• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Karter Yağ Ayırıcı Nedir? Karter Havalandırma Sistemi

  Karter Yağ Ayırıcı Nedir? Karter Havalandırma Sistemi

  Tarih: 26-07-2019

  Karter hava ve yağ ayırıcı nedir? Karter havalandırma sisteminin görevi nedir? Arıza belirtileri nelerdir? Yağ doldurma kapağı altında tortu oluşmasının sebepleri nelerdir?....

  Karter Havalandırma Sisteminin Görevi Nedir?

  Sürdüğünüz araç türü ne olursa olsun, ister benzinli ister dizel motor olsun, bir tür Pozitif Karter Havalandırma Sistemine (PCV: Positive Crankcase Ventilation) sahiptir. Bu sistemin görevi, karterde oluşan motor yağı buharının ve sızan gazların, tekrar yanabilmesi için emme manifolduna geri gönderilmesini sağlamaktır.

  Kartere sızan gazların çoğunluğu yanmamış gazlardır. Aracın kilometresine ve motor parçalarının aşınmasına bağlı olarak, bu sızıntılar çoğalabilir. Bu gazların çevreye salınması zararlı olduğundan tekrar yakılması gerekmektedir. Aksi taktirde motor parçalarına zarar verebilir. Ayrıca, karterde oluşacak yüksek basınç, contalardan ve hortumlardan yağ kaçaklarına neden olabilir. Bu nedenle, bir "Karter Havalandırma Sistemine (PCV)" ihtiyaç vardır.

  Tüm araçların PCV sisteminde "Karter Hava / Yağ Ayırıcısı" olmamakla birlikte, hepsi aynı mantıkla çalışırlar. Bazı otomobiller ve kamyonlar bu parça için farklı adlara sahiptir.

   

  Karter Hava / Yağ Ayırıcısı Nedir?

  Yağ, herhangi bir motorun yaşam çizgisidir. Motorun içindeki tüm parçalar yağlanmak üzere tasarlanmıştır. Aşınma ve yıpranmanın engellenmesi için, yağlama sisteminin düzenli olarak yapılması şarttır.

  Normal çalışma esnasında, motorun içindeki yağ ve hava birbirine karışacaktır. Ancak hava yanma odasına gönderilirken, yağın yeniden kazanılması için kartere geri gönderilmesi gerekir. Bu görevi tamamlama işlemi, motor içindeki ve etrafındaki diğer havalandırma parçaları ve Karter Hava / Yağ Ayırıcısı (karter havalandırma valfi de denir) ile birlikte gerçekleştirilir.

   

  Karter Hava / Yağ Ayırıcı Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Zamanla yağ buharları nedeni ile ayırıcı tıkanabilir ve verimliliği azalabilir. Yağ ayırıcısı yıpranmaya başladığında veya tamamen başarısız olduğunda, iç motor parçalarına verilen hasar küçükten büyüğe doğru ciddi motor arızalarına sebep olabilir. Bu nedenle düzgün çalışan bir PCV sistemine sahip olmak, motorunuzun uzun ömürlü olması için hayati önem taşır.

  Karter hava ve yağ ayırıcı doğru çalışmadığı taktirde bazı arıza belirtileri gösterir.

  En yaygın arıza belirtileri arasında egzozdan duman çıkması, motor kontrol arıza ışığının yanması ve yağ kapağı altında tortu oluşması sayılabilir.

   

  1- Egzoz Borusundan Çıkan Duman

  Egzozdan Mavi Duman Çıkması

  Karter hava ve yağ ayırıcısı, motor içinde birbirine karışan hava ve yağı birbirinden ayırmak için tasarlanmıştır. Bu parça yıpranmaya başladığında, ayırma işlemi başarılı olarak gerçekleşmez. Yanma odasına ilave gazların sokulması (yağ içindeki asitik gazlar) hava / yakıt karışımının düzgün ve temiz yanmasını zorlaştırır. Sonuç olarak, araç egzoz sisteminden daha fazla duman atmaya başlar. Aşırı egzoz dumanı araç rölanti halindeyken ve hızlanırken daha çok farkedilir.

  Egzoz borusundan beyaz veya açık mavi renkte duman geldiğini farkederseniz, mümkün olan en kısa sürede bir tamirciye aracı kontrol ettirmeniz gerekir. İşlemi ertelemek, silindir yataklarına, piston ve segmanlara zarar verebilir.

   

  2- Motor Kontrol Arıza Lambasının Yanması

  Yağ ve gazların yanma odasına karışması, tipik olarak sıcaklığı arttıran bir etkendir. Bu durum, aracınızın ECU'sunda bir uyarı tetikler ve motor kontrol arıza lambasının yanmasına sebep olur. OBD2 tarayıcı aleti ile oluşan hata koduna bakılmalı ve müdahale edilmelidir.

   

  3- Aşırı Yağ Eksiltme / Yağ İkaz Lambası

  Arızalı bir karter hava / yağ ayırıcının en yaygın belirtilerinden birisi de, motorun gereğinden fazla yağ tüketmesidir. Bu problem iç bileşenleri daha çok aşınmış 150.000 km. üzerindeki motorlarda daha sık görünür. Aracın yağ eksiltmesinin en yaygın sebeplerinden birisi, bu parçanın görevini düzgün yapmamasından kaynaklanır. Gösterge panelinizde yağ ikaz lambasının yandığını görürseniz ve motora sık sık yağ eklemek zorunda kalıyorsanız bu parçayı mutlaka kontrol ettirmenizi öneririz.

   

  4- Yağ Kapağı Altında Tortulaşma

  Yağ Doldurma Kapağı Tortu

  Karter hava / yağ ayırıcısı arızalı ise, yağda buharlaşma ve yoğunlaşma meydana gelir. Çoğu zaman bu buharlar, motor içindeki kir ve pisliklerle birlikte yağ doldurma kapağının altında toplanır ve tabaka oluşturur. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda, aracınızı tamirciye götürüp hava / yağ ayırıcıyı kontrol ettiriniz.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarBilgin :
   Bulunduğu İl: Tekirdağ                                       Tarih: 18-07-2020 10:24:56

   "Benim araç 2006 doblo galiba bende bu parça arızalı 1000 km olmadan yağ eksiliyor ama bütün sorun o kadar araştırdım bu parçayı bulamıyorum yardımcı olabilecek biri varmı teşekkürler."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Gain&Go Yakıt Tasarruf ÇipiGain&Go Yakıt Tasarruf Çipi

  Gain&Go Yakıt Tasarruf Çipi, benzinli ve dizel tüm binek araçlarda, motosikletlerde, kamyonlarda, otobüslerde, teknelerd...»

  Devamı »

  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir....»

  Devamı »

  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüşüm sisteml...»

  Devamı »

  Ekomax Yakıt Tasarruf CihazıEkomax Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ekomax Yakıt Tasarruf Cihazı, suyu hidrojen ve oksijene ayıran bir elektroliz cihazıdır....»

  Devamı »

  GPX Energy Plus Yakıt Tasarruf CihazıGPX Energy Plus Yakıt Tasarruf Cihazı

  Hem Evinizde, Hem de Aracınızda Yüksek Yakıt Maliyetine Son!...»

  Devamı »