• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P0171 ve P0174 Arıza Kodu - Fakir Karışım

  P0171 ve P0174 Arıza Kodu - Fakir Karışım

  Tarih: 01-07-2019

  P0171 ve P0174 arıza kodu nedir? Fakir karışım nedir? Fakir karışım arızasının sebepleri nelerdir?....

  Aracınızın "Motor Arıza Lambası" yanıyorsa ve bir OBDII cihazından P0171 veya P0174 arıza kodlarını alıyorsanız, anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor demektir.

  Kapalı devre yakıt sistemine sahip motorlar için ideal hava-yakıt karışımı her zaman 14,7/1 oranındadır. Yani benzinli bir motor, yanma odasında 1 birim yakıtı yakmak için 14.7 birim havaya ihtiyaç duyar. Dizel araçlarda bu oran 14.5/1, LPG'li araçlarda ise 15.1/1 birim olarak değişir. Hava oranı belirtilen değerin üzerine çıktığında "Fakir Karışım", altına düştüğünde ise "Zengin Karışım" olarak adlandırılır.

  Zengin Karışım = Hava az / Yakıt çok
  Fakir Karışım = Hava çok / Yakıt az

  Motorun düzgün çalışmasını sağlamak için, motor bilgisayarı (ECU / PCM) egzozdan çıkan gazın oksijen içeriğini, oksijen sensörleri vasıtası ile ölçer. Duruma göre, yanma odasına az veya çok yakıt enjekte ederek karışımı ayarlar.

  Elektronik Kontrol Ünitesi belirli parametreler dahilinde çalışır ve hava / yakıt karışımına küçük ayarlamalar yapar. Fakat, ayar düzeyi belirtilen parametreleri aştığında bir hata kodu üretir. Oksijen sensörleri, egzoz sistemindeki oksijen seviyesini ölçer ve ECU'ya bildirir. ECU gerekli hava / yakıt karışımını ayarlamak için normalden daha fazla yakıt göndermeye başladığında P0171-P0174 hata kodlarını üretir ve durumu sürücüye bildirmek için motor arıza lambasını yakar.

  Bir araç P0171 veya P0174 arıza koduna sahipse, ECU'nun artık hava ve yakıt karışımına müdahale etmeyeceği, otomatik olarak ayarlayamayacağı anlamına gelir. P0171 birinci sıradaki (Bank 1), P0174 ikinci sıradaki (Bank 2) arızayı ifade eder. P0174 kodu genellikle V6 ve V8 motorlar için geçerlidir. Çünkü 4 silindirli motorlar tek banka sahiptir. Ancak bazı istisnai durumlarda mevcuttur. Örneğin, yüksek performanslı 4 ve 6 silindirli bazı düz motorlar (BMW ve Lexus gib), silindirleri iki veya üçlü gruplara ayırır ve bunları ayrı "Bank" olarak adlandırır.

  "Fakir" çalışan araçlar oldukça kirleticidir. Havadaki zehir ve astıma neden olan NOx gazlarının çoğu bu araçlardan kaynaklanır. Yanmamış hidrokarbonları (HC) atmosfere gönderir ve araçta teklemeler oluşur. Egzozdan çıkan gazlar kötü kokar ve gözlerinizi yakar. Buna karşılık "Zengin" çalışan bir aracın kokusu yoktur (CO kokusuzdur). Veya çok fazla sülfüre maruz kalan katalitik konvertör, çürük yumurta kokusuna benzer bir koku salgılayabilir. Eğer, uzun bir rampayı tam gaz tırmanan bir SUV'un arkasında iseniz bu kokuyu algılayabilirsiniz.

  P0171 arıza kodu, bir oksijen sensörü problemi değildir. Motor bilgisayarı, oksijen sensörlerinden gelen değerleri doğrulamak için bir dizi test yapmıştır.

   

  P0171 / P0174 Arıza Kodunun Bazı Genel Nedenleri

  ECU / PCM yazılımının güncel olduğundan emin olun. Zamanla yakıt haritası bozulur ve PCM'ye yanlış bilgiler göndermeye başlar. Yakıt karışımı zayıflar ve sonunda hata kodu oluşur.

  Vakum kaçakları en yaygın sorunlar arasındadır. Yırtık bir PCV hortumu, emme manifoldu contası, gevşemiş veya kırılmış bir yağ çubuğu bile vakum kaçaklarına neden olabilir. Yağ çubuğu, PCV sisteminin bir parçasıdır. Sızdırdığı taktirde motora çok fazla kaçak hava girecektir. Bazı vakum kaçakları kendilerini motor çalışırken ıslık benzeri bir ses ile belli eder.

