• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Kötü Yakıt Nasıl Anlaşılır?

  Kötü Yakıt Nasıl Anlaşılır?

  Tarih: 06-07-2014

  Hileli benzin nasıl anlaşılır? Kötü yakıtın belirtileri nelerdir? Kötü yakıt araçta ne gibi sorunlara yol açar? Kötü yakıttan korunma yöntemleri nelerdir?....

  Otomobil kullanıcılarının en çok korktuğu sorunların başında alınan benzine su karıştırılmış olmasıdır. Benzin hidrokarbon, su ise inorganik bir madde olduğu için aradaki yoğunlaşma farkından dolayı birbirlerine karışması mümkün değildir. İstasyonun deposuna bilerek ya da havadaki nemin buharlaşması sebebi ile su karışmış olsa bile, bu su deponun dibine çökmekte ve aracın deposuna gelmemektedir. Ancak, bu gibi bir durumla karşılaşmanız veya şüphe etmeniz durumunda yapmanız gereken ilk işlem aracı park ederek servisi ve akaryakıt dağıtım şirketini aramanız olmalıdır. Depoyu kesinlikle boşaltmamalı ve üzerine yakıt ekletmemelisiniz. Alınacak numune ile haklılığınız söz konusu ise yapılan tüm masraflar akaryakıt şirketine fatura edilmektedir.

  Hileli benzin, su ile karışımdan elde edilmez. Benzen, tolyen, hekzan, heptan ve white sprite gibi solvent türü boya inceltici katkı maddelerinin benzine karıştırılması ile elde edilir.

   

  Hileli Benzin Nasıl Anlaşılır?

  Hileli Benzin

  Kötü Yakıtın Zararları Nelerdir?

   

  Kötü Yakıta Karşı Alınacak Önlemler

  Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için yapmanız gereken işlemler nelerdir?


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarAtilla :
   Bulunduğu İl: Zonguldak                                      Tarih: 20-07-2019 18:25:55

   "Bende likörlü petrolden başka bir yerden almıyordum ama yakıtında su çıktı mağdur durumdayım giderilmediği takdirde peşini bırakmayacağım."

  • AvatarUğur Aydozer :
   Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 23-06-2019 13:01:49

   "O kadar güvendiğim opet in azizliğine uğradım. İzmir'den Uşak'a giderken Salihliyi geçtikten sonra sağda büyük bir Opet istasyonu var. Benzinim azalmıştı ve fullettirdim. Ne olduysa ondan sonra oldu. Motorun sesi değişti rölantide sallamaya başladı. Hadi dedim düzelir belki geçici bir şeydir o şekilde kullandım bir süre. Daha sonra servise gittim elektrik tesisatı enjektörler herşeye bakıldı ve sonuç hileli yakıttan dolayı subaplar yanmış. Mekanik zarar görmüş. Üzerinden zaman geçtiği için ve Opet Uşağa yakın olduğundan gidip ilgilenemedim. Bir daha Opet mi asla."

  • AvatarUrfalı :
   Bulunduğu İl: Adana                                      Tarih: 31-07-2018 23:18:16

   "2001 w polo gaz kelebeği devamlı sorun oluyordu 5 yıldır araba bende hep aynı istasyondan benzin alıyordum Shell. Klimayı açamıyordum araba stop ediyordu istasyonu değiştirdim şimdi normal. İbre kalkıp iniyordu şimdi ibre sabit yazık bu insanlara tamirciye dünya para veriyorlar"

  • AvatarErhan :
   Bulunduğu İl: Kirklareli                                      Tarih: 19-05-2018 01:44:19

   "Opet istasyonu kartepe den benzin aldık 10 dk sonra araba stop etti çalıştı masukiyede eğlendik dönüşte araba stop ediyor kerkiniyor bayılıyor 1 depo benzinle geldik 2 depo benzinle yolda ailemle rezil bir sekilde 300 km yolu zor katettik sonuç motor tamiri yapıldı usta solventli benzin almışsın dedi arabaya 7000 tl masraf yaptım hala düzelmedi şimdi OPET istasyonlarından benzin almıyorum."

  • AvatarBurak :
   Bulunduğu İl: Erzincan                                      Tarih: 18-05-2018 02:42:35

   "Opetten depoyu fulledim. Şuan araba durduğunda rolantide stop ediyor sürekli"

  • AvatarMümin :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 06-02-2018 03:39:36

   "Aracım Hyundai aksen benzin ve lpg li sabahları zor çalışırken bir gün hiç çalışmadı çok şey denedik en sonunda depodaki benzini değiştirdik araç çalıştı."

  • AvatarVolkan C :
   Bulunduğu İl: KKTC                                      Tarih: 13-01-2018 00:52:13

   "Çok iyi bir yerden aldığım bilgiyi size aktarayım. Küçük şişelerde özel bir madde satılıyor. Sanırım Rusya'dan getiriliyor. Kesinlikle yasak bir madde. Bu maddeyi benzine koyduğunuz anda su ile benzin karışıyormuş. Nasıl bir madde ise anlamadım ama yasak olan pahalı bir maddeymiş.. Yani kısacası bu madde sayesinde su benzinin dibine çökmüyor, yoğunlukları eşitliyor bu madde."

  • AvatarBülent Kum :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 08-03-2017 01:00:27

   "Aracım çalışmıyordu supop ayarı ve bujiler değiştirdim ancak araç gene çalışmadı. Daha sonra benzin katkısı aldım ve depoya boşalttım. Araçta hiçbir sorun yok. Üstelik aracı Reno Mais çalıştıramadı kendim çalıştırdım. Çok tuhaf değilmi. Benzin istasyonlarının benzin kalitesinin sürekli kontrol edilmesi gerekiyor. İstasyonların kirli pis benzinleri yüzünden birçok araç mahsur kalıyor. Üstelik bu istasyonlar opet ve shell gibi çok iyi görünen istasyonlarda bu işi yapıyor."

  • AvatarNevzat Kılıç :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 18-01-2017 14:47:27

   "Şeli bana övdüler oradan almaya başladım daha önce 3 şey çıktığım rampayı 1 kez çıktım arabamın çekişi düştü bir dahamı tövbe."

  • AvatarSERDAR ALTAN :
   Bulunduğu İl:                                       Tarih: 04-03-2015 00:14:43

   "BENZİNE KATILAN ENJEKTÖR TEMİZLEYİCİLERİN KÖTÜ YAKIT KULLANMAKTAN OLUŞAN TORTULARI GİDERMEKTE FAYDASI OLUYOR MU? YANİ YAKIT KATKILARININ FAYDALARI VAR MI?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüşüm sisteml...»

  Devamı »

  Ekomotor Yakıt Tasarruf CihazıEkomotor Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomotor Yakıt Tasarruf Cihazı, tüm benzinli, dizel ve LPG'li araçlarda şehiriçi %15, şehirdışı %25'e varan yakıt tasarr...»

  Devamı »

  Friendoxy Yakıt Tasarruf CihazıFriendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı

  Friendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı, ideal yanmayı temin ederek aracınızın daha güçlü çekiş ve yüksek performansta hareket e...»

  Devamı »

  Magno Smart Yakıt Tasarruf CihazıMagno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı

  Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı nedir? Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı ne işe yarar?...»

  Devamı »

  Baykan Otogaz SistemleriBaykan Otogaz Sistemleri

  Baykan Otogaz Sistemleri 1998 yılından beri otogaz sektöründe faaliyet göstermektedir....»

  Devamı »