• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Araç Muayenesi Öncesi Yapılması Gerekenler

  Araç Muayenesi Öncesi Yapılması Gerekenler

  Tarih: 20-05-2013

  Aracınızın periyodik muayenesinin sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilebilmesi, işlemlerinizin hızlı ve kolayca tamamlanabilmesi için aşağıda belirtilen hususlara dikkat ediniz.....

  Randevu Alın!

  Aracınızın periyodik muayenesi için, muayene öncesi randevu alınması, işlemlerinizin planlı bir süre içinde tamamlamanızı sağlar. İstasyonlarımızın büyük çoğunluğu randevu sistemi ile çalışmakta olup, bu istasyonlara www.tuvturk.com.tr internet adresinden ya da 0 850 222 8888 numaralı "Çağrı Merkezi"mizden ulaşabilirsiniz.
   

  Gerekli Belgelerin Asıllarını Beraberinizde Getirin!

  Aracınızın muayene işleminin başlatılabilmesi için aşağıda adı geçen belgelerin eksiksiz olarak yanınızda bulundurulması gerekmektedir. Aksi halde aracınızın muayene işlemi başlatılamayacaktır.

  Ruhsat (Trafik Tescil Belgesi ve/veya Motorlu Araç Trafik Belgesi)

  Aracınızın ruhsatı (Trafik Tescil Belgesi ve/veya Motorlu Araç Trafik Belgesi) muayene sırasında mutlaka yanınızda olmalıdır.
  (Satış ve devirlerde, Tescil Belgesi noterler tarafından alındığından yenisi düzenlenene kadar, noterlerce verilen "EK-44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge" (geçerlilik tarihi dolmamış) muayene sırasında yanınızda olmalıdır.)

  Trafik Sigortası

  Trafik sigortanızın tarihini muayene öncesi kontrol edin. Tarihi geçmiş sigortaların yenilenmesi ve sonrasında muayene işlemine gelinmesi önemlidir. Tarihi geçmemiş mali sorumluluk akit belgesi olarak adlandırılan "Trafik Sigortası" insan taşımada kullanılmayan römorklar hariç tüm araçlar için zorunlu bir belgedir. İnsan taşımada kullanılmayan römorklar, kendilerini çeken aracın sigortasına dâhildir ve bu nedenle kendilerinden ekstra bir akit belgesi talep edilmez.
   
   
  Gaz Sızdırmazlık Raporu"nun geçerlilik süresi 1 aydır. LPG veya CNG Ruhsatı, "Gaz Sızdırmazlık Raporu" yerine kullanılamaz.
   

  Aracınızın Borç Durumunu Kontrol Edin!

  Araçların vergi borcu, trafik para cezası ve OGS kaçak geçiş cezası gibi borçlarının bulunması halinde muayene işlemleri başlatılamaz. TÜVTURK Muayene İstasyonları'nda; motorlu taşıt vergisine tabi olmayan resmi araçlar, traktörler ve römorklar dâhil olmak üzere her türlü motorlu-motorsuz araçların gerçek zamanlı borç sorgulaması yapılmaktadır.
  "Gelir İdaresi Başkanlığı" resmi web sitesi: www.gib.gov.tr adresinden veya gerçek zamanlı çalışan size en yakın vergi dairesinden borç bilgilerinizi sorgulatabilir ve borcunuz varsa gerekli ödemeleri tamamladıktan sonra muayeneye gelebilirsiniz.
  Tam olarak gerçek zamanlı çalışmayan vergi dairelerine yapılan ödemeler anında sistemimize yansımadığı için, bu vergi dairelerine yapılan ödemelerden sonra sistemimizde borç gözükmesi durumunda muayeneye başlanabilmesi için "Fenni Muayene İzin Belgesi" talep edilecektir.
   

  Aracınızın Geçerli "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü"nünün Olup Olmadığını Kontrol Edin!

  Geçerli "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü"nün olmaması 01 Ocak 2010 tarihinden itibaren "Ağır Kusur" olarak değiştirilmiştir.
  Muayeneye gelmeden önce aracınızın "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünün" geçerlilik tarihini kontrol ediniz, ölçüme ilk defa gelmiyor iseniz, "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü" ruhsatının( Trafik Tescil Belgesi ve/veya Motorlu Araç Trafik Belgesi) aslını beraberinizde getiriniz.
  Egzoz gazı emisyon ölçüm hizmeti veren TÜVTURK istasyonlarını www.tuvturk.com.tr adresinden veya 0 850 222 8888 Çağrı Merkezinden öğrenebilirsiniz.
  Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve Ocak 1980 tarihinden önce tescil edilmiş dizel motorlu araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.
   

  Üzerindeki Tadilatların Tescil Belgesine İşlenmemiş Olduğu Araçlar İçin Önemli Not:

  Üzerindeki tadilatların tescil belgesine işlenmemiş olduğu araçlar için öncelikle tadilat sonrası muayene yapılması gerekmektedir. Bu kategorideki araç sahiplerinden, yukarıda sıralananlara ek olarak, aşağıdaki belgelerin de asıllarını getirmeleri istenmektedir.
   
   
  Tadilat sonrası muayenesi ile birlikte periyodik araç muayenesi de tamamlanmış olmaktadır, ayrı bir muayene işlemi yapılmamaktadır.
   

  Muayene Öncesi Aşağıda Belirtilen Hususlara Ayrıca Dikkat Etmelisiniz:


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Baykan Otogaz SistemleriBaykan Otogaz Sistemleri

  Baykan Otogaz Sistemleri 1998 yılından beri otogaz sektöründe faaliyet göstermektedir....»

  Devamı »

  Kitmtm LPG SistemleriKitmtm LPG Sistemleri

  Kitmtm LPG Sistemleri ileri teknolojisi ve mükemmel performansıyla en iyi sistemlerden biridir....»

  Devamı »

  GPX Energy Plus Yakıt Tasarruf CihazıGPX Energy Plus Yakıt Tasarruf Cihazı

  Hem Evinizde, Hem de Aracınızda Yüksek Yakıt Maliyetine Son!...»

  Devamı »

  Highpower Yakıt Tasarruf CihazıHighpower Yakıt Tasarruf Cihazı

  Highpower Yakıt Tasarruf Cihazı, motordaki kurumlaşmayı azaltır ve motorun ömrünü uzatır....»

  Devamı »

  Landirenzo LPG SistemleriLandirenzo LPG Sistemleri

  Landirenzo LPG Sistemleri önde gelen İtalyan LPG Dönüşüm Sistemlerinden biridir....»

  Devamı »