• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Rölanti Valfi (IAC) Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Rölanti Valfi (IAC) Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Tarih: 11-07-2019

  Rölanti Valfi nedir? Rölanti Hava Kontrol Valfi arıza belirtileri nelerdir? IAC Valfi nasıl çalışır? IAC Valfi ne işe yarar?....

  Rölanti Hava Kontrol (IAC) Valfi Nedir?

  Rölanti Hava Kontrol Valfi (IAC Valfi), motorun rölanti devir hızını (RPM) kontrol etmek için enjeksiyonlu araçlarda yaygın olarak kullanılır. Rölanti devrini kontrol ederek düzenler, çalışma koşullarına ayak uydurmak için gerektiğinde motor devrini arttırır veya azaltır.

  Rölanti Valfi, ECU tarafından kontrol edilen, gaz kelebeğinden sonra veya gaz kelebeği gövdesine monte edilen, motorun önemli parçalarından biridir. Rölantide çalışan bir motora giren hava miktarını ayarlar. Bu sayede, motor rölantide iken devir sabit tutulur.

  Rölanti Valfi, birçok yönden araca fayda sağlıyor olsada, çeşitli nedenler erken bozulmasına neden olabilir. En yaygın arıza modu kurum, toz ve yağ nedeni ile kısmen veya tamamen tıkanmasıdır. Bu durum motorun rölanti devrini ayarlayamaması ve sık sık stop etmesi ile sonuçlanır. Kirlenmiş bir Rölanti Valfi, basitçe temizlenerek, kirlerden arındırılabilir. Arıza yaptığında ise yenisi ile değiştirilmelidir.

   

  Rölanti Valfi Nasıl Çalışır?

  Rölanti Valfi, içten yanmalı motorun bir bileşenidir. Bu valfin görevi, motor rölanti devrini sabit kalacak şekilde ayarlamaktır.

  Örneğin, aracınızı stop etmeden durdurduğunuzda motor çalışmaya devam eder. Motorun rölantide iken 900 ila 1.100 RPM arasında çalışması önemlidir. Bu, motorun stop etmesini önler. Motor rölanti devri 1.100 dev / dak veya 900 dev / dak altına düştüğünde ya da çıktığında, Rölanti Hava Kontrol Valfi hızı düşürmek veya arttırmak için çalışır. Bu sayede motorun çalışma hızı uygun RPM aralığında kalabilir.

  Rölanti Valfi, aracın emme manifolduna bağlanır. Motor Kontrol Modülü (ECU), araçtaki diğer sensörlerden aldığı bilgilere göre Rölanti Valfini yönetir. ECU, elektrik sistem yüküne ve motor sıcaklığına bakarak, Rölanti Valfine komutlar gönderir. Böylece rölanti hızı artar veya azalır.

   

  Rölanti Valfi Arıza Belirtileri

  Rölanti Valfi arızalarının en sık yaşanan belirtileri; düzensiz veya olağandışı rölanti devri, Motor Arıza Işığının yanması ve motorun rölantide stop etmesi durumlarıdır.

  IAC Valfi Arızaları

  1- Düzensiz Rölanti Devri

  Arızalı bir Rölanti Valfinin gösterdiği en yaygın semptomlardan biri düzensiz rölanti devridir. Rölanti Valfi, motor rölanti devrini sabit tutmak için programlanmıştır. Valf başarısız olursa veya herhangi bir problem yaşarsa rölanti devrinin düşmesine veya aşırı yükselmesine neden olabilir. Rölanti devri bazı durumlarda art arda yükselip düşebilir.

   

  2- Motor Arıza Lambası

  Rölanti Valfi ile ilgili bir başka arıza belirtisi, Motor Kontrol Uyarı Lambasıdır. ECU, Rölanti Valfinin sinyalinde bir arıza tespit ederse, sürücüyü bilgilendirmek için Motor Kontrol Lambası'nı yakar. Böyle bir durumda arızanın ne olduğunu anlamak için OBD2 cihazı ile hata kodlarını kontrol etmek gerekir.

   

  3- Stop Etme

  Rölanti Valfi arızasının daha ciddi bir sorunu ise motorun stop etmesidir. Rölanti Valfi tamamen arızalanırsa ve hava kaynağı yetersiz olursa, bu durum motorun stop etmesine hatta hiç çalışmamasına neden olabilir.

   

  4- Aşırı Elektriksel Yüklenmelerde Stop Etme

  Rölanti Valfi arızalarında, araç bazen rölantide normal çalışırken, aşırı elektriksel yüklenmelerde stop edebilir. Örneğin, klima veya ısıtıcıları açtığınızda motorunuz bir süre sonra stop edebilir.

  Arızalı bir Rölanti Valfi, sürücünün anlayabilmesi için yeterince belirgin semptomlar üretir. Aracınızda yukarıdaki arıza belirtilerini yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeden Rölanti Valfini kontrol ettirin.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarKemal :
   Bulunduğu İl: Malatya                                      Tarih: 21-08-2021

   "Benim aracım rölanti de çalışırken devir yükselip düşüyor ayrıca çiğ yakıt tüketiyor çok yakıt tüketiyor. Bir çok işlem yapmama rağmen düzelmedi elektrik tesisatını komple yeniden döşendi, enjektör kabloları değişti, bütün ağır bakımları yapıldı supap ayarı, bujiler değişti, triger değişti, rölanti motoru değişti fakat çözüme ulaşamadım. Benzinde, gazda çiğ atmaya devam ediyor. Km de 1 TL yakıyor lütfen yardımcı olur musunuz?"

  • AvatarMustafa :
   Bulunduğu İl: Bursa                                      Tarih: 16-03-2020

   "Benim arabam da aynı arıza var ama gaza bastığım zaman araba kafa sallıyor neden yapabilir?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Ultimate Cell Yakıt Tasarruf CihazıUltimate Cell Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ödüllü, yenilikçi ve lider Ultimate Cell teknolojisi benzin, mazot ve LPG'li araçlarla uyumlu çalışır. Ultimat...»

  Marjet LPG/LNG SistemleriMarjet LPG/LNG Sistemleri

  Marjet LPG/LNG Sistemleri'nin Sıvı ve Sıralı Sistem montaj kitleri bulunmaktadır. Sistemin marka tescili ve da...»

  GFI LPG/CNG SistemleriGFI LPG/CNG Sistemleri

  GFI, yeni nesil enjektörlü otolarda çok başarılıdır ve 0 km araçlarda yaygınca kullanılmaktadır. GFI Hollanda ...»

  Tomasetto LPG SistemleriTomasetto LPG Sistemleri

  Tomasetto Achille Spa, LPG ve CNG ekipmanları tasarımı ve üretiminde dünyanın önde gelen firmaları arasındadır...»

  Normax-TNormax-T

  NorMax-T tam manasıyla bir katkı maddesi olmayıp, akaryakıt sistem performansına yeni bir yaklaşımdır. Patlama...»


  3224