• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Radyatör Neden Hava Yapar?

  Radyatör Neden Hava Yapar?

  Tarih: 20-11-2019

  Radyatör neden hava yapar? Radyatörün hava yapmasının sebepleri nelerdir?....

  Günümüzde kullanılan araçların çoğunda kapalı devre sıvı soğutma sistemi kullanılır. Motor çalıştırıldığında aşırı ısı üretir. Motoru soğutmak için, soğutma sıvısı motor bloğundaki kanallarda dolaştırılır. Motor bloğunda aşırı ısınan su tekrar radyatöre çekilir ve radyatör fanı yardımıyla burada soğutulur. Bu işlem motor çalıştığı sürece devam eder.

  Soğutma sistemine hava girdiğinde, sıvının basıncı ve kaynama noktası düşer. Soğutma kabında hava kabarcıkları ve köpükler oluşur. En ufak bir aksaklık termostatın doğru çalışmamasına, radyatör sıvısının motor bloğunda sıkışmasına neden olur. Motorun aşırı ısınması, silindir kafası contasının yanmasına ve pistonun erimesine kadar birçok maliyetli sorunlara yol açabilir.

   

  Radyatörün Hava Yapmasının Sebepleri

  Radyatör Kapağının Arızalanması: Radyatör kapağı, ısınan suyun yaptığı basınçtan dolayı dışarı çıkmasını engeller ve soğutma sisteminin basıncının artmasını sağlar. Bunun yanında aşırı basınç durumlarında soğutma sıvısının taşmasını engelleyerek kabına geri dönmesini sağlar. Eğer radyatör kapağı arızalanırsa bu durumda dışarıdaki hava içeri girerek genleşme kabında kabarcıkların oluşmasına neden olacaktır.

  En yaygın nedenlerden birisi de, araç sahiplerinin kontrol amacı ile radyatör kapağını açmalarıdır. Kontrol işlemleri motor soğukken yapılmalıdır. Sıcak motorda radyatör kapağını açtığınızda, su yüzeyi ile kapak arasındaki boş alan hava ile doldurulur. Kapak kapatıldığında radyatörün içine hava sıkışır.

  • Soğutma Suyu Haznesinin Arızalanması: Motorda oluşan su kaybı genel olarak uygun olmayan yıkama durumundan ya da haznenin eksik veya fazla doldurulmasından ortaya çıkar. Şöyle söyleyebiliriz; motor su kabında az miktarda su bulunuyorsa su hacmi düşer ve normal çalışma sıcaklığından daha fazla ısıda çalışır. Böyle bir durumda radyatör girişinde ya da genleşme kabında hava kabarcıkları görülür.

  • Araç Termostatında Oluşan Arıza: Aracın normal seyrinde sıcak motorda soğutma sıvı akışının olması için termostat tamamen açık olmalıdır ya da soğuk olan motorun daha randımanlı çalışmasını sağlamak için soğutma sıvısının ısınmasına izin vermesi açısından kapatılmalıdır. Termostat cihazı arızalandığı zaman sıkışma ya da sürekli açık olma durumu ortaya çıkar. Bu durum motor bloğunda ya aşırı bir ısınmaya ya da soğumaya neden olur.

  • Kalorifer Kontrol Vanası Arızası: Kalorifer kontrol vanası, sıcak yaz aylarında motor soğutma sistemindeki sıcak suyun kalorifer radyatörüne girişini engeller. Hortum bağlantılarındaki gevşeklik veya contadaki hasar radyatöre hava girişine izin verir.

  • Genleşme Haznesi Hortumu Bağlantı Arızası: Radyatörü ve genleşme haznesini birbirine bağlayan bir hortum bulunmaktadır. Bu hortumun kelepçe bağlantıları sağlam olmalı ki arada bir sızıntı olmasın. Eğer hortum eski ve düşük karbon yapılıysa hortum hava alabilir ya da genleşme kabında kabarcıklar oluşur.

  • Su Pompasının Arızalanması: Su pompası contasının eskimesi ya da yıpranması havanın pompanın emme bölümüne geçmesine neden olacaktır. Burada sıkışan hava ya radyatör giriş bölümüne ya da genleşme valfine vardığı zaman kabarcıklar meydana gelir.

  • Araç Kapak Contası Arızaları: Kapak contalarının eskimesi ve yıpranması soğutucu sıvının köpürmesinin ilk başta gelen sebeplerindendir. Araç hararet yapar.

