• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Fren Balatası Ne Zaman Değiştirilir?

  Fren Balatası Ne Zaman Değiştirilir?

  Tarih: 25-11-2017

  Fren balatası ne zaman biter ve kaç bin km. de değiştirilir? Fren balatalarını değiştirme zamanının geldiğini nasıl anlarız?....

  Otomobil fren sistemi parçalarından birisi olan fren balatası, arabaların güvenli bir şekilde yavaşlaması ve durması için gerekli parçaların başında gelmektedir. Aracın ani durması gerektiği durumlarda, hem aracınızı hem de hayatınızı kaza yapmaktan kurtarabilir.

  Fren Balatası Nedir?

  Fren balataları, aracınızın fren sisteminin önemli bir parçasıdır. Tekerlek üzerinde konumlandırılmıştır ve frenleme mekanizması üzerine yerleştirilir. Modern otomobillerde her tekerlekte bir fren vardır ve fren pedalına basıldığında hepsi aynı anda çalışır. Diskli ve tamburlu olmak üzere iki ana tip fren sistemi vardır. Her ikisi de hidrolik sistemlerle çalışır.

  Fren balataları bittiğinde, diskler, rotorlar ve kaliperler gibi aracınızın diğer parçaları aşınmaya başlayacaktır. Bu nedenle, aracınızın fren balatalarını ne zaman değiştirmeniz gerektiğini belirleyebilmek önemlidir.

  Fren Balataları Neden Aşınır?

  Aracınızın frenlerine her bastığınızda, fren balatalarınızda çok az aşınma ve yıpranmaya neden olursunuz. Seramik, organik ve metalik fren balatalarının her türü için bu sürtünme az miktarlarda koruyucu kaplamanın aşınmasına neden olur. Aşınan balata zamanla incelir ve değiştirilmesi gereken noktaya gelir.

  Fren Balatasının Bittiğini Nasıl Anlarım?

  Frene Basıldığında Ses Gelmesi

  Balatanın bittiğinin ilk göstergesi, frene basıldığı anda gelen uğultudur. Bu sese, fren balatalarına bu amaç için koyulmuş metal saclar neden olur. Frene her bastığınızda bu uğultuyu duyuyorsanız, balataların değiştirilme zamanı gelmiş demektir.

  Balatalar, ıslak ve nemli koşullara maruz kaldığında da benzer bir ses çıkarabilir. Balatalarda biriken toz kalıntısı kısa süreli bir sürtünme sesine yol açar fakat bir süre sonra kaybolur. Bitik balatanın çıkardığı ses ile bu durumu karıştırmamak gerekir.

  Güçlü bir metal sürtünme sesi duyarsanız, balatalar bitmiş ve kaliperler fren disklerine sürtüyor demektir. Bu tür bir ses duyuyorsanız, daha büyük hasarlara neden olmamak için bir an önce servise gitmeniz gerekmektedir.

  Balata 1/4'den Daha İnceyse

  Fren balatalarının değiştirme zamanının gelip gelmediğini bakarak kontrol edebilirsiniz. Jantların arasından baktığınızda balata 1/4 den daha ince ise (yaklaşık 3mm) balataların değiştirilmesi gerekir.

  Gösterge Lambası

  Bazı araçların gösterge panelinde, fren balatası değiştirme zamanı geldiğinde uyaran bir ikaz lambası vardır. Aracınızda bu tür bir ikaz lambası olup olmadığını öğrenmek için kullanım kitabına bakınız.

  Fren Balatası Değiştirme Süresi

  Fren balatalarının ortalama 50-55 bin kilometre arası ömrü vardır. Fakat ne zaman biteceği ile ilgili gerçek cevap sürücüye göre ve aracın sürüş şartlarına göre değişir. Örneğin, sürekli şehir içinde ve yoğun trafikte aracını kullanan birisinin fren balatası, otoyolda veya kırsal alanlarda aracını kullanan birine oranla daha çabuk biter. Kısa mesafelerde gereksiz sürat yapan ve sürekli fren alışkanlığı olan kişilerinde fren balataları daha çabuk aşınır. Bu nedenle 30-40 bin kilometre aralığında balatalar kontrol edilmeli, gerekiyorsa değiştirilmelidir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarCoşkun :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 26-07-2020 00:10:28

   "Şehir içi trafikte kullanılan araçların ön fren balatası yaklaşık 15-25 bin km kadardır."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Ramses LPG SistemleriRamses LPG Sistemleri

  Ramses LPG Sistemleri Şimşek Otogaz ın imalatıdır. Tüm ekipmanları Avrupa ECR 67-01 standardına sahiptir....»

  Devamı »

  Magno Smart Yakıt Tasarruf CihazıMagno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı

  Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı nedir? Magno Smart Yakıt Tasarruf Cihazı ne işe yarar?...»

  Devamı »

  Fema LPG SistemleriFema LPG Sistemleri

  Fema LPG Sistemleri Dinamik Endüstri Makine Mühendislik Ltd.Şti'nin ürünüdür....»

  Devamı »

  Wentgas LPG/CNG SistemleriWentgas LPG/CNG Sistemleri

  Wentgas LPG/CNG Sistemleri, Atiker A.Ş'nin bazı parçalarını ithal olarak temin ettiği üst segment bir ürünüdür....»

  Devamı »

  LPGTECH Otogaz SistemleriLPGTECH Otogaz Sistemleri

  LPGTECH, otogaz sistemleri konusunda faaliyet gösteren Polonya menşeli bir şirkettir....»

  Devamı »