• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Kötü Yakıt Nasıl Anlaşılır?

  Kötü Yakıt Nasıl Anlaşılır?

  Tarih: 06-07-2014

  Hileli benzin nasıl anlaşılır? Kötü yakıtın belirtileri nelerdir? Kötü yakıt araçta ne gibi sorunlara yol açar? Kötü yakıttan korunma yöntemleri nelerdir?....

  Otomobil kullanıcılarının en çok korktuğu sorunların başında alınan benzine su karıştırılmış olmasıdır. Benzin hidrokarbon, su ise inorganik bir madde olduğu için aradaki yoğunlaşma farkından dolayı birbirlerine karışması mümkün değildir. İstasyonun deposuna bilerek ya da havadaki nemin buharlaşması sebebi ile su karışmış olsa bile, bu su deponun dibine çökmekte ve aracın deposuna gelmemektedir. Ancak, bu gibi bir durumla karşılaşmanız veya şüphe etmeniz durumunda yapmanız gereken ilk işlem aracı park ederek servisi ve akaryakıt dağıtım şirketini aramanız olmalıdır. Depoyu kesinlikle boşaltmamalı ve üzerine yakıt ekletmemelisiniz. Alınacak numune ile haklılığınız söz konusu ise yapılan tüm masraflar akaryakıt şirketine fatura edilmektedir.

  Hileli benzin, su ile karışımdan elde edilmez. Benzen, tolyen, hekzan, heptan ve white sprite gibi solvent türü boya inceltici katkı maddelerinin benzine karıştırılması ile elde edilir.

   

  Hileli Benzin Nasıl Anlaşılır?

  Hileli Benzin

  Kötü Yakıtın Zararları Nelerdir?

   

  Kötü Yakıta Karşı Alınacak Önlemler

  Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için yapmanız gereken işlemler nelerdir?


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarVolvo :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 18-05-2021

   "Opet su basıyor... Ankara’da aynısı oldu, İstanbulda da depoyu boşaltmam gerekti. Direkt su çıktı. İki kez arıza için uğraştım. Numune göndermek de çare değil."

  • AvatarAbdulbaki Yeşil :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 12-02-2021

   "Anlara Yenimahalle Belediyesi yanındaki Opet in benzini sıkıntılı. Hep BP den alırdım benzini opet de iyidir farketmez dedim demez olaydım. O gün bugün eksozdan sürekli birşeyler atıyor araba ve sarsıntılı çalışıyor. Opet güvenli değil artık bir daha almam. Merzifon Amasya tarafına çıkışta 2km mesafede bir opet var gidişte sağdaki ondanda iyi kazık yedim demekki OPET bitmiş."

  • AvatarMehmet :
   Bulunduğu İl: Adana                                      Tarih: 28-07-2020

   "Bu tür sıkıntılarla karşılaşmamak için işlek petrollerden yakıt alın petrolün markası önemli değil en iyi yakıt işlek petrolde bulunur."

  • AvatarBitlis :
   Bulunduğu İl: Bitlis                                      Tarih: 28-05-2020

   "Bitlis merkez opetten sürekli benzin alıyordum. Benzin solventli ve çamurlu aracım mahvoldu. Depo şamandıradan avuçla çamur çıktı. Boğaz kelebeği, emme manifoldu ve sensörler, katalitik konvaktör ve egzoz gitti. Motor subap ve piston daha bakılamadı onlarda sorunlu. Şikayet ediyom sonra biz istasyondan tahlil yaptık benzin harika sorun yok diyorlar. 10.000 tl den fazla masraf çıktı. Serviste tamir olsa aracı perte çıkarırlar."

  • AvatarAtilla :
   Bulunduğu İl: Zonguldak                                      Tarih: 20-07-2019

   "Bende likörlü petrolden başka bir yerden almıyordum ama yakıtında su çıktı mağdur durumdayım giderilmediği takdirde peşini bırakmayacağım."

  • AvatarUğur Aydozer :
   Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 23-06-2019

   "O kadar güvendiğim opet in azizliğine uğradım. İzmir'den Uşak'a giderken Salihliyi geçtikten sonra sağda büyük bir Opet istasyonu var. Benzinim azalmıştı ve fullettirdim. Ne olduysa ondan sonra oldu. Motorun sesi değişti rölantide sallamaya başladı. Hadi dedim düzelir belki geçici bir şeydir o şekilde kullandım bir süre. Daha sonra servise gittim elektrik tesisatı enjektörler herşeye bakıldı ve sonuç hileli yakıttan dolayı subaplar yanmış. Mekanik zarar görmüş. Üzerinden zaman geçtiği için ve Opet Uşağa yakın olduğundan gidip ilgilenemedim. Bir daha Opet mi asla."

