• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Şanzıman Konum Sensörü Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Şanzıman Konum Sensörü Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Tarih: 23-07-2019

  Şanzıman Konum Sensörü ne işe yarar? Şanzıman Pozisyon Sensörü arıza belirtileri nelerdir? (Transmission Position Sensor)....

  Şanzıman Konum Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

  Otomatik vitesli araçların, "Park" veya "Nötr" dışında herhangi bir modda çalışması güvenli değildir. Bunun nedeni, aracın beklenmedik bir şekilde hareket ederek bir kazaya neden olabilmesidir. Şanzıman Konum Sensörü'nün görevi, araç bilgisayarına (ECU) şanzımanın konumu hakkında bir voltaj sinyali göndermektir. Bu sayede şanzıman ECU tarafından kontrol edilebilir. Vites "Park" veya "Nötr" konumda ise araç çalışır, yanlış vites seçilmişse ECU marş motoruna giden gücü keserek aracın çalışmasını engeller.

  Not: Şanzıman Konum Sensörü (veya şanzıman şalteri), şanzımanın dönüş hızını ölçen Şanzıman Hız Sensörü (TSS) ile karıştırılmamalıdır.

   

  Şanzıman Konum Sensörü Arıza Belirtileri

  Eğer şanzıman ile ilgili problemler yaşamaya başlamışsanız, nedeni arızalı bir Şanzıman Konum Sensörü olabilir. Bu sensörün arızalanması durumunda ortaya çıkacak bir takım semptomlar vardır.

   

  1- Araç Çalışmıyor Veya Hareket Etmiyor

  Şanzıman Konum Sensörü, ECU'ya uygun bir Park/Nötr sinyali göndermeden, marş motoru devreye girmez. Bu durumda araç çalışmayacaktır. Eğer sensör tamamen arızalanmışsa, ECU vitesin hiçbir konumunu bilmez. Bu, aracın hiç hareket edemeyeceği anlamına gelir.

   

  2- Şanzıman Seçilenden Farklı Vitese Giriyor

  Vites kolu ile sensör voltaj sinyali arasında potansiyel bir uyumsuzluk olabilir. Bu durum, seçilen vitesin ECU'ya yanlış bildirilmesine neden olur. Örneğin, vites "D" konumundayken araç çalışabilir ve güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Vites eşleşmeleri ile ilgili bir problem yaşıyorsanız, tamircinizden Şanzıman Konum Sensörü'nü kontrol etmesini isteyiniz.

   

  3- Araç Acil Durum Moduna (Limp Mode) Girebilir

  Bazı araçlarda, Şanzıman Konum Sensörü arızalansa bile araç manuel olarak vitese geçebilir. Ancak ECU, aracın hangi viteste olduğunu bilemez. ECU böyle bir durumda, aracın daha az hasar görmesi için Limp Mode arıza ışığını yakar ve şanzıman ve motoru koruma altına alır. Limp Mode, üretici firmaya göre 3., 4., 5. veya geri vites olabilir. Şanzıman bu viteslerden birinde kilitlenebilir. Aracı en yakın tamirciye kadar kullanmaya devam edebilirsiniz.

   

  Şanzıman Konum Sensörü Arıza Kodları

  P0700, P0701, P0702, P0705, P0706, P0707, P0708, P0709, P0780 ve P0864.

   

  Şanzıman Konum Sensörünü Kontrol Etme

  1- Vitesi "Park" konumuna getirin ve aracı çalıştırın. Motor çalışırsa, vitesi "D" konumuna getirin. Şanzıman vitese geçmiyorsa sensör arızalı demektir.

  2- Motoru stop edin ve vites kolunu "D" konumuna getirip aracı çalıştırmayı deneyin. Araç çalışırsa sensör arızalı demektir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarMurat :
   Bulunduğu İl: Afyon                                      Tarih: 19-06-2022

   "Aracım 2001 S40, P den R, D, L'ye alınca vuruyor ve frene bassam bile gitmeye çalışıyor zorluyor nedeni nedir?"