  • Paslanma ve Hortumların Durumu: Zaman içinde radyatör eskir ve yıpranır. Pas, çamur birikintileri ve artık parçalar radyatör peteği borusunu tıkar. Bunun en büyük nedeni antifiriz kullanmamak veya yanlış kullanmaktır. Böylelikle zaman içinde termostat ve su pompası arızaları ortaya çıkar.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarSerkan :
   Bulunduğu İl: İzmir                                      Tarih: 07-03-2021

   "Merhaba. Kalorifer soğuk üflüyor diye temizlik yaptırdım ama çok az bir düzelme oldu ve şimdiki sorunum hararet göstergesi. Motor yeterince ısınmıyor. İbre yarıya gelmiyor ve 30 km yol yapmama rağmen hararet düşüyor. 2 defa termostat değişti ve bir kere de devirdaim pompası değişti ama motor biraz ısınıp sonra soğuyor. İbre yarıya biraz yaklaşıyor ve yolda tekrar düşüyor. Ne yapmalıyım? 2003 clio symbol 1,5 dizel "

  • AvatarYusuf :
   Bulunduğu İl: Çanakkale                                      Tarih: 11-08-2020

   "Slm usta bende 2002 modelc1561,6 ts aracim var aracı çalıştırıyorum normal seyir halinde iken 3 4 kez 90 a geliyor araç sonra 70 e düşüyor termostat açıyor,bir süre sonra hararet 90 i geçiyor 100 e yaklaşıyor biraz gaz fazla verince 90 a geliyor hararet, duruyorum, radyatör hava yapmış, genleşme tankı ağzına kadar dolu. Radyator de kapak yok bir tıpa var ordan havasını alıyorum su gelene kadar, kabdaki su sisteme geri dönüyor benim sorunum radyatör mu su kabı mı kapak mı yoksa conta mı? Teşekkürler Bu arada kabı değiştirdim kapağını 3 kez değiştirdim."

  • AvatarKararsız :
   Bulunduğu İl: İstanbul                                      Tarih: 18-07-2020

   "Selamın aleyküm hayırlı akşamlar 2003 clio var bende sedan dizel 1,5 ustam bana arabada bişey yok dedi kararsız kaldım ne yapabilirim bilmiyorum genleşme kabında ufak siyah tozlar oluyor suyun rengi sarı daha önce antifiriz kullandım 1 aydan beri su kullanıyorum alttaki radyatör hortumu patladı kendim kesip yaptım sonrasında su borularının hafif sert olduğunu gördüm genleşme kabını açına ca fıss diye hava geliyor conta yanık olabilir mi bilmiyorum termostadı değiştireli 2 ay oldu hareret yapmıyor sorun nerede bilmiyorum kaç günden beri kafamı kurcalıyor bilgisi olan varmı"

  • AvatarYücel :
   Bulunduğu İl: Konya                                      Tarih: 02-05-2020

   "Araç soğuk veya sıcakken gaza basınca biraz fazla su atıyor. Bunu neden yapar conta yanık değil ustalar toyotalarda bu durum normal diyorlar sizce?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  OMVL LPG/CNG SistemleriOMVL LPG/CNG Sistemleri

  OMVL LPG/CNG Sistemleri yeni nesil araçlar için tasarlanmış en gelişmiş enjeksiyon sistemlerinden biridir. Gaz...»

  Nazorati Otogaz SistemleriNazorati Otogaz Sistemleri

  Nazorati Otogaz Sistemleri, otogaz sektöründe 15 yılı aşkın deneyime sahip profesyoneller tarafından kurulmuş ...»

  GOO-FAR Yakıt Performans KitleriGOO-FAR Yakıt Performans Kitleri

  GOO-FAR Yakıt Performans Kitleri, dizel, biodizel ve benzinle çalışan tüm araçlara tam uyumluluk sağlar....»

  Gasitaly LPG SistemleriGasitaly LPG Sistemleri

  Gasitaly Srl dünyanın LPG ve CNG otogaz dönüşüm piyasasında önde gelen İtalyan merkezli bir firmadır. Yenilikç...»

  Supertech Yakıt Tasarruf CihazıSupertech Yakıt Tasarruf Cihazı

  5 yıl garantili, 10 yıl kullanım ömrü olan ve istendiğinde sökülüp takılabilen Supertech Yakıt Tasarruf Cihazı...»