• 21-08-2021
  • 4 dak
  • 21806
  • 1

Krank Kasnağı Nedir? Krank Kasnağı Arıza Belirtileri Nelerdir?

Krank kasnağı nedir? Krank kasnağının görevi nedir? Krank mili kasnağı arıza belirtileri nelerdir?

Krank Kasnağı ve Görevi

Krank mili kasnağının görevi motorun krank miline uyguladığı titreşimleri azaltmaktır ve çoğu durumda tahrik kayışları için bir kasnak görevi görür. Dört zamanlı bir motorda, her piston emme, sıkıştırma, ateşleme ve egzoz olmak üzere dört ayrı stroku tamamlar. Ateşleme esnasında pistonlar aşağı inerken ortaya çıkan güç krank milinin hızlanmasına neden olur. Sıkıştırma stroku esnasında ise pistonlar yukarı doğru hareket ederek krank milini yavaşlamaya zorlar. Sonuç olarak, krank miline zıt kuvvetler uygulanarak tehlikeli bir rezonans fenomeni oluşur.

Krank mili kasnağı, krank miline etki eden yüksek frekanslı titreşimleri yumuşatır. Kauçuk ve metalden yapılan kasnak, tipik olarak bir merkez göbeğe, bir atalet halkasına ve bir kauçuk yalıtkana sahiptir (bazı tasarımlar kauçuk yerine viskoz sıvı kullanır). Merkez göbek, krank milinin ucuna cıvatalanmıştır. Krank mili bükülüp döndükçe, atalet halkası ve kauçuk halka ortaya çıkan titreşimlerin bir kısmını emer.

Ayrıca kasnak, motorun tahrik kayışına bağlanan bir kasnağa (entegre veya civatalı olabilir) sahiptir. Motor çalışırken, kasnak kayışı döndürür ve bu da motorla çalışan bileşenlerin (alternatör, klima kompresörü vb.) dönmesine neden olur.

Kasnağın yapısı yeterince basit görünse de, arızalandığı taktirde büyük motor sorunlarına yol açabilir. Kauçuk malzeme zamanla bozulabilir. Krank mili titreşimleri sönümlenmezse, piston yataklarının aşınması veya krank milinin kırılması gibi ciddi motor arızaları meydana gelebilir.

Arızalı bir kasnak, tahrik kayışına ve diğer motor bileşenlerine de zarar verebilir. Kasnağın yerinden fırlayarak çıkması ve kayışın yılan gibi sağa sola savrulması sonucunda, çeşitli motor ve kaporta bileşenleri tahrip olabilir. Bu nedenle gerekli kontroller yapılmalı ve arıza belirtileri gördüğünüz an da değiştirmelisiniz.

Krank mili kasnağını değiştirmek nispeten kolay gibi görünse de, yerinden sökmek ve yenisini takmak için ön çamurluk, tampon ve radyatör gibi bazı parçaların sökülmesi gerekebilir.

Krank Mili Kasnağı Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

Krank Mili Kasnağı Arıza Belirtileri Nelerdir?

Krank mili kasnağı sıklıkla gözden kaçan bir otomobil parçasıdır. Bu parçanın kontrolleri genelde unutulur ve arızalandığı taktirde ciddi motor hasarlarına neden olabilir. Çabuk aşınan bir parça olmamasına rağmen sonunda değiştirilmeleri gerekir.

Motor Titreşimleri ve Yalpalamaları

Krank mili kasnağının görevi, krank miline uygulanan titreşimleri sönümlemektir. Sonuç olarak, bu parça arızalandığında motor bölmesinden önemli bir titreşim hissedebilirsiniz. Kauçuk izolatör bozulmaya başladığında, kasnak ayrılmaya başlar ve motor çalışırken fark edilir bir yalpalama meydana gelir.

Olağan Dışı Sesler

Arızalı bir krank mili kasnağı, motor devrine göre artan veya azalan vuruntu, tıkırtı veya gıcırtı seslerine neden olabilir. Tahrik kayışları diş atlayabilir, aşınabilir veya ciyaklama sesleri çıkarabilir.

Motor Arıza Işığının Yanması

Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), krank milinin konumunu ve dönüş hızını belirlemek için krank mili konum sensörüne (CKP) güvenir. CKP sensörü, krank mili veya krank mili kasnağı üzerinde bulunan dişli bir çarkı izler. Kasnak arızalanırsa, sensörün hatalı sinyal oluşturmasına ve PCM'nin motor arıza ışığını yakmasına neden olur.

Gözle Görünür Aşınmalar ve Hasar

Krank mili kasnağındaki aşınmalar dikkatli inceleme ile görülebilir. Kauçuk halka, motor titreşimlerinin yanı sıra sıcak, soğuk, kir, kimyasallar ve yağın neden olduğu ağır koşullara maruz kalır. Kauçuk halkada meydana gelen çatlamalar ve bükülmeler gözle görülebilir.

Motor Performansının Düşmesi

Elektronik ateşleme sistemi ile donatılmış modern araçlarda motor performansı ve düzensiz rölanti devri gibi semptomlar görülebilir.

1 Yorum

Avatar
Ali
07-02-2022 | Konya

91 model Toyota arabam var. Geçenlerde krank kasnağını değiştirdim ama hala kaşıntılı çalışıyor araba çekişten düştü rölantide stop ediyor acaba usta kasnağı takarken sente atlatmış olabilir mi?

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.