• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Yakıt Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

  Yakıt Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

  Tarih: 16-09-2018

  Yakıt enjektör arızası nasıl anlaşılır? Yakıt enjektörü arıza belirtileri nelerdir? Arızalı yakıt enjektörü nasıl test edilir?....

  Aracınızın kontrol edilmesi ve bakımı gereken parçalarından biri de yakıt enjektörüdür. Enjektörden tuhaf bir ses geliyorsa veya hiç ses gelmiyorsa ve aracınızın motorunun çalışmasında bir gariplik varsa, suçlu yakıt enjektörü olabilir. Basit bir-iki adımda yakıt enjektörünüzü test edebilirsiniz.

  İlk adım, yakıt enjektörünü bir multimetre ile kontrol etmektir. Öncelikle yakıt enjektörünün bağlantısını kesmeniz ve multimetrenin kablolarını yakıt enjektörünün terminallerine yerleştirmeniz gerekecektir.

   

  Değerleri Kontrol Edin

  Aracın servis kılavuzunu doğru değer için kontrol etmeniz gerekir. Normalde yakıt enjektörünün direnç seviyesi 10 ohm ila 18 ohm arasında olmalıdır. Okuma normal değerin üstünde veya altındaysa, yakıt enjektörünü değiştirmeniz gerekecektir. Değeri en az üç kez kontrol ettiğinizden emin olun.

   

  Yakından Dinleyin

  Aracın motoru çalışırken uzun bir tornavidayı yakıt enjektörüne yerleştirin. Kulağınızı tornavidanın sapına yerleştirin ve sesi dinleyin. Temiz bir tekrarlayan tıklama sesi varsa, yakıt enjektörünüz iyidir. Ses ritmik değilse, yakıt enjektörünü değiştirmeniz gerekecektir.

   

  Yakıt Enjektörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Yakıt enjektörü düzgün çalışmadığında aracınız performans sorunları yaşayabilir. Yakıt enjektörü elektronik olarak kontrol edilen bir valftir. Yakıt pompası, basınçlı yakıtla besler. Enjektöre enerji verildiğinde vana açılır ve basınçlı yakıt küçük bir delikten ince bir sis şeklinde çıkar. Enjektörler manifold içine yerleştirilir ve yakıtı püskürtürler. Elektronik veya sabit yakıt enjeksiyon sistemine göre arıza belirtileri değişebilir.

   

  Çalışma Zorluğu / Titreme ve Sarsıntı

  Aracın çalışmasında zorluk yaşanıyorsa ve marşa uzun süre basıldığında çalışıyorsa enjektör arızasından şüphelenebilirsiniz. Bir başka belirtisi ise, araç rölantisini koruyamaz ve stop eder. Özellikle ışıklarda ve aracı her boşa attığınızda stop etme sorunu yaşarsınız. Aracın motoru hissedilir bir şekilde sarsıntılı ve gürültülü çalışır.

   

  Yakıt Kokusu ve Fakir Karışım

  Enjektör arızalarında genellikle araç fakir karışıma düşer. Bu, daha fazla hava, daha az yakıt demektir. Arızalı bir yakıt enjektörü, yakıtın motor silindirine akışını kısıtlar. Bu da ateşleme hatalarına neden olarak aracın sarsıntılı çalışmasına neden olur. Aracınızda yakıt kokusu alırsanız yakıt enjektörünüzün kontrol edilmesi gerekmektedir.

   

  Geç Hızlanma / Performans Kaybı

  Aracın performansı büyük ölçüde azalır. Gaza bastığınızda aracınızın güç kaybettiğini hissedebilirsiniz. Aracın hızlanmasında ve devrinde sorunlar yaşanır. Ani hızlanmalarda motorun zorlandığı anlaşılır.

  Yakıt enjektörünüzün ömrünü ve ne zaman değiştirilmesi gerektiğini servisinizden öğrenebilirsiniz. Zamanında değiştirilmeyen bir yakıt enjektörü, yakıt pompası, valfler ve dağıtıcılar gibi aracın diğer parçalarına zarar verebilir.

  Aracınızdan maksimum yakıt verimliliğini elde etmek için iyi çalışan bir yakıt enjektörüne sahip olmanız gerekir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarTecelli :
   Bulunduğu İl: Graz                                      Tarih: 10-03-2019 15:03:34

   "Aracımda önceden titreme vardı ve kontrol ettirdim enjektör bozuk dediler tamir edilip takıldı ama arabamda şu an belli bir süre sonra ısındıktan sonra motordan vurma sesi geliyor çat çat diye enjektörü değiştirdikten sonra vurma sesi geldi."

  • AvatarMehmet Emin Akan :
   Bulunduğu İl: Gaziantep                                      Tarih: 28-09-2018 17:49:26

   "L300 egzoz siyah duman atıyor sanırım enjektör tamir edilmesi lazım nasıl bir yol izlenmeli yada tam bir fiyat verebilirmisiniz siyah duman atmaması şartıyla iyi çalışmalar."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Ekomax Yakıt Tasarruf CihazıEkomax Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomax Yakıt Tasarruf Cihazı, suyu hidrojen ve oksijene ayıran bir elektroliz cihazıdır....»

  Devamı »

  Milano LPG SistemleriMilano LPG Sistemleri

  Milano Sıralı Sistem LPG, çok nokta enjeksiyonlu araçlarda ve 2000 model üzeri plastik manifoldlu araçlarda kullanılan e...»

  Devamı »

  Atiker Otogaz SistemleriAtiker Otogaz Sistemleri

  1970 yılında Mehmet Ali Atiker tarafından çelik sacdan sondaj teçhiz boruları üretmek üzere kurulmuş küçük bir işletme i...»

  Devamı »

  Romano LPG SistemleriRomano LPG Sistemleri

  Romano LPG Sistemleri İtalya'da tüm imalatını elektronik CNC makinalarında ve robotlarla yapan, 40 senelik bir güveni te...»

  Devamı »

  Bigas LPG SistemleriBigas LPG Sistemleri

  BİGAS 1968 yılında Calenzano İtalya’da kurulmuştur....»

  Devamı »