• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • P2197 OBD-II Motor Arıza Kodu Belirtileri ve Onarımı

   P2197 OBD-II Motor Arıza Kodu Belirtileri ve Onarımı

  Tarih: 08-11-2019

  P2197 OBD-II O2 (Oksijen) Sensörü Sinyali Kararsız/Zayıf 2. Sıra 1. Sensör motor arıza kodu açıklaması, sebepleri ve onarım adımları.....

  P2197 OBD II Arıza Kodu Tanımı

  P2197 OBD-II O2 (Oksijen) Sensörü Sinyali Kararsız/Zayıf Sıra 2 Sensör 1

  O2 Sensor Signal Stuck Lean Bank 2 Sensor 1

   

  P2197 Motor Arıza Kodu Nedir?

  P2197, 1996 ve üzeri tüm marka ve model araçlarda görülen genel bir güç aktarma sistemi arıza kodudur. Toyota gibi bazı araçlarda A/F sensörlerini (Air/Fuel Sensor) işaret eder. Bu sensörler oksijen sensörlerinin daha hassas versiyonudur.

  O2 sensörü, motor ve katalitik konvertör arasındaki egzozun hava yakıt oranını izler. Egzoz akışındaki oksijen miktarına bağlı olarak hızla bir voltaj sinyali üretir. Voltaj sinyali 0,1 volt ile 0,9 volt arasında değişir. Bu voltaj sinyali milisaniye cinsinden gerçekleşir ve saniyede en az 10 döngü ile karakterize edilir. ECM tarafından okunan hava / yakıt oranı düzeltilemeyecek gibiyse (karışımda çok fazla oksijen olduğunda) P2197 arıza kodu belirir.

  P2197 motorun fakir çalıştığını veya A / F O2 sensöründe bir arıza olduğunu gösterir. Ancak, O2 sensörüne etki eden ve arıza kodunu tetikleyen başka nedenlerde vardır. En yaygın nedenlerden birisi emme manifoldu sıra 2 deki vakum kaçaklarıdır. Sıra 2 bir numaralı silindiri içermeyen silindir grubudur.

   

  P2197 Arıza Kodunun Belirtileri

  Öncelikle bir tarama aletini OBD II konektörüne bağlamak, hata kodlarını kontrol etmek ve O2 sensörü verilerine bakmak gerekir. Gözle görülür bir vakum kaçağı olup olmadığını anlamak için inceleme yapılmalıdır. Bu arıza koduna sıklıkla vakum kaçakları ve arızalı O2 sensörü yol açar. Contalar, vakum hortumları ve EGR (Egzoz Gazı Devridaimi) valfleri gibi diğer sistemler vakum kaçağı yaratan yaygın parçalardır. Bir vakum kaçağı tespit edilirse, tamir edilmeli, kod temizlenmeli ve arızanın durumunu izlemek için araç test edilmelidir.

  Bir vakum kaçağı yoksa usta O2 sensöründen şüphelenmelidir. Ustanız O2 sensörünü teste tabi tutmalı ve verilerini kontrol etmelidir. O2 sensörü herhangi bir reaksiyon göstermiyorsa yenisi ile değiştirmelidir. Nadiren de olsa arızalı bir ECM olasılıklar dahilindedir.

   

   

  P2197 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

  Bu kod aracınızın çalışmasını engellemez. En sık karşılaşılan sorunlar artan yakıt tüketimi ve motor güç eksikliğidir. Erken müdahale edilmezse arızanın kaynağına bağlı olarak, iç motor hasarlarına ve pahalı onarım maliyetlerine yol açabilir. Fakir karışımdan ve aşırı ısıdan dolayı supaplar, piston ve silindirler zarar görebilir. Ayrıca silindir kapak contası da hasar görebilir. O2 sensörü arızalandığında, ECM aracın çalışmasını sürdürmek için kendisini varsayılan bir programa atayacaktır. Bu durumda katalitik konvertör daha fazla çalışacak, ömrü kısalacak ve bileşenleri de ciddi zararlar görecektir. Aracın bu şekilde kullanılmaması ve bir an önce tamir edilmesi gerekir.

   

  P2197 Motor Arıza Kodunun Olası Nedenleri

  P2197 motor arıza kodunun olası nedenleri aşağıda listelenmiştir.

   

  P2197 Motor Arıza Kodunun Tamiri

  Genellikle bu arızanın onarımı O2 sensörünün değiştirilmesi ve vakum kaçaklarının giderilmesi ile çözülür. Ancak diğer bileşenlerde bu arıza kodunu tetikleyebilir. Bazı durumlarda ECM'nin yeniden programlanması bu arızayı giderebilir. Diğer onarım işlemleri ise:


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Maximum Power Performans KitiMaximum Power Performans Kiti

  Maximum Power - Tam Güç tek noktadan enjeksiyonlu ve karbüratörlü araçlarınız için geliştirilmiştir. Basit ama...»

  Super X Power Yakıt Tasarruf CihazıSuper X Power Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super X Power Yakıt Tasarruf Cihazı'nı LPG kullanan tüm araçlar rahatlık ve sorunsuzca kullanabilir. Sizleri y...»

  Vialle Alternatif Yakıt SistemleriVialle Alternatif Yakıt Sistemleri

  Vialle Alternatif Yakıt Sistemleri Türkiye'deki tek sıvı püskürtmeli LPG sistemidir. Aynı zamanda piyasadaki e...»

  Lovato LPG/CNG SistemleriLovato LPG/CNG Sistemleri

  Lovato LPG /CNG Sistemleri 1958 yılında İtalya'nın Vicenza kentinde kurulmuştur. Firma kuruluşundan itibaren y...»

  Emer Alternatif Yakıt SistemleriEmer Alternatif Yakıt Sistemleri

  Bir Westport Fuel Systems şirketi olan Emer, motorlar için yüksek performans, güvenlik ve konfor sunan, altern...»