  • AvatarErkan Kurt :
   Bulunduğu İl: Gaziantep                                      Tarih: 10-05-2022

   "Araç tam otomatik şanzıman r p n s ve l konumlarında araç gayet normal araç d konumundayken zorla hareket ediyor devir 2000 2500 devri zorla geçiyor bir kaç defa n ye alıp d ye aldıktan sonra arada düzeliyor"

  • AvatarBayram Şahin :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 14-04-2022

   "Benim araç sadece triptonike aldığımda D konumunda kalıyor sizce nedir peugeot 307"

  • AvatarDurukan :
   Bulunduğu İl: Aydın                                      Tarih: 27-03-2022

   "Araç güç kaybı yaşadı, vites ekranda D, R, P gözükmüyor, TripAdvisor tropik vites geçişlerim yok. Cihaza soktum P0706 gösterdi. Nasıl bir yol izlemeliyim. Bulunduğum bölgede yetkili de, özel de servis yok.. Nissan Quasqahi dizel otomatik."

  • AvatarAhmet Aslan :
   Bulunduğu İl: Adana                                      Tarih: 02-03-2022

   "Arkadaşım sabah arabayı çalıştırıp, vitese atıp hareket edince vitese geçer gibi oluyor daha sonra korumaya alıyor. Durup reset yapıyorum tekrar aynı şeyi yapıyor. Araç 20-30 km. den sonra ısınınca normale dönüyor. Viteslere geçerken vuruntulu geçiyor ve ilk kalkışta arabanın vitesteyken yürümesi gerekir sanki frenler gibi tutup bırakıyor. Işıkta durduğunda bir bakıyorsun tutuluyor bir bırakıp yürüyor. Mekaniği komple elden geçti neden bu arızayı yapar? Teşekkür ederim."

  • AvatarOsman Savaş :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 03-01-2022

   "Megane 2 otomatik vites aracım var ve araç geri vitese geçince geri park lambaları yanmıyor. Her 2 lambada sağlam. Hatta geri vitese geçince araç kamerası da devreye girmiyor. İşin enteresan yanı ise park modundan D M"

  • AvatarTuran :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 04-12-2021

   "Benim i 20 var otomatik 2014 model ama tam otomatik. Çok sıklıkla şu sorunu yaşıyorum. Arabaya binip kontağı çevirdiğimde arabaya elektrik gelmiyor ama vitesi P den geriye doğru herhangi bir vites konumuna getirdiğimde R de bile çalışıyor. Bu sorun nedendir? Bilen varsa bana cevap versin lütfen."

  • AvatarOto Tasarruf :
   Bulunduğu İl: Ankara                                      Tarih: 12-11-2021

   "Berati Yeşil, geri vites lambalarında ve müşüründe kısa devreye neden olacak aşınmış, erimiş kabloları, konnektörleri, su, korozyon vb. etkenler var mı kontrol edin."

  • AvatarBerati YEŞİL :
   Bulunduğu İl: KOCAELİ                                      Tarih: 12-11-2021

   "Merhaba; W202 C 180 1993 3 ileri otomatik arasın geri vitesteyken (R) sigorta attırıyor. Şanzıman konum sensörü arızalı olabilir mi? Geri vites sigortası atması dışında viteslerde hiçbir sıkıntı yok."

  • AvatarTimuçin Oğuz :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 02-12-2020

   "Captain58 rumuzu ile yazan arkadaşa aynen katılıyorum. Bir yanlışlık sonucu aldığım otomatik Vito 112 ile devamlı sıkıntı yaşıyorum. İlk tamire getirdiğim otomatik şanzıman tamircisi usta (Trbzn) şanzımanı motorcunun sökmesi lâzim dedi. İstanbul'a geldim. Bir kaç yerle irtibat kurdum, parçası yok tamir edemeyiz cevabını aldım. Hatıra binaen bulduğumuz bir ustaya yaptırdım. Tam olarak haşlandım. Elektrikle ilgili arızalar için isim yönlendirmeli Bostancı sanayiine gittim. Yönlendirildiğim kişi hiç ilgilenmedi. Başkaca yere daha gittim. Bu araçlara bakmıyoruz cevabını aldım. Oto elektrikçi şarj dinamosunu sökemediği için motorcuya söktür getir diyor. Motorcu şarj dinamosu sökme işi elektrikçinin işidir diyor. Kısa ve öz olarak şunu tespit ettim; Usta görünümlü kişiler en kısa sürede hiç uğraşmadan düşen kişiyi nasıl yolarım düşüncesinde. Usta da olsalar barı!"

