• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Fren Servosu Nedir? Fren Servosu Arızası Nasıl Anlaşılır?

  Fren Servosu Nedir? Fren Servosu Arızası Nasıl Anlaşılır?

  Tarih: 22-08-2021

  Fren servosu (Westinghouse/Hidrovak) nedir? Fren servosu arızası nasıl anlaşılır? Fren servosu nasıl çalışır? Fren servosu arıza belirtileri nelerdir?....

  Fren Servosu Nedir?

  1960'ların sonlarında elektrikli frenler standart hale gelene kadar, birçok sürücü aracı durdurmak için yalnızca bacak kaslarına güveniyordu. Eski şoförler bilir ki, bazı acil durumlarda fren pedalına iki ayakla birden yüklenilirdi. Hidrolik direksiyonlar ve havalı frenler sürüşü çok daha zahmetsiz hale getirdi. Bir otomobilin normal fren sistemine yapılan bu ekleme, sürücülerin fren yaparken daha az kuvvet uygulamasına yardımcı oldu. Böylece sürüş konforu ve güvenliği çok daha keyifli bir hale geldi.

  "Westinghouse" ya da "Hidrovak" olarak da adlandırılan fren servosu, fren sisteminin kalbidir. Fren pedalına bastığınızda uygulanan kuvveti 5 kata kadar çoğaltarak aracı durdurmak için gereken eforu azaltır. Sürücüye yumuşak bir fren pedalı sağlayarak, hassas ve etkili bir frenleme deneyimi yaşatır.

  Fren Servosu Nedir? Fren Servosu Arızası Nasıl Anlaşılır?

  Fren Servosu Nasıl Çalışır?

  Fren servosu teknolojisine geçmeden önce normal frenlerin nasıl çalıştığını anlamakta fayda var. Bu oldukça basit bir sistemdir. Fren pedalına basıldığında, itme çubuğu, hidrolik sıvı ile dolu ana silindire basınç uygular. Bu basınç, ana silindir içindeki fren hidroliğini, fren hatlarından kalipere doğru iter. Bu işlem kaliper içindeki pistona basınç uygular ve fren balatalarını disklere doğru bastırır. Ortaya çıkan sürtünme kuvveti aracın tekerleklerinin durmasına neden olur.

  Fren servosu, fren pedalı ile fren ana merkez silindiri arasında konumlandırılmıştır. Üzerinde fren hidrolik rezervuarı bulunur. Temel olarak, motorun emme manifoldunda oluşan basıncın bir kısmını fren pedalına aktarır. Tabi bu benzinli araçlarda böyledir. Dizel araçlarda, vakum oluşturmak için motor tarafından tahrik edilen bir hidrolik pompa bulunur. Fren pedalına bastığınızda, emme manifoldundan veya hidrolik pompadan gelen basınçlı hava, fren servosuna gider.

  Fren servosunun içinde, iki tarafı birbirinden ayıran, kauçuk malzemeden yapılmış bir diyafram (bazı araçlarda iki tane) bulunur. Pedalın tarafında olan bölme "basınç odası", ana silindir tarafında olan bölme ise "vakum odası" olarak adlandırılır. Bölmeleri birbirine bağlayan ve kanalı kapatan bir valf bulunur. Frene basılmadığı taktirde her iki bölmenin basıncı birbirine eşittir. Fren pedalına basıldığında, itme çubuğu valfi itekler ve kanalı açarak atmosferik basıncın vakum odasına girmesine izin verir. Bölmelerdeki basınç farkı, diyaframı ve fren ana silindirinin piston çubuğunu itekler ve hidrolik sıvıyı harekete geçirir. Bu eylem, aracınızın tamamen durmasına yardımcı olur. Frenleme bittiğinde, odalar yeniden birbirinden ayrılır ve ve içlerindeki basınç eşitlenir.

  Fren servosu nedir ve nasıl çalışır?

  Fren Servosu Arıza Belirtileri

  Fren servosu, aracınızın güvenliğini artırır; ancak herhangi bir arabanın parçası gibi, zamanla aşınabilir ve arızalanabilir. Aracınızın fren servosu arızalandığında bir veya daha fazla işaret fark edebilirsiniz. Arızalı bir fren servosunun en yaygın işareti sert bir fren pedalıdır. Diğer bir yaygın işaret ise frenleme sırasında motorun durmasıdır. Bunun nedeni; Düzgün çalışan bir fren servosu belirli bir miktarda basınçlı havanın girmesine izin verir. Arızalandığında ise aşırı miktarda havanın girmesine neden olabilir. Emme manifoldunda yeterli hava yoksa motor durabilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Super X Power Yakıt Tasarruf CihazıSuper X Power Yakıt Tasarruf Cihazı

  Super X Power Yakıt Tasarruf Cihazı'nı LPG kullanan tüm araçlar rahatlık ve sorunsuzca kullanabilir. Sizleri y...»


  Stargas LPG SistemleriStargas LPG Sistemleri

  Stargas srl, merkezi İtalya'nın Napoli körfezindeki Pozzuoli komününde bulunan ve 1982 yılından beri LPG dönüş...»


  Gain&Go Yakıt Tasarruf ÇipiGain&Go Yakıt Tasarruf Çipi

  Gain&Go Yakıt Tasarruf Çipi, benzinli ve dizel tüm binek araçlarda, motosikletlerde, kamyonlarda, otobüslerde,...»


  Ultimate Cell Yakıt Tasarruf CihazıUltimate Cell Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ödüllü, yenilikçi ve lider Ultimate Cell teknolojisi benzin, mazot ve LPG'li araçlarla uyumlu çalışır. Ultimat...»


  Dailymag Yakıt Tasarruf SistemiDailymag Yakıt Tasarruf Sistemi

  Hem aracınızda hem de evinizde yüksek yakıt maliyetlerine son! Dailymag firması tarafından geliştirilen Nano-m...»