• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Alternatör Kayışının (V Kayışı) Değişim Zamanı Geldiğinin 6 Belirtisi

  Alternatör Kayışının (V Kayışı) Değişim Zamanı Geldiğinin 6 Belirtisi

  Tarih: 25-05-2021

  Alternatör kayışının değişim zamanı geldiği nasıl anlaşılır? Gevşek alternatör kayışının belirtileri nelerdir? V Kayışı arıza belirtileri nelerdir?....

  V kayışı olarak da bilinen alternatör kayışı, yalnızca alternatöre değil, aynı zamanda motor bölmesindeki diğer birçok parçaya güç sağlar. Gevşediğinde birçok şey yolunda gitmeyebilir. Arızalı bir alternatör kayışının en yaygın 6 belirtisi şunlardır:

   

  1- Akü Uyarı Lambası Yanar

  Alternatör kayışı gevşediğinde, şarj dinamosu (alternatör) optimum hızında dönemez. Bu durum şarj voltajının düşmesine neden olacak ve aracın gösterge panelinde akü uyarı lambası yanacaktır.

   

  2- Motor Soğukken Cıyaklama Sesi

  Birçok eski model aracın motorunun soğukken, ilk çalıştırma esnasında çığlık atar gibi ses çıkardığını duymuşsunuzdur. Motor ısındıkça bu ses yavaş yavaş kaybolur. Bunun başlıca nedeni, soğukken daha kaygan ve ıslak olan gevşemiş alternatör kayışıdır.

  Eğer aracı ilk çalıştırdığınızda bir ciyaklama sesi duyuyorsanız, kesinlikle alternatör kayışını kontrol etmenin ve değiştirmenin zamanı gelmiştir. Kayış aşırı gevşekse, motor ısınsa dahi cıyaklama sesini duyabilirsiniz.

   

  3- Hidrolik Direksiyon Sertleşmesi

  Daha önce de bahsettiğim gibi, alternatör kayışı şarj dinamosu ve hidrolik direksiyon pompası gibi bir çok bileşene güç vermektedir. Bazı araba modellerinde alternatör ve hidrolik direksiyon pompası için ayrı bir kayış bulunsa da birçok model aynı kayışı kullanır.

  Eğer kayış gevşekse, hidrolik direksiyon pompasının düzgün çalışmamasına ve direksiyonun sertleşmesine neden olacaktır.

   

  4- Yanıp Sönen ve Kararan Işıklar

  Alternatör araç aküsünü yaklaşık 14,5 volt ile şarj eder. Akü boşta kaldığında yaklaşık 12-12,5 volt civarındadır. Kayış kaydığında veya gevşediğinde, voltajda ani yükselmelere ve düşmelere neden olacaktır.

  Bu voltaj değişimlerini farlara veya gösterge panelindeki diğer elektronik ışıklara bakarak anlayabilirsiniz. Işığın karardığını veya daha parlak hale geldiğini, hatta bazı durumlarda nabız gibi alçalıp, yükseldiğini görebilirsiniz.

   

  5- Ani Stop Etme

  Gevşek bir alternatör kayışı ile uzun bir yola gittiyseniz, bu durum daha kötü sonuçlar doğurabilir. Elektronik bileşenler alternatörün üretebileceğinden daha fazla güç çekecektir. Bu durum, aracın anıden durması ve yolda kalmanızla sonuçlanabilir. Çünkü araç aküsü tamamen boşaldığında tekrar çalıştırma şansınız yoktur.

   

  6- Akünün Bitmesi

  Alternatör kayışı biraz gevşemişse, araç aküsünü tam şarj edemez. Bu durum genellikle aracı çalıştırırken fark edilir. Marş motoru tükenmiş gibi görünüyorsa, gevşek bir alternatör kayışının işareti olabilir. Erken müdahale edilmez ve durum kötüleşirse, akü tamamen bitebilir ve bir sonraki denemede aracı tekrar çalıştıramayabilirsiniz.

   

  Kayışı Sıkılamak mı Yoksa Değiştirmek mi Gerekir?

  Alternatör kayışını değiştirmeniz veya sıkmanız gerekip gerekmediğini belirlemek için kontrol etmeniz gerekir. Çatlaklar varsa veya çok kuru görünüyorsa, alternatör kayışını kesinlikle değiştirme zamanı gelmiştir.

  Yeni bir kayış satın alırken, aynı uzunluğa sahip olduğundan emin olmak için eski kayışla karşılaştırmanız gerekir. Birçok araç modeli, hidrolik direksiyon, klima, vb. fonksiyonlara bağlı olarak farklı kayış uzunluklarına sahiptir.

  Yeni alternatör kayışını taktığınızda, çok fazla sıkmadığından emin olmalısınız. Bu durum kayış ömrünü kısaltır ve şarj dinamosu, hidrolik direksiyon pompası gibi bileşenlerin yataklarına zarar verebilir.

  Yeni araç modellerinin çoğunda otomatik kayış gergisi bulunur. Kayışın gevşemesi oldukça nadir olsada bazı durumlarda gevşeyebilir. Bu durumda kayış ile birlikte gerginin de değiştirilmesi gerekir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Zavoli LPG/CNG SistemleriZavoli LPG/CNG Sistemleri

  Zavoli, İtalya Cesena’da kurulmuş, Lpg ve Cng dönüşüm sistemleri üretim ve satışında dünya lideri firmadır. Yı...»

  Eureka4 LPG SistemleriEureka4 LPG Sistemleri

  Eureka4 LPG Otogaz Dönüşüm Sistemleri Akel dış Ticaret'in ithal ettiği bir üründür. Bilindiği gibi Romano ve K...»

  GPX Energy Plus Yakıt Tasarruf CihazıGPX Energy Plus Yakıt Tasarruf Cihazı

  Hem Evinizde, Hem de Aracınızda Yüksek Yakıt Maliyetine Son! GPX Plus sıvı ve gazlı yakıtlarda çalışma esnasın...»

  Vikars LPG SistemleriVikars LPG Sistemleri

  Vikars LPG Sistemleri 17 Haziran 1999 tarihinde Bursa'da kurulmuştur. Uzun yıllar LPG sektöründe karbüratörlü ...»

  Ertürbülatör Yakıt Tasarruf CihazıErtürbülatör Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ertürbülatör bütün motorlu araçlarda tadilat gerektirmeden kullanılabilen bir yakıt tasarruf cihazıdır. Ertürb...»