  • AvatarUrfalı :
   Bulunduğu İl: Adana                                      Tarih: 31-07-2018

   "2001 w polo gaz kelebeği devamlı sorun oluyordu 5 yıldır araba bende hep aynı istasyondan benzin alıyordum Shell. Klimayı açamıyordum araba stop ediyordu istasyonu değiştirdim şimdi normal. İbre kalkıp iniyordu şimdi ibre sabit yazık bu insanlara tamirciye dünya para veriyorlar"

  • AvatarErhan :
   Bulunduğu İl: Kirklareli                                      Tarih: 19-05-2018

   "Opet istasyonu kartepe den benzin aldık 10 dk sonra araba stop etti çalıştı masukiyede eğlendik dönüşte araba stop ediyor kerkiniyor bayılıyor 1 depo benzinle geldik 2 depo benzinle yolda ailemle rezil bir sekilde 300 km yolu zor katettik sonuç motor tamiri yapıldı usta solventli benzin almışsın dedi arabaya 7000 tl masraf yaptım hala düzelmedi şimdi OPET istasyonlarından benzin almıyorum."

  • AvatarBurak :
   Bulunduğu İl: Erzincan                                      Tarih: 18-05-2018

   "Opetten depoyu fulledim. Şuan araba durduğunda rolantide stop ediyor sürekli"

  • AvatarMümin :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 06-02-2018

   "Aracım Hyundai aksen benzin ve lpg li sabahları zor çalışırken bir gün hiç çalışmadı çok şey denedik en sonunda depodaki benzini değiştirdik araç çalıştı."

  • AvatarVolkan C :
   Bulunduğu İl: KKTC                                      Tarih: 13-01-2018

   "Çok iyi bir yerden aldığım bilgiyi size aktarayım. Küçük şişelerde özel bir madde satılıyor. Sanırım Rusya'dan getiriliyor. Kesinlikle yasak bir madde. Bu maddeyi benzine koyduğunuz anda su ile benzin karışıyormuş. Nasıl bir madde ise anlamadım ama yasak olan pahalı bir maddeymiş.. Yani kısacası bu madde sayesinde su benzinin dibine çökmüyor, yoğunlukları eşitliyor bu madde."

  • AvatarBülent Kum :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 08-03-2017

   "Aracım çalışmıyordu supop ayarı ve bujiler değiştirdim ancak araç gene çalışmadı. Daha sonra benzin katkısı aldım ve depoya boşalttım. Araçta hiçbir sorun yok. Üstelik aracı Reno Mais çalıştıramadı kendim çalıştırdım. Çok tuhaf değilmi. Benzin istasyonlarının benzin kalitesinin sürekli kontrol edilmesi gerekiyor. İstasyonların kirli pis benzinleri yüzünden birçok araç mahsur kalıyor. Üstelik bu istasyonlar opet ve shell gibi çok iyi görünen istasyonlarda bu işi yapıyor."

  • AvatarNevzat Kılıç :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 18-01-2017

   "Şeli bana övdüler oradan almaya başladım daha önce 3 şey çıktığım rampayı 1 kez çıktım arabamın çekişi düştü bir dahamı tövbe."

  • AvatarSERDAR ALTAN :
   Bulunduğu İl:                                       Tarih: 04-03-2015

   "BENZİNE KATILAN ENJEKTÖR TEMİZLEYİCİLERİN KÖTÜ YAKIT KULLANMAKTAN OLUŞAN TORTULARI GİDERMEKTE FAYDASI OLUYOR MU? YANİ YAKIT KATKILARININ FAYDALARI VAR MI?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Marjet LPG/LNG SistemleriMarjet LPG/LNG Sistemleri

  Marjet LPG/LNG Sistemleri'nin Sıvı ve Sıralı Sistem montaj kitleri bulunmaktadır. Sistemin marka tescili ve da...»

  Makseko Yakıt Tasarruf CihazıMakseko Yakıt Tasarruf Cihazı

  Makseko Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicisidir. Mak...»

  Tecfabric Hidrojen Yakıt Tasarruf CihazıTecfabric Hidrojen Yakıt Tasarruf Cihazı

  Tecfabric HHO teknolojimizi kullanarak yakıt tüketimini azaltın! Bugün harcadığınız yakıtın % 30'una kadar tas...»

  Cangas LPG SistemleriCangas LPG Sistemleri

  Cangas LPG Dönüşüm Sistemleri markasının ilk adımı 2010 yılında İzmir’de atıldı. Sektörünün en genç üyesi olan...»

  Fema LPG SistemleriFema LPG Sistemleri

  Fema LPG Sistemleri Dinamik Endüstri Makine Mühendislik Ltd.Şti'nin ürünüdür. 2004 yılında sektöre kazandırıla...»


  3368