• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Tarih: 30-10-2018

  İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gereken ve kontrol edilmesi gereken yerler nelerdir? 2. el araç alırken nerelere bakılır? Sorunsuz bir ikinci el araba almanın püf noktaları nelerdir?....

  İster galeriden ister sahibinden olsun, arabadan anlamıyor ve nerelerine bakacağınızı bilmiyorsanız ikinci el bir araç satın almak büyük bir maceraya dönüşebilir. Bir başkasının arızalarından bıktığı ve elden çıkarmaya çalıştığı bir külüstürü mü satın alıyorsunuz, yoksa yıllarca güvenle binebileceğiniz, masraf çıkarmayacak bir otomobil mi satın alıyorsunuz?

  Şunu unutmayın ki, eğer bu işin ticaretini yapmıyorsa çoğu insanın aracını satmasının en büyük nedeni aracın sürekli sorun çıkarması, tamirine çok fazla para harcaması ve sahibinin ondan nefret etmesidir. Ya da kısa süre sonra araç büyük masraflar açacaktır ve sahibi bu durumdan kurtulmak istiyordur.

  Tüm ikinci el arabalar sorunludur demiyorum. Eğer satıcı, paraya ihtiyacı olduğu için veya model yükseltmek için aracı elden çıkarıyorsa konuya farklı yaklaşabiliriz. İkinci el araba seçerken en çok dikkat etmeniz gereken aracın bakımlarının zamanında yapılmış ve düşük kilometre olmasıdır.

  Aracı kontrol ettiğinizde çalışmasında bir problem yoksa, bakım ve onarımları kayıt altına alınmışsa iyi yoldasınız demektir. Her zaman yağ ve filtrelerin düzenli olarak değiştirildiğini gösteren makbuzları ya da son zamanlarda yapılan büyük onarımların faturalarını isteyin.

  Bir otomobil galerisinden araç satın aldığınızda, aracın geçmişi hakkında çok fazla bilgi sahibi olamayabilirsiniz. Eğer satıcı firma gizlemek için atmamışsa torpido gözünde herhangi bir bakım veya onarım makbuzuna rastlayabilirsiniz. Genellikle galericiler, müşteriye aracı kusursuz ve sorunsuz göstermeyi severler. Eğer araçta onarım yapılmışsa, yapılan onarımın garantisi olup olmadığını sormayı unutmayın.

   

  İkinci El Araba Alırken Kontrol Edilmesi Gereken Yerler

  Tüm bunları yaptıktan sonra satıcı ile onarım masraflarını konuşabilir ve bunları fiyattan düşürmek için pazarlık yapabilirsiniz.

   

  İkinci El Araç Satın Alacaklara Tavsiyeler

  İkinci el bir araç aldıktan sonra birşeyler ters giderse sonuç çok üzücü olabilir. Aracı üstüne aldıktan sonra yaşanacak her türlü arıza artık senin sorunundur. Eğer aracın garantisi devam ediyorsa veya satıcı firma ekstra garanti vermişse bunlar istisnai durumlardır. Üretici firmalar genellikle 3 yıl / 100.000 km. motor garantisi vermektedir. Bu garanti, aracın periyodik bakımlarını veya frenleri, lastikleri, aküyü, egzoz sistemini, ışıkları veya aksesuarları kapsamaz.

  İkinci el araç satın alırken, aracın çalıntı olup olmadığını, geçmişte kaza geçirip geçirmediğini mutlaka sorgulayın. Hasar kaydını ve yapılan hasarların tutarlarını öğrenin. Bu sorgulamalar için ödenecek küçük ücretlerden asla kaçınmayın. Bunun için tüm operatörlerden aracın plakasını yazarak 5664’e kısa mesaj gönderin. Gelen mesajda aracın kaza kaydının görünmemesi aracın kazasız olduğu anlamına gelmez yalnızca kasko ya da trafik sigortasının karşıladığı bir kaza varsa bunu görebilirsiniz.

  Almak istediğiniz aracın marka ve modeli hakkında mutlaka bir ön araştırma yapın. İnternetteki çeşitli blog yazılarından ve forumlardan kullanıcı şikayetlerini okuyun. Kullanıcıların, alacağınız araç ile ilgili en çok ne tür sorunlar yaşadıklarını araştırın. İleride daha kolay satmak için aracın piyasasını, yedek parça fiyatlarını öğrenin. Eğer samimi olduğunuz bir tamirci tanıdığınız varsa, alacağınız araç hakkındaki fikirlerini mutlaka dinleyin. Bir ustanın tavsiyesi paha biçilmez olabilir. Çünkü sürekli araç tamiri yapan ustalarımız, hangi aracın ne tür sorunlar çıkardıklarını çok daha iyi bilmektedir.

  Son olarak, ikinci el araba almak çok zaman alan, yorucu bir iştir. İnternette binlerce araba ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Fakat tanımadığınız birinden ikinci el araç satın almak riskli olabilir. Satıcının arabası ile ilgili vermiş olduğu bilgiler yalan veya abartılı olabilir. Ayrıca var olmayan bir aracı ilana koymuş olabilir. Aracı bağlamak için asla önden kapora veya teminat göndermeyin. Satın alacağınız aracın ruhsattaki şase numarası ile motor şase numarasının aynı olup olmadığını kontrol edin. Sonra dolandırıcılık kurbanı olabilirsiniz.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Marjet LPG/LNG SistemleriMarjet LPG/LNG Sistemleri

  Marjet LPG/LNG Sistemleri'nin Sıvı ve Sıralı Sistem montaj kitleri bulunmaktadır. Sistemin marka tescili ve da...»


  EKO66 Yakıt Tasarruf CihazıEKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı

  EKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı, bünyelerinde Hidrocarbon molekülleri bulunan her türlü gaz ve sıvı yakıtları düşü...»


  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları n...»


  Feroni LPG/CNG Otogaz SistemleriFeroni LPG/CNG Otogaz Sistemleri

  Feroni Sıralı Otogaz Sistemleri LPG sektöründe toptancı olarak faaliyetine başladı. Kuruluşundan çok kısa bir ...»


  Landi Otogaz SistemleriLandi Otogaz Sistemleri

  1954 yılında, Landirenzo tarafından kurulan Landi Otogaz Dönüşüm Sistemleri, bugün 5 kıtada 50 ülkede faaliyet...»