  EGR valfi ve emme manifoldu contasını mutlaka kontrol edin. Aracınız V6 veya V8 motora sahipse, arıza kodu hangi bloğu gösteriyorsa manifold contasının kaçırması kuvvetli olasılıktır.

  Kütle Hava Akış Sensörü (MAF), P0171 ve P0174 arıza kodlarının ortak bir nedeni olabilir. Sensör görevini düzgün yapamıyorsa, motora gerçekte olandan daha az hava girdiğini ECU'ya iletir. Oksijen sensörleri ise daha fazla yakıt gerektiğini söylediğinden bu durum bilgisayarda karışıklığa yol açabilir. Tıpkı eşi ile annesi arasında kalmış adamın dramı gibi. Çünkü MAF Sensörü havanın az olduğunu, Oksijen Sensörü ise karışımın çok fakir olduğunu bildirmektedir. Bilgisayar durumu telafi etmeye çalışsa da, sorunu çözmek mümkün olmadığından error verir.

  Bazen, Hava Akış Sensörü algılama telleri P0171 hata koduna sebep olacak şekilde kir, toz veya yağ kalıntısı ile kaplanır. MAF sensörü, hava giriş borusunda gaz kelebeği gövdesinin hemen önünde bulunur. Hava filtresi kabına sığmaz ise motorun içine filtrelenmemiş hava girebilir. Bu kirler MAF sensörüne yapışarak katman oluşturur. Sensör görevini yapamaz ve hava akışındaki değişikliklere yanlış tepkiler verir. MAF sensörü, motor kapatıldığında emme manifoldu ve gaz kelebeği gövdesinden geçen yakıt buharları ile de kirlenebilir. Buhar, sensör kablosunun üzerinde mumsu bir kaplama bırakabilir. Sensörün temizlenmesi bir süre için sorunları durdurabilir ancak sonunda MAF sensörünün değiştirilmesi gerekecektir. Hava filtresinin ve muhafazasının kir, toz ve yağsız olduğundan emin olun. Filtreyi ve muhafazasını gerektiği gibi temizler ve değiştirirseniz, yeni MAF'ın bozulmasını önlersiniz.

  Nadiren görülse de tıkalı bir yakıt filtresi veya arızalı bir yakıt pompası P0171 arıza koduna neden olabilir. ECU, Oksijen Sensörü'nden yakıt karışımının fakir olduğu bilgisini aldı. Böylece yanma odasına iletilen yakıt miktarını artırmaya çalıştı. Ancak yakıt sistemindeki meydana gelen aksaklık buna izin vermez ve arıza koduna sebep olabilir.

  Bu durumda yakıt basıncını test ettirmeniz gerekebilir. Yakıt basıncı ve hacmi normal ise enjektörlerin yeterli yakıtı gönderip göndermediğini kontrol edin. Kötü yakıt enjektörleri tıkayabilir ve arıza kodlarına sebep olabilir.

   

  P0171-P0174 Arıza Belirtileri

   

  P0171-P0174 Arızasını Tetikleyen Nedenler


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Z5 Yakıt Tasarruf CihazıZ5 Yakıt Tasarruf Cihazı

  Z5 Devrimine katılın motorunuzdan daha fazla güç alın. Yakıtınızdan tasarruf edin!...»

  Devamı »

  EFS Yakıt Tasarruf SistemleriEFS Yakıt Tasarruf Sistemleri

  EFS Güç Enjektörü ve Kirlilik Önleyici, gaz, benzin veya dizel araçlarda %10-%30 arası tasarruf sağlar....»

  Devamı »

  Lecho Elektronik Otogaz SistemleriLecho Elektronik Otogaz Sistemleri

  Lecho Otogaz Sistemleri 1999 yılından günümüze otomotiv gaz sistemleri branşında faaliyet göstermektedir....»

  Devamı »

  Vikars LPG SistemleriVikars LPG Sistemleri

  Vikars LPG Sistemleri 17 Haziran 1999 tarihinde Bursa'da kurulmuştur. ...»

  Devamı »

  AKL LPG SistemleriAKL LPG Sistemleri

  AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri ATİKER tarafından üretilen yeni bir LPG otogaz markasıdır. Sistemdeki ECU ve enjektörler ...»

  Devamı »