• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Start & Stop Motor Çalıştırma Düğmesi Arızaları

  Start & Stop Motor Çalıştırma Düğmesi Arızaları

  Tarih: 29-06-2019

  Start & Stop Motor Çalıştırma Düğmesi arızaları ve sorunları. Motor Çalıştırma Düğmesi'ne basınca araç neden çalışmaz?....

  Yeni araçların çoğu, geleneksel anahtar tarzı kontak anahtarı yerine "Motor Çalıştırma Düğmesi" (Start & Stop Engine) teknolojisini kullanmaktadır. Akıllı anahtar ile aracın içinde bulunduğunuzda, aracın anahtarsız giriş sistemi üzerinden Güç Aktarma Sistemi Kontrol Modülü'ne (PCM) şifreli bir güvenlik sinyali gönderilir. Bu sinyal, PCM'ye motorun herhangi bir zamanda çalıştırılabileceği talimatını verir.

  Motor çalıştırılmadan önce, otomatik şanzıman "P/Park" veya "N/Boş"ta olmalıdır ve sürücünün ayağını fren pedalına basılı tutması gerekir. Motor Çalıştırma Düğmesi'ne basıldığı anda PCM'ye bir komut gider. PCM daha sonra şanzımanın Park / Nötr güvenlik şalterinin ve fren pedalı şalterinin durumunu kontrol eder. Otomatik şanzıman Park veya Nötr ise ve sürücünün ayağı frene basılıysa, PCM motorun çalışması için marş motoruna bir başlama komutu gönderir.

   

  "Motor Çalıştırma Düğmesi"ne Bastınız Fakat Motor Çalışmadı

  Motoru Çalıştırma Düğmesi'ne bastığınızda motor çalışmıyor ise, aşağıdakilerden herhangi biri motorun çalışmasını engelliyor olabilir:

   

  Akıllı Anahtar'ın Pili Bitmiş Olabilir

  Akıllı anahtarı çalıştırma düğmesine yakın tutun ve motoru çalıştırmayı deneyin. Eğer anahtar için bir yuva varsa kartı yuvaya sokun. Bu, PCM'nin anahtardaki güvenlik kodunu indüktif olarak okumasına izin verir. Kartınız yuvaya takıldığında, pilin zayıf veya bitmiş olup olmadığını sistem okuyacaktır. Motorun çalışması gerekir. Yedek anahtarınız var ise aracı çalıştırmak için kullanabilirsiniz.

  Akıllı anahtardaki bitik pili en kısa sürede yenisi ile değiştirin.

   

  Yanlış veya Arızalı Anahtar

  Aracınız için yanlış bir anahtar kullanıyorsanız veya anahtar arızalıysa motor çalışmayacaktır. Bu durumda aracınız için yeni bir anahtar programlayabilecek sertifikalı bir çilingir çağırmanız veya yetkili servise başvurmanız gerekir.

   

  Arızalı Motor Çalıştırma Düğmesi

  Doğru anahtarı kullanıyorsunuz ve piliniz de gayet iyi durumda. Ancak "Motor Çalıştırma Düğmesi"ne bastığınızda hiçbirşey olmuyor. Muhtemelen düğme arızalı veya kablo demetinde bir kopukluk var. Yetkili servise veya iyi bir tamirciye gitmeniz gerekir.

   

  Araç Aküsü Bitik

  Bitik veya zayıf bir akü, aracınızın çalışmasını engelleyebilir. Bu durumda akü voltajı bir voltmetre ile kontrol edilmelidir. Yaklaşık 12,4 volttan daha fazla olan bir akü motoru çalıştırmak için yeterlidir. Akü zayıf veya bitikse başka bir akü ile çalıştırmayı deneyin. Ya da akünüzü şarz ettirin. Ayrıca temiz ve sıkı olduklarından emin olmak için akü kutup başlarını kontrol edin. Durumunu belirlemek için akünüzü test ettirin. 4-5 yaştan daha eski bir aküye sahipseniz yenisini almanın zamanı gelmiş demektir.

   

  PCM Arızası

  PCM'nin dahili bir arızası varsa veya hırsızlık önleme sistemi ile ilgili bir sorun varsa (örneğin anahtarın güvenlik kodunu okumaması ve eşleştirmemesi) motor çalışmayacaktır. Daha fazla tanı için aracın detaylıca kontrol edilmesi gerekir. Sistemde, güvenlik kodunu PCM'ye gönderme ile ilgili bir arıza olabilir.

   

  Arızalı Marş Motoru

  Marş motoru veya marş motorunu çalıştıran röle, modül ya da solenoid bozuksa motor çalışmaz.

  Motoru krank edip etmediğini görmek için marş motoru atlanabilir. Ancak bu testler için profesyonel bir elektrikçiye ihtiyacınız var. Marş motoru arızalı ise yenisi ile değiştirmek gerekir. Marş motoru tüm testleri başarı ile geçiyorsa arızanın sebebi modül, röle veya solenoid olabilir. Marş motoruna bağlanan tüm kablo ve teller mutlaka kontrol edilmelidir. Gevşek, paslanmış veya hasar görmüş bağlantılar, marş motorunun marş etmesini önleyebilir.

  Ayrıca, hasarlı marş motoru tahrik dişlisi veya motor volanındaki eksik veya kırılmış dişler, marş motorunun marş etmesini önleyebilir.

   

  Sigorta Atması

  Kaputun altındaki Güç Merkezi'ni bulun ve marş devresindeki yanmış sigortaları kontrol edin. Gerektiği gibi değiştirin (her zaman aynı kapasiteli amper ile sigortayı değiştirin).

   

  Motor Kranklıyor Fakat Çalışmıyor

  Bu durumda sorun "Motor Çalıştırma Düğmesi" ile bağlantılı değildir.Motorun ateşlemesini, sıkıştırmasını veya yakıt gönderimini engelleyen farklı bir sorun olabilir. Arızayı belirlemek için aracınızı tamirciye veya servise götürmeniz gerekir.

  Olası nedenler arasında arızalı yakıt pompası, yakıt pompası rölesi, yakıt bitmesi, kötü yakıt, arızalı Krank Konum Sensörü, triger kayışı sorunları, vb. sayılabilir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarBekir :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 25-11-2020

   "2017 Tiguan confartlayn star stop çalışmıyor kapılar çalışıyor ekranda hıç bırşey yok "

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Aldesa Otogaz SistemleriAldesa Otogaz Sistemleri

  Aldesa Otogaz Sistemleri, 40 yılı aşkın süredir imalat sektöründe bulunan sanayici bir ailenin şirketler grubu...»


  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüş...»


  Ramses LPG SistemleriRamses LPG Sistemleri

  Ramses LPG Sistemleri Şimşek Otogaz'ın imalatıdır. Tüm ekipmanları Avrupa ECR 67-01 standardına sahiptir. Tüm ...»


  Emer Alternatif Yakıt SistemleriEmer Alternatif Yakıt Sistemleri

  Bir Westport Fuel Systems şirketi olan Emer, motorlar için yüksek performans, güvenlik ve konfor sunan, altern...»


  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir. Otomobil firmalarının sıfır km. araçl...»