  • AvatarCaptain58 :
   Bulunduğu İl: Kenya                                      Tarih: 08-07-2020

   "Hiç bir cacık bilmeyen kendini geliştirmekten aciz ustalara siz önce sökmeyi takmayı öğrenin diyerek söze başlayalım ki belki okuyup nasiplenen beceriksizler denk gelir. Otomatik şanzıman olayına gelirsek bir şanzıman özelinde konuşuyorum ama genellemeye müsaittir. Renault dp0 veya psa Al4 denen bir tam otomatik tork konvertörlü şanzıman var. Aslında olabildiğince basit, gayet herkesin tamirini tadilatını yapabileceği türden bir yapıda üretilmiş. Gel gör ki sanayide vaziyet nedir? Sökemeyen takamayan veya taksa yapsa bile kalibrasyon yapmadan al kullan sıkıntı bitti diye yalan söyleyen yahut her şey mükemmel ama şanzıman beynini değiştir mekanik sıkıntı kalmadı diye farklı bir yalan söyleyen ah o usta müsveddedeleri yok musunuz siz... Araç sahibini hem soyar hem araçtan soğutursunuz. Arkadaşlar otomatik şanzıman karmakarışık bir yapıda ve sıkıntıları giderilemeyecek bir mekanizmada değildir. Gerçekten kolay, sağlam, tamiri mümkün, konfor odaklı tasarımlardır. Siz siz olun bu aklı yeteneği kıt tiplere dikkat edin. (Gerçek ustaları tenzih ederim) işin ehillerini bulun. Misal tek sorun otomatik şanzıman değil, manuel şanzıman baskı balatası değiştiremeyen ve parça hatalı diye yalan söyleyen çok tamirci gördük. İnsan gibi bakımı yapıldıkça otomatik şanzıman daima manuel şanzımandan daha az maliyetli ve uzun ömürlüdür. (Tork konvertörlü tam otomatik araçlar için bu sözüm, DSG cvt ASM vs diğer çeşitleri ayrıca manuel ile kıyaslamak gerekir)"

  • AvatarSerdar :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 12-02-2020

   "Megan 2 otomatik benzinli aracim geri vitese taktığımda hiç hareket etmiyor ama d ye aldığımda hareket ediyor sebebi ne olabilir?"

  • AvatarŞerif :
   Bulunduğu İl: Bursa                                      Tarih: 14-01-2020

   "Bu arızadan kim anlar ve maliyeti ne kadar tutar. Benim aracım 1995 model Opel vectra A kasa. Bir aydır S lambası yanıyor. İlk kalkışlarda zorlanıyor. Tech 1 bağlattım 38 ve 56 arıza verdi. Bu arıza nedir? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekür ederim."

  • AvatarAhmet Hakan :
   Bulunduğu İl: Eskişehir                                      Tarih: 05-11-2019

   "Şanzıman şalteri aynı zamanda bağzı otomatik vites araçların geri vites lambasını da kontrol eder. Şalterde arıza varsa geri vites ışığı yanmaz."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Dymco LPG SistemleriDymco LPG Sistemleri

  DYMCO LPG Sistemleri Kore malıdır. 1989 Yılından beri LPG sektöründe bulunmakta ve sürekli AR-GE çalışmaları n...»


  EKO66 Yakıt Tasarruf CihazıEKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı

  EKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı, bünyelerinde Hidrocarbon molekülleri bulunan her türlü gaz ve sıvı yakıtları düşü...»


  Lovato LPG/CNG SistemleriLovato LPG/CNG Sistemleri

  Lovato LPG /CNG Sistemleri 1958 yılında İtalya'nın Vicenza kentinde kurulmuştur. Firma kuruluşundan itibaren y...»


  Tecfabric Hidrojen Yakıt Tasarruf CihazıTecfabric Hidrojen Yakıt Tasarruf Cihazı

  Tecfabric HHO teknolojimizi kullanarak yakıt tüketimini azaltın! Bugün harcadığınız yakıtın % 30'una kadar tas...»


  Z5 Yakıt Tasarruf CihazıZ5 Yakıt Tasarruf Cihazı

  Z5 tüm dünyadaki milyonlarca sürücünün yaşamını kolaylaştırmak için geliştirilmiş teknolojik bir buluştur. Z5 ...»