• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Klima Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

  Klima Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

  Tarih: 10-11-2019

  Arabanın klima gazının bittiği veya eksildiği nasıl anlaşılır? Otomobil kliması nasıl çalışır?....

  Otomobil Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

  Tıpkı ev ve işyerlerindeki klimalar gibi otomotiv A/C sistemleri de havayı soğutmak için freon gazı kullanarak çalışır. Klima kompresörü freonu gaz halden sıvı hale çevirmek için sıkıştırır. Bu basınç değişimi, araç kabinini soğutmak için klima sisteminin soğuk hava üretmesine izin verir. Sıkıştırılan gaz, otomobilin kondansatöründe soğutulur (radyatörün hemen önünde). Daha sonra ön paneldeki evaporatörün içinde genleşmesi sağlanır. Soğutucu akışkan genleştikçe, otomobilin içindeki ısıyı emer. Soğuk gaz daha sonra davlumbazın altına kompresöre geri gönderilir.

   

  Klima Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

  Sıcak yaz aylarında isteyeceğiniz son şey otomobil klimasının soğutmamasıdır. Eğer klima sisteminde bir kaçak varsa soğuk hava üretemez. Klima gazının eksik olup olmadığını anlamak için yapmanız gereken birkaç test yöntemi mevcuttur.

   

  Klima Soğuk Hava Üflemez

  Klima gazı bitik veya düşük seviyedeyse havalandırma deliklerinden soğuk hava gelmez. Gelen hava normal oda sıcaklığındadır. Düzgün çalışan bir A/C sistemi soğuk hava üflemelidir. Gelen hava oda sıcaklığında ise klima gazı bitiktir ve yeniden doldurulması gerekir.

   

  Sızıntı Kontrolü

  Düşük klima gazının bir başka kontrol yöntemi görsel olarak incelenmesidir. Klima gazı genellikle sıvı halde ve ince yağ gibi görünür. Kompresör çevresinde, klima borularında ve kabin içinde görülebilir. Eğer bir gaz kaçağı tespit ederseniz temizleyin ve daha sonra tekrar kontrol edin. Eğer yeniden ortaya çıkarsa klima gazı kaçağı olması muhtemeldir.

   

  Kompresör Çalışmaz

  Klimayı açtığınızda kompresörün devreye girdiğini duymalısınız. Sistemdeki klima gazı bitmişse veya azalmışsa kompresör kavraması devreye girmez. Gaz basınç sensörü düşük basınç algılarsa, klima kontrol ünitesi, sistemin çalışmasını durdurur.

   

  Kompresör Üzerinde Buzlanma / Karlanma

  Son olarak, kompresör üzerindeki buzlu/karlı tabaka düşük klima gazının bir göstergesi olabilir. Bu durum genellikle klima gazının yerini alan havanın nem yapmasından kaynaklanır.

  Yukarıda saydığımız durumlar, düşük klima gazının birkaç önemli belirtisidir. Eğer gaz seviyesi düşükse kendiniz veya bir tamirciye doldurtabilirsiniz. Eğer gazın eksilmesinin nedeni bir kaçaksa tamir edilmelidir. Aksi taktirde klima gazı yine bitecektir.

   

  Gereksiz Bilgi

  Eskiden otomobillerin klima gazı kapasitesi 4-5 kat daha fazlaydı. Her yıl gazın kapasitesinde küçük eksilmeler oluşur, sistemin en yüksek verimlilikte çalışabilmesi için her bahar bir miktar klima gazı eklemek yaygındı. Ancak çevre ile ilgili endişeler kapasitelerinin küçülmesini sağladı. Çünkü klima gazı güçlü etkiye sahip bir sera gazıdır ve çoğu zaman atmosfere karışır. Otomobil üreticileri küresel ısınma tehlikesine karşı klima gazı kapasitesini önemli miktarda azaltmak zorunda kaldı.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Landi Otogaz SistemleriLandi Otogaz Sistemleri

  1954 yılında, Landirenzo tarafından kurulan Landi Otogaz Dönüşüm Sistemleri, bugün 5 kıtada 50 ülkede faaliyet gösteren ...»

  Devamı »

  Bigas LPG SistemleriBigas LPG Sistemleri

  BİGAS 1968 yılında Calenzano İtalya’da kurulmuştur....»

  Devamı »

  Prins Otogaz SistemleriPrins Otogaz Sistemleri

  Prins Otogaz Sistemleri, kalitesi, sorunsuzluğu ve müşteri memnuniyeti ile sektörün lider markası konumundadır....»

  Devamı »

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf CihazıSuper Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super Fuel Max Yakıt Tasarruf Cihazı; 1950'li yıllarda Amerikalı bir mühendisin keşfettiği bu sistem ilk olarak roketler...»

  Devamı »

  Lovato LPG/CNG SistemleriLovato LPG/CNG Sistemleri

  Lovato LPG /CNG Sistemleri 1958 yılında İtalya'nın Vicenza kentinde kurulmuştur. Firma kuruluşundan itibaren yenilik kon...»

  Devamı »