3 modeller yer alıyor.

  NHTSA'ya göre (ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi) bazı Mazda araçların PCM'sinden (Güç Aktarma Sistemi Kontrol modülü) kaynaklı yazılımsal bir sorun motorun stop etmesine neden olabiliyor. Daha spesifik olarak, silindirler kapalı / açık modları arasında geçiş yaparken hidrolik supap boşluğunu kontrol eden yazılım hataya neden oluyor. Bu durum, emme subabı külbütör manivelasının pozisyondan çıkmasına ve motorda başka birşeye çarpmasına neden olabilir. Bu meydana gelirse motor yanlış ateşlenir, gücü düşer ve gösterge panelinde arıza ışığının yanmasına sebep olur.

  Amerika'da geri çağırılan araçlar arasında 143.004 adet 2018 model CX-5s, 81.236 adet 2019 model CX-5s, 18.295 adet 2018 model Mazda6s, 2.551 adet 2019 model Mazda6s ve 17.134 adet 2019 model Mazda3s yer alıyor.

  Mazda, yaşanan sorunla ilgili bugüne kadar herhangi bir kaza ve yaralanma meydana gelmediğini açıkladı. Araçların geri çağırılmasına ise 26 Ağustos 2019 tarihinde başlanması bekleniyor. PCM'ler ücretsiz olarak yeniden programlanacak.

  Bu durum Mazda'da kısa sürede yaşanan ikinci aksaklık oldu. Geçtiğimiz aylarda şirket, patlama ve öldürme potansiyeline sahip Takata yolcu hava yastıkları ile donatılmış 270.000 aracı geri çağırmıştı. Hava yastıklarını şişirmek için kullanılan patlayıcı kimyasallar, bazı koşullar altında bozuluyor ve çok fazla kuvvet uygulanmasını sağlıyordu. Bu aşırı kuvvet, otomobil yolcularını öldürebilecek veya yaralayabilecek potansiyel tehlikeye sahipti. Ayrıca hava yastıklarının patlaması sonucu yolculara şarapnel parçası gelebilir ve hayati tehlikeye yol açabilirdi. Takata hava yastıkları ABD'de satılan 2003-2008 Mazda6, 2006-2007 Mazdaspeed6 ve 2004 MPV araçların yolcu tarafına monte edilmiştir.

  Takata marka hava yastıkları başka marka araçlarda da kullanılmaktadır. Takata, geçtiğimiz yıl Amerika'da 50 milyondan fazla hava yastığını geri topladı. ABD'deki 22 ölüm ve 180'den fazla yaralanma bu ölümcül hava yastığı nedeni ile meydana gelmiştir.  Bu Haber Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu haber hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Diğer Manşet Haberler
  Tüm Manşet Haberler


  Oto Ekspertiz Nedir? Oto Ekspertiz Yaptırmanın Faydaları
  Oto ekspertiz nedir? Oto ekspertiz nasıl yapılır? Oto ekspertiz yaptırmanın faydaları nelerdir? Ekspertiz raporunda neler kontrol edilir?
  Devamını Oku »

  Şasi Numarası (VIN) Nedir ve Ne İşe Yarar?
  Şasi numarası (VIN) nedir? Şasi numarası ne işe yarar? Şasi numarasındaki rakamlar ve harfler ne anlama gelir?
  Devamını Oku »

  Araç Kış Bakımında Yapılması Gereken 8 Kontrol
  Aracın kış bakımı nasıl yapılır? Kışın aracınızda yapmanız gereken bakımlar ve kontroller nelerdir?
  Devamını Oku »

  Carplay Nedir? Carplay Hangi Araçlarda Kullanılmaktadır?
  Carplay nedir? Carplay özelliği hangi araçlarda kullanılmaktadır?
  Devamını Oku »

  Geri Görüş Kamerası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Geri görüş kamerası alırken nelere dikkat etmek gerekir? Geri görüş kamerası nedir?
  Devamını Oku »

  Yol Tutuş Özelliği Nedir?
  Yol tutuş özelliği nedir? Aracın yol tutuşunu etkileyen faktörler nelerdir?
  Devamını Oku »

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »